Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita floryss's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2010
    Postari in forum
    1

Ce ma sfatuiti?

Buna seara!
    Sunt o mamica de 2 baieti. Cel mare Mihai Catalin are 6 ani si jumatate iar cel mic Marius Gabriel are doar 5 luni si trei saptamani.
    Mihai Catalin are o energie de ma termina si din aceasta cauza sunt mai severa verbal cu el. Cred ca de aici a capatat si anumite ticuri. Isi baga degetul in gura, se trage de sfarcuri ( cica il mananca), isi freaca mainile, tranteste usile si multe altele; mai ales de cand are si un fratior mai mic. Este mai neatent si la gradinita, spune ca il iubesc mai mult pe Marius si face multe nazbatii care ma supara. Ce ma sfatuiti sa fac?
    Va multumesc!

nicole13
    Guest
    sa-l implici cat mai mult in activitatile casnice,sa-l faci sa se simta util...calmeaza-te si nu-l mai "agresa" verbal,este normal sa se simta si comporte astfel...gandeste-te ca si el are nevoie de afectiunea ta,nu numai cel mic!

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299
    eu ti-as propune sa-l implici intro activitate gen:fotbal, cros, tenis de camp...ce se face la voi in localitate, sau la clubil copiilor (fosta casa a pionerilor), poate chiar sa-l inscrii la un curs de dans sportiv, sau de societate...gaseste-i o preocupare, dar mai intai vizitati toate locurile in care se desfasoara ceva, apoi lasa-l pe el sa aleaga ce i-ar place, in cazul in care consideri ca nu i se potriveste activitatea respectiva (binenteles tu o sa il duci sa viziteze doar ce este pentru varsta lui) incerci sa il reorientezi...nu-l tine langa tine dupa ce vine de la gradinita, deoarece el vede toata ziua ca tu te ocupi numai de Marius-Gabriel, ceea ce noua, adultilor, ni se pare firesc, tu il schimbi, tu il ridici si-l tii in brate, tu ii dai in gurita sa manance...dar lui Mihai, din toate astea nu-i faci nimic...eu l-as inscrie la un curs de dans sportiv, sau fotbal...in primele zile te duci cu el si stai acolo, pe aproape, chiar daca nu in sala (ca va fi vorba de 2 ore, nu cred ca e mai mult), ai putea sa mergi si cu Marius intr-o plimbare...dar inainte de toate vorbeste-i despre asta...poate mai cunoasteti pe cineva de la gradinita care mai merge si luati legatura...va urez mult succes! sa ne mai scrieti sa vedem cum ati rezolvat problema...

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299
    pai floryss, esti din Galati, pai trebuie sa aveti acolo inot,caiac si mute alte cursuri ce tin de apa! ce mai stai pe ganduri da-l la inot...sportul, ne face mintea mai limpede, ne ...cum sa spun ca si in armata! sunt niste reguli, pe care trebuie sa le respectam. daca nu am tinut cont de vre-una, suntem pedepsiti (in sensul , fa 20 de flotari, sau 3 ture de bazin), dar data viitoare nu mai faci aceeasi gresala si asa cred ca se va obisnui Mihai si cu regulile casei...si sa asculte, in general...e un cuvant care nu-mi vine acum...

Floricica Nou Venita enyk's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.05.2010
    Postari in forum
    2
    Buna! Doresc sa pun si eu o intrebare si imi cer scuze de la "floryss" ca ma bag peste ea dar nu doream sa dechid un nou subiect.
    Deci ,intrebarea mea este?E bine sau nu? Sal las sau nu?- pe baietelul meu mai mare pe Robert de aproape 3 ani sa ii suga sticla de biberon al fratele sau mai mic de 1 an si 4 luni? Eu am ajuns candva sa-l dezobisnuesc de st. ,dar a fost la mama mea o sap. care ii dat din nou st. si de atunci nu se dezlipeste de ea ,numai cand e la gradi. Ce ma sfatuiti sa fac?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari