Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mada2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2009
    Postari in forum
    31
    am un baietel de trei ani si ma aflu in plin proces de divort. Cel mic inca nu cred ca realizeaza de ce sta numai cu mine si bunicii, iar pe tati il vede din cand in cand. Nu i-am interzis tatalui sa il vada...Problema mea e ca...dupa ce il vede pe tati, cel mic a doua zi e de nerecunoscut, e tacut, nu vrea nimic.Oricat am incercat sa stau de vb cu el..nu reusesc sa imi dau seama ce e cu el. O fi teama de abandon..sa creada ca si mami va pleca asa cum face tatal lui?Aceasta stare dureaza doar o zi, pe urma revine la normal pana la urmatoarea intalnire cu taticul. Mi/e groaza cand ma gandesc la urmatoarea vizita...De cate ori incerc sa ii explic ce se intampla e absent si evita discutia...schimba subiectul..Cum sa procedez?

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Sigur ca baietelul simte schimbarile care se petrec si simte starea din familie. Starea dvs., a bunicilor, a tatalui sau dar poate nu este inca in stare sa pna intrebari sau sa exprime ce simte. Se exprima prin tacerea de a doua zi si prin indispozitia pe care o sesizati cand nu vrea nimic. Poate in joc sau in desen va reusi sa exprime ingrijorarea sa, poate veti reusi dvs, sa sesizati ce anume ajunge la el, tristetea celor mari, furia lor, diferite alte trairi.
    Este drept ca baietelul nu "intelege" ce se intampla dar in schimb simte starile dvs.

Floricica Veterana patratel's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.05.2009
    Postari in forum
    12.516
    Mada.... cumva baietelul vostru a fost martorul scandalurilor dintre voi??? ca si aceasta poate fi un motiv ca el sa se simta vinovat si responsabil de ceea ce se intampla intre voi...

Floricica Nou Venita mada2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2009
    Postari in forum
    31
    cand a plecat tata lui avea vreo 2 ani si 2 luni...ce-i drept a asisitat la anumite discutii numai ca poate si pentru a nu mai fi martor la asemenea discutii am renuntat sa mai fim impreuna,,,,majoritatea certurilor noastre incercam...mai mult eu...sa fie dupa ce,cel mic adormea...pentru ca eram constienta ca va fi afectat. stiu ca din pacate el simte daca sunt suparata sau daca sufar...stiu..incerc pe cat posibil sa trec peste asta,,,dar nu e chiar atat de usor...am inceput sa accept siuatia si ...de fapt problema mea este piticul si ce simte el. Daca stiu ca el este fericit sunt si eu...nu stiu insa cum sa il fac sa treaca mai usor peste despartirea noastra,,,cred ca numai timpul va rezolva situatia...daca puteti sa imi dai sfaturi..nu refuz...multumesc pt raspuns

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari