Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita nicavictorita's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2008
    Postari in forum
    225
    Buna ziua,am si eu nevoie de o opinie in legatura cu datul la cresa. Am un baietel de 1,9 ani cu sd-trisomie 21. Am fost sfatuita de neurologul lui sa-l dau la cresa-pt socializare. Intai sa mentionez ca evolutia lui e buna,ca sa nu spun ,ca neuroloaga ne-a spus ca-i ff incantata de el,iar homeopata ca depaseste limitele medicinei. . . . Adica,e dezvoltat undeva pe la 1,6 ani,merge,intelege ce-i spui,cunoaste tot ce-l incojoara,e f curios(si f capos totodata),de vorbit nu a ajuns la stadiul asta-adica spune mama,tata,mbu-bubu,nai-nai-nu,da,papa,pa. Nu le spune mereu cu adresa,dar exerseaza,ii ceri sa zica ceva si el se chinuie sa zica ,dar ii iese altceva pe limba lui. Am intrebat-o pe dr npi daca e ok pt cresa,si mi-a spus ca-mi recomanda calduros,pt ca el a stat numai cu mine si tatal-cand nu-i la servici. Nu l-am lasat niciodata cu altcineva,nici daca vroiam nu aveam cu cine. . . In cateva cuvinte,din ceia ce mi-au spus drii ,e un copil normal doar ca nu se exprima la fel ca unul cu 46 de cromozomi. Nu veau sa-l dau la cresa ,pt ca mai stau pana la 3 ani acasa, ca nu am cu cine sa-l las,vreau sa socializeze(el e mai timid,in prima faza,si mai seleciv la persoane-pe socrii mei nu-i place neam,in schimb se intampla sa mearga pe strada si sa se duca sa ceara in brate la necunoscuti. . . ),sa invete de la cei din jur,sa"fure" de la ei,avand in vedere ca el e singurul nostru copil,nu are frati. Nu vreau sa-l mai protejez,sa-l tin intr-un glob de cristal,am facut-o pana acum poate si prin prisma diagnosticului-si din cauza asta e cam alintat,mereu ii saream in ajutor in loc sa-l las sa se zbata sa obtina ce vrea-,dar vreau sa-i dau sansa sa se descurce singur fara mine. . . Ma doare sufletul numai cand ma gandesc ca trebuie sa se ocupe altii de el,poate el nu e inteles in ce va vrea. . . . Si altele. Astea cred ca-s sentimentele oricarui parinte. Eu inca-l vad ca un bebe,cu toate ca mi s-a spus mereu ca-i baiat mare. Poate si felul in care il vad eu nu-i face bine. . . . De aceia am nevoie si de parerea dvs. Multumesc anticipat!

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Sigur ca diagnosticul lui va face sa aveti si mai multa grija de el si sa va temeti pentru cum se va descurca la contactul cu alte persoane. Este insa bine ca va dati seama de acest lucru si ca tineti seama de opiniile celor care va spun ca este ok. Il puteti da la cresa sau la gradinita atunci cand veti simti ca aveti incredere in cei de acolo si in baietel ca se va descurca.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari