Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Pentru ca se apropie inceputul scolilor si gradinitelor, va astept luni seara sa discutam despre pregatirea pentru acest inceput, despre copiii care sunt la primii lor p[asi i gradinita sau in scoala dar si despre tot felul de dificutati, probleme si intrebari despre aceasta parte legata de educatie.

Separarea de mama pentru a merge la gradinita, dificultatea adaptarii in clasa I-a, teme, relatia cu profesorii si cu colegii - iata doar cateva din posibilele noastre subiecte de luni seara.

Va astept!

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit la o noua discutie impreuna. Asta seara despre copiii care merg la gradinita si scoala, despre emotiile parintilor si reactiile copiilor.
    Va astept pana la ora 23!

Floricica Novice simona popescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.11.2005
    Postari in forum
    542
    Buna Anca !
    Pe 1 septembrie Mihnea incepe gradinita , intra la grupa mica , si am ceva emotii pentru ca stiu ca se lasa cu plansete , stiu pentru ca si anul trecut a mers cateva luni la o gradi particulara si la fel plangea dimineata, era grea despartirea dimineata apoi spunea educatoarea ca isi revenea foarte repede, dar faptul ca in fiecare dimineata il lasam plangand ma durea foarte tare, si ma simteam asa neputincioasa ca nu reuseam sa-l fac sa inteleaga ca va ramane doar cateva ore si nu-l abandonez.
    Sper ca anul acesta fiind mai marisor sa inteleaga , dar ma ingrijoreaza faptul ca nu vorbeste asa de bine pt varsta lui (3,5ani) si nu stiu cum va comunica cu copii cu educatoarea... astept mai multe sfaturi de la dvs

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara Simona,

Mai intai ce spune el despre scoala, ce asteptari are, daca exprima ce simte?
    Apoi spune-mi ce inseana ca nu vorbeste bine.
    Anul trecut cand megea la gradinita, ce spunea despre educatoare, activitatile de acolo?
    Si nu in ultimul rand, cum sunt relatiile lui cu ceilalti, cum intra ion legatura, cum interactioneaza cu parintii, bunicii, alte rude, prieteni, necunoscuti?

Membru inregistrat la
    11.11.2005
    Postari in forum
    542
    mihnea merge la gradinita cu program prelungit nu la scoala suntem micuti ,avem doar 3 ani si 5 luni
    anul trecut cand mergeam la gradinita , il intrebam daca vrea sa mergem la gradinita sa se joace cu copiii,el dadea din cap afirmativ si spunea"pii-pii" adica copii,semn ca-i placea la gradi dar daca ramaneam si eu ar fi fost extarordinarpentru el.
    In legatura cu vorbitul , spune putine cuvinte pentru varsta in jur de 40 de cuvinte rostite si prpozitii scurte de genul"nu poua" nu foa"-nu a luat foc
    daca il intreb cum il cheama nu-si spune numele spune ca-l cheama "EU":)

Membru inregistrat la
    11.11.2005
    Postari in forum
    542
    Mihnea este in general sociabil, in special cu fetitele si copii mai mari de varsta lui, ii place sa se joace cu copii ,ii strange in brate ,alearga dupa ei , acum a invatat sa-si imparta jucariile cu ceilalti copii,
    daca este cineva necunoscut esta mai retras la inceput dar apoi isi revine, chiar ia de mana persoana respectiva si ii arata jucariile lui .

Guest
    Buna seara
    Ai mei copii sunt veterani
    Spun asta pentru ca la ei colectivitatea a debutat inaintea varstei de 2 ani cu cresa.
    Acum sunt in clasa a II-a (Cristi) si grupa mica la gradi (Patri).
    Le-a prins foarte bine ca au inceput asa devreme, cand au inceput gradinita acomodarea a fost foarte usoara.
    Nu a fost usor la inceput (la cresa) nici pentru mine nici pentru ei. Mi se rupea sufletul cand plecam de acolo si-i lasam plangand. Dar incet-incet s-au obisnuit si inceperea gradinitei a fost floare la ureche.
    Simona sa fii linistita ca dupa doar cateva saptamani de gradinita vei avea un vorbaret!!!

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Daca ii plac copiii si este sociabil, in plus exprima ceva pozitiv despre copii, inseamna ca ii place si a fost doar dificultatea despartii de mama. Cred ca este important sa vorbiti despre noul an si el sa poata sa exprime ce simte, poate sa-i amintesti de numele copiilor cu care se intelegea mai bine sau de educatoare.
    Dificultatile de vorbire nu constituie un obstacol mai ales daca el este un copil sociabil.
    Plansul este firesc la aceasta schimbare pentru ca este o traire puternica si este singura modalitate de exprimare a ei. Daca nu apar schimbari de comportament, simptome somatice, inseamna ca nu este un eveniment traumatic si pe masura ce va merge, va "invata" orele la care merge si la care il luati acasa si va disparea nesiguranta si sentimentul de abandon.

Membru inregistrat la
    11.11.2005
    Postari in forum
    542
    Multumesc mult Anca pentru sfaturi, imi sunt de un real folos, si sper sa vin cu vesti bune in legatura cu acomodarea lui mihneaa la gradi si in special cu dezvoltarea limabajului lui.
    Cristina multumesc mult pentru incurajari , un an scolar plin de fb-uri pentru cristinel , iar patriciei un an frumos la gradi!
    Eu ma retrag , maine merg la serviciu, va multumesc inca o data , o seara fruomoasa !

Guest
    Multumesc Simona
    Noapte buna

Floricica Cu Vechime adelina75's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2008
    Postari in forum
    5.504
    Buna seara! Fetita mea a implinit 2 anisori in august la inceput si ne-am hotarat sa o ducem la cresa. A marait doar primele 2-3 zile dimineata si ii trecea repede. De azi am lasat-o 8 ore si n-a facut nazuri si a dormit si a mancat fara probleme. Eu zic ca toti copiii se obisnuiesc pana la urma. In 5 zile de cand merge a inceput sa progreseze cu vorbitul...cu fiecare zi inca un cuvant nou....sunt f multumita...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari