Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita love's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2009
    Postari in forum
    30
    D/na psiholog,

Ma numesc Laura si am o fetita de 1 na si 8 luni si inca o alaptez!

Pana la 2 ani asi vrea, dar nu stiu cum sa o dezvat???

Stiu ca, copii alaptati la san sunt foarte apropiati de mama, eu daca ma lovesc sa ma doare ceva fetita mea plange, desi nu ma vede pe mine sa plang!

Dar mi-e teama de un singur lucru, am vorbit cu mamici care nu au mai alaptat iar copii lor s/au indepartat de ele,adica nu le-a mai lasat sa ii dragaleasca, s-au indepartat de mame si ei nu inteleg de ce nu mai sunt la sanul mamei,unde se simt mereu in siguranta!

Va rog sa-mi dati un sfat ca as muri ca fetita mea in momentul cand nu o mai alaptez sa nu mai fie apropiata de mine!

Va multumesc mult!

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Cred ca este vorba de o confuzie in ceea ce priveste aceasta "apropiere". Fetita dvs. a fost odinioara cand era in pantec mult mai apropiata dar nasterea a "indepartat-o" de dvs. Asa se intampla si cun alaptarea si intarcarea. Contactul fizic dintre parinti si copii se reduce atunci cand ei cresc. Apoi va merge la gradinita, apoi se va imbraca singura, apoi n-o sa va mai lase sa o spalati, apoi va inchide usa la baie, apoi ....

Floricica Novice lmely's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2008
    Postari in forum
    335
    Buna! Vreau doar sa-ti spun ca am alaptat 2 ani si 5 luni. Am intarcat-o fara nici o problema, dar iubirea a fost si este la fel de mare ca si la inceput. Ma dragasteste la fel, cand sunt acasa prefera sa stea cu mine, sa ne jucam, sa ne uitam la TV. Asa ca tot inainte cu mult succes, despartirea se produce daca tu vrei. Singura conditie e so intarci astfel incat sa nu o traumatizezi prea tare, adica sa nu inteleaga ca-i faci un rau cu acest lucru. E mare deja si daca o pacalesti cumva va intelege.Daca iti vei trata copilul la fel ca si pana acum nu se va schimba absolut nimic. Tot tu vei ramane aceeasi mamica care pana acum a fost alaturi de ea iubitoare chiar si fara tzitzi. Daca te mai pot ajuta cu ceva trimite MP si pov.Pupici .

Floricica Nou Venita bizom oana's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    64
    eu nu am alaptat deloc fetita.eram atat de tanara si de prostuta ca pur si simplu nu am stiut cum .nu a avut cine sa ma ajute, sa ma invete, asa ca,,,dar am fost mereu, si atunci si acum,foarte apropiate.cred ca asta tine de priceperea ta.

Floricica Nou Venita camelia81's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    5
    Eu l-am alaptat pe baietelul meu pana la 1 an si 10 luni si tot nu este apropiat de mine. Cred ca tine de caracterul copilului, pe care nu prea poti sa-l modelezi. Eu sunt foarte dragastoasa cu el, dar de cate ori vreau sa-l dragalesc ma respinge, asa este el, sper sa se schimbe cand va fi mai mare. Singurul lucru de care era dependent ,a fost tzitzi si atat, am crezut ca nu o sa-l pot intarca, dar am reusit fara sa-l traumatizez. am pus in joaca pe sfarc zeama de lamaie, si din momentul acela nu i-a mai trebuit si nici nu a plans vreodata dupa tzitzi.

Floricica Novice ioana_dinu2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    cred ca totul depinde de bebelusul tau, cum il cresti si cum este el obisnuit in fam, eu ii dau sa suga dar acum, dupa 3 luni, suge doar 5 minute la ambii sani si apoi ii respinge. ma mulg si papa din laptele meu, ca mai am lapte..., asa dat cu biberonul il mananca, pot considera si eu ca s-a indepartat de mine, nu?
    sa fim totusi realiste, fiecare pui o sa-si paraseasca cuibul, mai devreme sau mai tarziu, chiar si noi am facut asa, nu?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari