Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita nicoleta ionita's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2009
    Postari in forum
    31
    buna seara. incep prin a va spune povestea mea. am o fetita de 7 luni pe care o cresc singura. am decis sa ma despart de tatal ei inca de pe vremea cand eram insarcinata. acum locuiesc in aceeasi casa cu parintii mei, cu fratele si cumnata mea si 2 nepotele( cea mare de 4 ani, cea mica de 1 an si 9 luni). cu tatal fetitei pastrez legatura doar telefonic( a vazut-o doar de 2 ori de cand s-a nascut). cu toate ca el ar vrea sa ne impacam eu nu vreau. cum procedez cand fetita va fi putin mai mare si le va vedea pe nepoatele mele ca striga "tati",cum procedez cand ea va constientiza ca are doar mamica si nepoatele mele au ambii parinti. de la ce varsta as putea sa merg cu ea la psiholog? mentionez ca momentan nu ii permit tatalui sa-si vada copilul( are un comportament pe care eu nu il aprob,are un mod de viata haotic, la el in familie sunt tot timpul certuri, scandaluri si nu as vrea ca fetita mea sa aibe contact cu un astfel de mediu).noi ne-am inceput relatia in italia si totul era ok, era un barbat la locul lui, dar in momentul n care ne-am intors in tara si mama lui a inceput sa-i controleze viata totul s-a dat peste cap, s-a schimbat radical, nu se mai ducea nici la serviciu. doar daca se va debarasa de mama lui si o va lua pe calea cea buna, atunci ii voi permite sa aibe contact cu fetita. dar pana atunci cum trebuie sa ma comport cu fetita, cum sa-i explic anumite lucruri legate de tatal ei?chiar daca el nu e tatal model nu imi doresc ca fetita mea sa aibe o impresie proasta despre el. tin sa va spun ca deja a inceput sa cunoasca: singurii barbati cu care a relationat pana acum au fost tatal meu si cei doi frati ai mei, in schimb in prezenta oricarui alt barbat strain se sperie si plange. in prezenta femeilor nu se intampla asa, chair daca sunt straine, rade si e destinsa. o poate afecta lipsa tatalui inca de la o varsta atat de frageda? nu vreau ca fetita mea sa sufere sau sa fie vreodata frustrata ca nu are tatic la fel ca alti copii. momentan nu vreau sa am o relatie cu altcineva si nici in viitorul apropiat nu am asta in plan.in concluzie ce masuri ar trebui sa iau si cum sa relationez cu fetita?

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Indiferent de comportamentul lui, este si va ramane tatal biologic al fetitei si ea il va cunoaste asa cum este. Sigur ca lucrurile se pot schimba de-a lungul timpului asa cum spuneti si de schimbarea survenita cand ati ajuns in Romania. Cu toate acestea, relatia copiluylui cu parintii sai este una stabila.
    Acum depinde mult de cum simtiti ca partenera si ca mama aceatsa relatia cu tatal fetitei. Inteleg nemultumirea in privinta compirtamentului si a influentei familiei lui. Mama este cea care ii vorbeste copilului despre tata si il introduce in viata lui. Fetita va afla de la dvs. cum este tatal ei, pe dvs. va va intreba de ce este absent, de ce nu-l vede, cum a fost cand a venit pe lume, cum era cand erati impreuna, de ce v-ati despartiti etc. Copiii intreaba aceste lucruri la diferite varste si este bine daca reusesc sa vorbeasca despre ele pentru ca de fapt vorbesc despre originea lor. Toti copiii vor sa fie iubiti de parinti, importanti pentru parintii lor si sa stie ca au fost doriti si nascuti dintr-o relatie de iubire.

Membru inregistrat la
    02.11.2009
    Postari in forum
    31
    eu vreau sa-i vorbesc frumos fetitei despre tatal ei, sa-i creez o imagine cat mai buna, dar daca ea va fi dezamagita la un moment dat?cu toate ca ma rog la Dumnezeu pentru el sa-i dea putere sa-si revina, nu pentru mine sau pentru relatia noastra de cuplu, in special pentru fetitat noastra,vreau sa fie un tata bun pentru ea, iar fetita sa gaseasca un sprijin in el chiar daca nu vom mai forma o familie toti 3.fetita e mica acum are doar 7 luni, dar ma gandesc in perspectiva si imi fac griji pentru ca nu as vrea ca ea sa sufere.de la ce varsta as putea merge cu ea la psiholog?si poate o ssa-l conving si pe tatal ei sa mearga la psiholog.
    multumesc pentru atenita acordata.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    La psiholog puteti merge la orice varsta si in orice formula. Oricum copilul merge de obicei cu unul dintre parinti dar este o idee buna sa fiti toti 3 daca este posibil.

Membru inregistrat la
    02.11.2009
    Postari in forum
    31
    cu siguranta va fi posibl pentru ca si el iubeste foarte mult fetita. chiar daca trece acum printr-o perioada proasta atunci cand vine vorba de fetita nu se mai pune problema de nimic altceva. si el ii va fi alaturi ori de cate ori va fi nevoie. pana acum nu prea i-am permis eu sa se implice in viata fetitei, gandindu-ma ca lipsa ei si sentimentele pe care le are pentru ea il vor trezi la realitate si va reusi sa-si revina si pe plan profesional si pe plan sentimental in ceea ce priveste relatia cu familia lui. dar cu timpul o sa-i permit sa se implice mai mult in viata fetitei indiferent de deciziile pe care le ia in legatura cu viata lui. si cu siguranta va face orice sacrificiu pentru fata lui, inclusiv acela de a merge la psihlog.

Membru inregistrat la
    02.11.2009
    Postari in forum
    31
    mi-e teama doar de perioada asta pana la 2 ani.primele cuvinte, cui va spune tata prima data?vede si alte familii cu 2 parinti, iar pana la 2 ani ii este mai greu sa se exprime,mai ales ca nu vorbeste nici prea bine. ma uit la nepoata mea de 1 an si 9 luni si vad ca ii este destul de greu sa se exprime, se simte frustrata din cauza surorii ei pentru ca stie sa faca mai mullte chestii, deci de inmagazinat in minte se inmagazineaza tot, doar cu exprimarea stam mai greu si de asta mi-e frica si la fetita mea. cu singuranta isi va da seama ca ea are doar mamica iar verisoarele ei au ambii parinti si multe alte situatii de genul acesta care ma ingrijoreaza. credeti ca sunt niste motive de ingrijorare reale?

Floricica Nou Venita simo.g's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2009
    Postari in forum
    5
    Cu riscul de a ma repeta, voiam sa iti spun Nico ca ia o dulceata de fata ,parca e un om mare in miniatura .Are ceva deosebit fata ta, nu stiu cum o descriu in cuvinte.Sa fie sanatoasa si sa te bucuri de ea.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari