Ultimele discutii din forum
    NICOL
    Guest

copilul adolescent si problemele scolare

Buna ziua ! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat,fetita mea este in clasa a 6-a si de curind a fost agresata verbal in fata scolii de catre parintiii altei colege sub pretextul ca fetita mea ar fi folosit cuvinte jignitoare la adresa fetitei lor,necercetind de fapt care este realitatea.Unde trebuie sa ma adresez ca astfel de parinti sa nu isi mai exercite autoritatea asupra altor copii neconsultind inainte parintii acestora

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Confruntarea directa a parintilor respectivi.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de NICOL Vezi mesajul
    Buna ziua ! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat,fetita mea este in clasa a 6-a si de curind a fost agresata verbal in fata scolii de catre parintiii altei colege sub pretextul ca fetita mea ar fi folosit cuvinte jignitoare la adresa fetitei lor,necercetind de fapt care este realitatea.Unde trebuie sa ma adresez ca astfel de parinti sa nu isi mai exercite autoritatea asupra altor copii neconsultind inainte parintii acestora
    mi s-a intamplat de mai multe ori sa ma confrunt cu parinti care nu aveau curajul de a sta fata in fata cu adulti, cu parintii celuilalt copil implicat sau cu dirigintele, ci preferau intimidarea. e o problema delicata pentru ca implica o strategie destul de elaborata de mediere entru a nu se transforma in conflict deschis atat intre parinti, cat si intre copii.
    cel mai bine este sa vorbesti cu dirigintele si cu parintii care au insultat-o pe fetita. dar in niciun caz doar cu parintii pentru ca realitatea se poate deforma si se ajunge uneori la discutii ce vor afecta relatia dintre copii si mai mult. trebuie gasita o cale de a afla adevarul (care intotdeauna e undeva la mijloc, copiii avand tendinta sa se disculpe si sa arunce vina unul pe altul) si de a solutiona conflictul de asa maniera incat sa nu afecteze relatiile de colegialitate si sa nu se creeze tensiuni in clasa.
    mare grija la ce ii spuneti propriului copil referitor la celalalt si la parintii acestuia pentru ca in cazul unui conflict, mai tarziu, tot ce aude va fi reprodus si aruncat pentru a-l lovi pe coleg.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Eu cred ca cel mai important6 este sa vorbiti cu fetita dvs. despre ce s-a intamplat si cum a simtit ea respectivul eveniment. Daca reuseste sa exprime o parere despre cealalta fetita si despre parinti ar fi minunat pentru ca asa va putea elabora starea pe care a avut-o atunci, poate teama, poate revolta etc.
    Apoi sigur ca ati putea discuta cu diriginta, in functie de relatia pe care o aveti cu ea.
    Este intr-adevar o problema delicata pentru a nu se rasfrange asupra copilului sentimentele adultilor.

Citat Postat de NICOL Vezi mesajul

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari