Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita sim30_theo's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2011
    Postari in forum
    4

Nefericire Conflict copil - invatator

Va rog mult sa ma ajutati cu o situatie pe care nu reusesc sa o gestionez.
    Am o fetita de 8 ani jumatate, eleva in clasa a 2-a. Cam de la 5 ani jumatate a invatat sa citeasca , sa scrie si sa socoteasca. Un copil bun , cuminte si precoce. Desi ii place mult sa invete nu am lasat-o sa exagereze ;calatorim impreuna , ne jucam, invatam sa iubim, sa respectam si sa ne pese.Mi-am dorit sa ramana cat mai mult timp "copil" in sensul de a-si pastra dezinvoltura si sinceritatea .Este inca un copil dragalas si istet care straneste zambetele celor din jur, desi unele fetite de varsta ei seamana mai mult a adolescente din vremea noastra.
    Inca de la inceputul scolii s-a remarcat . A terminat prima pe clasa in primul an. Clasa a doua a debutat cu un succes: locul 1 pe oras la un concurs de matematica national.De ceva timp , D-na invatatoare imi spune ca este "obraznica" fara a fi explicita insa. Am cerut detalii si mi-a spus ca o priveste"sfidator". Pentru aceasta privire a primit cu creionul o nota mica pe carte...evident copilul a inceput sa planga...un plans"sfidator";a fost data afara din clasa , sa planga afara si, iesind ,a trantit usa "sfidator"desigur. Nu am inteles sensul acestui cuvant, si am considerat acest incident ca fiind unul izolat. Au urmat telefoane si telefoane: "nu se mai poate cu ea in clasa, e rea ,sfideaza, si nu are respect" . Era sa fac soc. Am vb cu colegii, cu parintii lor ,cu ceilalti profesori(religie,sport),nici vorba de asa ceva.Am discutat cu ea si chiar am pedepsit-o (fara calculator). Saptamana aceasta fiind racita a fost invoita de la sport. Am primit raspuns pe fetita ,ca va lua 4 la purtare deoarece ,lasati singuri in clasa ,ea si cativa colegi invoiti si ei de la sport au fost obraznici"s-au jucat de-a calutul". Am convenit cu fata ,ca a doua zi cand avea iarasi o ora libera sa lucreze pe o culegere de mate. Am primit telefon a doua zi , ca iarasi au fost lasati singuri cei 5 copii in clasa si au deranjat clasele din jur, normal ea fiind cea mai rea. Am discutat cu fetita care mi-a aratat 5 pagini lucrate pe culegere in ora de sport, lucru confirmat si de colegi. Doamna , desi nu a fost in clasa, sustine ca ea a fost capul rautatilor. Am incercat o discutie, am cerut indrumari dar mi-a raspuns ca eu sunt de vina deoarece doar discut cu copilul in loc sa iau masuri.
    Nu inteleg nimic! Un copil care adora scoala ,vine plangand in fiecare zi pentru ca e mutata in ultima banca si pentru ca nu e pusa sa raspunda. Notele sunt maxime, pentru ca nu greseste niciodata la lucrari , dar.... nu stiu ce sa_i raspund cand ma intreaba "de ce doamna nu ma mai iubeste?"
    Am propus fetitei mutarea in alta clasa dar este foarte legata de colegi.
    As vrea sa rezolv acest conflict, sa-i aflu cauza , fara a fi nevoita sa merg la director sau sa pun fetei reportofon in ghiozdan.Imi este teama ca nu cumva sa fie si mai rau dupa.
    Credeti ca exista vreo solutie? Credeti ca este posibil ca fetita sa fie afectata emotional pe termen lung daca acest "conflict "continua ?
    Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
    Multumesc

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    eu cred ca invatatoarea e de vina copilul sigur spune adevarul eu zic sa mai vorbesti odata cu invatatoarea si sa o pui sa iti explice in ce sens e fata obraznica nu de alta dar cred ca fetita sufera fara sa aiba vreom vina eu tiind sa cred ca invatatoarea nu concepe ca un copil sa fie mai presus ca inteligenta ca ceilalti copiii cred ca de fapt asta e problema iar invatatoarea ei nu gaseste alt mod sa se lege de fetita decat daca spune ca fata o sfideaza si e obraznica....
    spun asta pentru ca si eu cand eram de varsta fetei tale am patit aceelasi lucru cu invatatoarea mea si asta pentru ca eram cu mult mai inteligenta ca colegii mei iar maicamea nu ii aducea ,,atentii,, ca celelalte mamici iar eu luam note pe ce invatam cred ca asta e problema si i acest caz
    sper ca ti-am fost de ajutor sa ne spui ce ai rezolvat

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    sim30_theo sa stii ca dupa ce am citit si eu postarea ta primul meu gand a fost ca "doamna" invatatore doreste atentii, este foarte ciudat ce ne povestesti tu mai ales ca varianta fetitei tale este sutinuta si de ceilalti colegi, profesori si mai ales de ce a lucrat ea din culegere in timpul in care se presupune ca a fost "capul rautatilor".
    Nici nu stiu cum sa te sfatuiesc sa procedezi sincer pentru ca situatia este delicata. Cred ca pana la urma cea mai buna solutie ar fi sa schimbi clasa insa sa nimeresi o clasa buna, unde eventual invatatoarea sa nu fie foarte buna prietena cu cealata invatatoare ca sa nu o iei de la capat.

Acum e cu dus si intors daca intr-adevar doreste antenii nici asa nu e ok pentru ca daca ii vei da iti va tine copilul in puf si nu vei sti care este nivelul real al fetitei.
    pe de alta parte, poate cel mai intelep lucru este sa muti fetita la alta clasa. Acum trebuie sa pui in balanta daca invatatoare si clasa sunt bune daca merita sa indure copilul acest tratament sau nu.

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Nu sunt in masura sa dau sfaturi, spun numai cum vad eu situatia :

1. doamna invatatoare nu are voie sa dea copiii afara din clasa. Am mai spus-o: asta releva lipsuri in pregatirea metodica.
    2. faptul ca a receptat privirea unui copil din ciclul primar ca fiind ,,sfidatoare" tine exclusiv de actul ei de perceptie; evaluarea unui copil nu se poate face astfel, pe baza a ceea ce i se nazare invatatoarei
    3. de o situatie oarecum similara am avut parte si noi , la gradinita ( am schimbat gradinita de urgenta )
    4. as proceda asa cum e firesc: daca ati vb. deja cu invatatoarea, as merge mai departe: director/inspector etc ( atentie insa ca nu cumva invatatoarea sa fie fiica vreunei inspectoare, asa cum a fost la noi; degeaba am aratat directoarei situatia- ne-a dat dreptate-, mama respectivei era inspector , deci...alta alternativa nu aveam). Directoarea, chiar daca o are la suflet pe invatatoare, nu-si permite sa-i ia apararea, mai ales daca insinuati ca veti ajunge si la inspector. Invatatoarea, daca e normala, nu o va mai sicana pe fetita, invocand motive cel putin copilaresti ( adica ce, daca pe strada cuiva i se pare ca ma uit sfidator, trebuie sa ma apuc sa dau explicatii?; si viceversa).
    Daca situatia nu se schimba si se acopera unii pe altii, as schimba scoala.
    5. cum adica ,,nu se mai poate cu ea in clasa?" . Daca nu e in stare sa -si tina clasa in frau, sa se lase de meserie ( replica inutila: de meserie nu se va lasa, dar, na, am zis-o ca sa arat cat e de jos, profesional vorbind, tipa)
    6. chiar daca nu fac sport, copiii nu se lasa nesupravegheati in clasa; se duc in sala de sport si asista la ora de pe bancute/scaune
    7. 4 la purtare e o masura drastica, ce se aplica in urma unor sesizari, a unor rapoarte scrise /procese -verbale justificative ( in care semneaza si invatatoarea, si colegii martori ai fetitei, care sustin versiunea dascalului; cum invatatoarea nu are dovezi, fiind contrazisa de declaratiile copiilor, nota 4 la purtare nu se justifica )
    8. ,,am cerut indrumari dar mi-a raspuns ca eu sunt de vina deoarece doar discut cu copilul in loc sa iau masuri. "- super tare! oare la ce fel de masuri se referea? ceva in genul celor aplicate in scolile de corectie? Eu as mai incerca o discutie, chiar si telefonica, dar inregistrati-o cu un aparat foto mic care filmeaza sau cu un reportofon. Nu se stie, poate invatatoarea sa nege ca a avut discutia cu voi.
    8. ,,Credeti ca este posibil ca fetita sa fie afectata emotional pe termen lung daca acest "conflict "continua ?" - Da!

DAR: inainte de a scrie ce as face eu, am uitat o intrebare esentiala: invatatoarea e tanara sau in varsta?
    Modificata de Villi; 29.01.2011 la 20:35:21.

cristina elena
    Guest
    Eu cred ca e doar o alta 'poveste'
    Ca si multe altele de pe forum, doar ca pe alta tema.
    In clasa a 2 - a nu se da 4 la purtare, eventual calificativ S.
    Dar ma rog, n-am stat sa fac 'analiza pe text' O fi utilizatoarea sim30_theo in alta tara, nu in Ro.

Membru inregistrat la
    27.01.2011
    Postari in forum
    4
    Multumesc pentru raspunsuri! Nu este o alta "poveste" si nu suntem din alta tara. Nota 4 , se pune (cel putin in aceasta clasa) ca si metoda de cumintire, intimidare sau cum vreti sa-i spuneti, in carnetul de note si nu in catalog. Se considera o 'pata" , mai ales in carnetul unui elev de FB pe linie.
    Villi sa stii ca la fel gandesc si eu. Unui copil de 8 ani dat afara din clasa i se pot intampla multe lucruri....nu vreau sa dezvolt si nici sa ma gandesc.
    Am reusit si am discutat cu doamna mai pe larg. De fapt e mult spus sa discut , am vorbit singura pentru ca tot nu am reusit sa aflu concret ce inseamna "obraznica" pentru dansa. Concluzia in urma discutiei a fost ca-i este pur si simplu antipatica,lucru pe care i l-am si spus. Deasemenea am anuntat-o ca lucrurile nu vor ramane asa in cazul in care isi va manifesta in continuare aceasta antipatie.
    Am avut surpriza sa aflu , de la un alt profesor( care o pregateste la o limba straina in particular) ca doamna se mandrea teribil joi,cand s-au depus listele cu merite ale invatarilor(ceva de genul ..nu ma pricep) pe semestrul 1, ca apare si dansa cu o eleva premianta la un concurs.
    Cea mai mare problema a mea este legata de fetita, de trairile ei, de parerile ei. Nu am crezut niciodata ca va trebui sa-i dau explicatii in legatura cu actiunile unei persoane careia stie ca trebuie sa-i ofere incredere , respect ...Cum sa-i mai cer eu aceste lucruri? Cum sa-i explic astfel incat, pe viitor sa acorde credit invatatoarei ?Ultimele 2 saptamani m-au imbolnavit , la propriu. Poate exagerez eu, dar fetita este lumina mea.Repet intrebarea pe care nu contenesc sa o pun : cum e posibil ca un copil care adora scoala si studiul sa vina in fiecare zi acasa, plangand?
    Si inca un lucru care mi se pare foarte grav ...poate doar mi se pare ; locuim intr-un oras mai mic (toti ne cunoastem) si am avut neplacerea sa aflu ca obraznicia copilului meu este discutata de doamna pe la diverse aprozare si buticuri. Ce parere aveti despre asta?

Membru inregistrat la
    27.01.2011
    Postari in forum
    4
    DAR: inainte de a scrie ce as face eu, am uitat o intrebare esentiala: invatatoarea e tanara sau in varsta?[/QUOTE]

Este tanara , undeva in jur de 30.

mother
    Guest
    Citat Postat de sim30_theo Vezi mesajul
    Va rog mult sa ma ajutati cu o situatie pe care nu reusesc sa o gestionez.
    Am o fetita de 8 ani jumatate, eleva in clasa a 2-a. Cam de la 5 ani jumatate a invatat sa citeasca , sa scrie si sa socoteasca. Un copil bun , cuminte si precoce. Desi ii place mult sa invete nu am lasat-o sa exagereze ;calatorim impreuna , ne jucam, invatam sa iubim, sa respectam si sa ne pese.Mi-am dorit sa ramana cat mai mult timp "copil" in sensul de a-si pastra dezinvoltura si sinceritatea .Este inca un copil dragalas si istet care straneste zambetele celor din jur, desi unele fetite de varsta ei seamana mai mult a adolescente din vremea noastra.
    Inca de la inceputul scolii s-a remarcat . A terminat prima pe clasa in primul an. Clasa a doua a debutat cu un succes: locul 1 pe oras la un concurs de matematica national.De ceva timp , D-na invatatoare imi spune ca este "obraznica" fara a fi explicita insa. Am cerut detalii si mi-a spus ca o priveste"sfidator". Pentru aceasta privire a primit cu creionul o nota mica pe carte...evident copilul a inceput sa planga...un plans"sfidator";a fost data afara din clasa , sa planga afara si, iesind ,a trantit usa "sfidator"desigur. Nu am inteles sensul acestui cuvant, si am considerat acest incident ca fiind unul izolat. Au urmat telefoane si telefoane: "nu se mai poate cu ea in clasa, e rea ,sfideaza, si nu are respect" . Era sa fac soc. Am vb cu colegii, cu parintii lor ,cu ceilalti profesori(religie,sport),nici vorba de asa ceva.Am discutat cu ea si chiar am pedepsit-o (fara calculator). Saptamana aceasta fiind racita a fost invoita de la sport. Am primit raspuns pe fetita ,ca va lua 4 la purtare deoarece ,lasati singuri in clasa ,ea si cativa colegi invoiti si ei de la sport au fost obraznici"s-au jucat de-a calutul". Am convenit cu fata ,ca a doua zi cand avea iarasi o ora libera sa lucreze pe o culegere de mate. Am primit telefon a doua zi , ca iarasi au fost lasati singuri cei 5 copii in clasa si au deranjat clasele din jur, normal ea fiind cea mai rea. Am discutat cu fetita care mi-a aratat 5 pagini lucrate pe culegere in ora de sport, lucru confirmat si de colegi. Doamna , desi nu a fost in clasa, sustine ca ea a fost capul rautatilor. Am incercat o discutie, am cerut indrumari dar mi-a raspuns ca eu sunt de vina deoarece doar discut cu copilul in loc sa iau masuri.
    Nu inteleg nimic! Un copil care adora scoala ,vine plangand in fiecare zi pentru ca e mutata in ultima banca si pentru ca nu e pusa sa raspunda. Notele sunt maxime, pentru ca nu greseste niciodata la lucrari , dar.... nu stiu ce sa_i raspund cand ma intreaba "de ce doamna nu ma mai iubeste?"
    Am propus fetitei mutarea in alta clasa dar este foarte legata de colegi.
    As vrea sa rezolv acest conflict, sa-i aflu cauza , fara a fi nevoita sa merg la director sau sa pun fetei reportofon in ghiozdan.Imi este teama ca nu cumva sa fie si mai rau dupa.
    Credeti ca exista vreo solutie? Credeti ca este posibil ca fetita sa fie afectata emotional pe termen lung daca acest "conflict "continua ?
    Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
    Multumesc
    nu are ce sa fie rau dupa...nu tre sa iti fie frica de invatatoare. sa stii ca si invatatoarei ii e frica de parinti :))

chiar i-as pune reportofon in geanta... e posibil ca tu, ca mama sa nu vezi situatia reala, sa nu accepti ca al tau copil poate sa greseasca.... dar daca invatatoarea greseste sa ii spui deschis ce ai de spus, apoi incepe cu plangerile..

un copil la inceput de drum nu ar trebui sa aiba experiente neplacute la scoala....s-ar putea sa nu-i mai placa la scoala...sigur nu vrei asta!

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Eu as muta fetita in alta clasa. Va suferi dupa colegi o vreme, dar nu cred ca ar putea fi mai traumatizant decat comportamentul invatatoarei (care, din cate povestesti, nu se va schimba). Imi aduc aminte din scoala: intotdeuna profesorii buni trag in sus copiii, ii fac sa evolueze, iar cei slabi, ii trag in jos sau ii tin pe loc. Inteleg ca fetita invata cu drag acasa, dar asa o invatatoare nu ii poate valorifica potentialul.

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    ,, am avut neplacerea sa aflu ca obraznicia copilului meu este discutata de doamna pe la diverse aprozare si buticuri. Ce parere aveti despre asta? "- pai, ce parere sa am...niciuna. E o alta barfitoare de profesie ( barfa exista din vremuri stravechi). Doamna asta invatatoare are niscaiva pb acasa si totul se vede in comportament.
    Are dreptate andreeacta: lor le e teama de parinti. Asta in cazul in care parintii sunt hotarati. Intr-o perioada in care se dade pamant cu titularii(mai nou), cand numeroase catedre/posturi intra in restrangere- cine isi mai permite sa acopere un asemenea comportament?
    O decizie trebuie sa luati: lamentarea ( stiu ca suna cam dur, dar nu gasesc alt cuvant- intentia nu e nici pe departe sa fiu dura) pe forum nu rezolva nimic pt. copil.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Imi pare rau a va raspund atat de tarziu. Inteleg ca este o situatie delicata ca toate care implica un copil.
    Daca varianta de a vorbi cu invatatoerea nu a avut efecte pozitive, asta agraveaza situatia.
    Daca disctam despre ce simte fetita, atunci puteti sa aflati de la ea aceste lucruri. Cred ca poate sa exprime in cadrul familiei ce simte, ce se intampla in clasa, in ore, in pauza, ce ii spune invatatoarea etc. Dvs. va puteti da seama din starea pe care o are fetita cand povesteste cat de afectata este. Ea poate suporta mai bine sau mai rau aceste evenimente. Pe de alta parte, mutarea are si ea dezavantajele ei pentru ca este bulversanta pentru copil si este posibil sa o inteleaga ca pe o "fuga" sau o "rusine".
    Sfatul meu este sa-i acordati fetitei timp si sa discutati cu ea pentru a afla cum simte toate aceste lucruri si care este parerea ei. De multe ori, copiii pot gasi solutii minunate.
    Ce parere au cei din familie? Tatal fetitei?

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari