Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anutzafil's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2009
    Postari in forum
    9
    credeti ca e bine sa ii spunem k e infiat?si cand la ce varsta?

Floricica Nou Venita paladegeorgiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.09.2009
    Postari in forum
    2
    Si matusa mea e in aceeasi situati numai ca ea nu a reusit sa finalizeze actele de adoptie inca,copilul merge la gradi si e strigat pe alt nume deja pune intrebari in mare parte ea spus desi nu constientizeaza el prea mult ,insa ii spune mereu tot felu de povesti cu talc inventate de multe ori despre copii orfani sau ii mai spune ca are sa ii zica un secret cand se va face mare .......sincer sper sa afle de la tine si nu de la altii.Iti urez mult succes.

new sunshine
    Guest
    Pai daca doreste sa ii spuna copilului ca e adoptat e bine sa i se explice de cand e mic.Se poate explica pe intelesul lui astfel incat cand e mai mare nu va avea un soc.

new sunshine
    Guest
    Cred ca Anca Munteanu va poate ajuta daca vreti sa le spuneti ca sunt adoptati.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Daca este adoptat, este firesc ca si copilul sa stie acest lucru, face parte din istoria lui si asa cum cineva a spus secretele nu pot fi pastrate si tot va afla. Atunci isi va pune intrebarea de ce parintii adoptivi i-au ascuns asta sau chiar l-au mintit atatia ani.
    Exista totusi motive mai mult sau mai putin constiente pe care parintii adopticvi le au pentru a ascunde cel putin temporrar adoptia. Unii se tem ca cel mic nu-i va iubi, ca-i va parasi pentru a-si cauta parintii naturali, altii nu vor sa-si aminteasca de neputinta lor de a avea un copil de sange. Problema nu e chair simpla pentru ca adoptia ca si orive aparitie a unui copil in familie este incarcata de foarte multe afecte. Sfaturi nu exista sau daca exista adesea nu pot fi urmate.
    Este important pentru parintii adoptivi sa nu neglijeze ce simt, temerile, sperantele lor, visurile, dezamagirile, bucuriile. Daca pot, sa-i vorbeasca celui mic despre cu a aparut el in familia lor intr-o forma sau alta. Cineva a spus ca printr-o poveste cu talc...este o varianta buna. Sa-i raspunda la intrebari atunci cand le pune. Daca ei considera ca adoptia este ceva care ii va dauna copilului, la gradinita de exemplu sau in viata, daca gandesc ca cel mic va fi nefericit pentru ca este adoptat, atunci nu vor reusi decat sa-i transmita starea lor. Adesea familiile cu copii adoptati, consulta un psiholog, mai ales in momentul in care se hotarasc sa vorbeasca cu copilul despre asta. Medierea psihologului le da incredere si se simt asigurati ca nu va fi un soc si ca lucrurile vor putea fi elaborate psihic.

Floricica Nou Venita anutzafil's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2009
    Postari in forum
    9
    NU NEG FAPTUL K VA TREBUI SA-I SPUN LA UN MOMENT DAT DAR CRED CA MAI INTAI VA TREBUI SA VORBIM CU UN PSIHOLOG CARE SA NE CONSILIEZE PE TOTI 3.AS VREA SA-MI RECOMANDATI UN PSIHOLOG DIN BUCURESTI DACA CUNOASTETI.VA MULTUNESC

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Am mai incercat o discutie in direct intr-o seara de luni despre acest subiect dar nu a intrat nimeni si nu am avut cu cine vorbi.
    Daca sunteti de acord o repetam asta seara de la ora 20 la ora 23. Asteptam opinii, experiente, intrebari, amintiri despre modul in care ii putem spune copilulul ca este infiat. Sigur exista si printre voi persoane care sunt infiate si experienta lor ne va ajuta mult. De asemenea, exista tot felul de sfaturi pe care le primim din toate partile. Unii spun sa-i spui copilului cat mai repede, altii sunt de parere sa-i spui atunci cand va putea "intelege"...
    Ne propunem sa discutam impreuna toate acestea pentru ca fiecare parinte sa gaseasca cea mai buna solutie pentru el si copilul lui.

Floricica Avansata mysasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    1.635
    buna. eu o sa incep sa l pregatesc pe la 5-6 ani. o sa l familiarizez cu termenul de adoptie. o sa ma folosesc de povesti inventate care sa includa fenomenul. nu mi e frica de moment cu toate ca este poate cel mai greu.

Floricica Nou Venita ioana.florescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.02.2010
    Postari in forum
    8
    buna, sunt Ioana, mamica a doi copii si in asteptarea celui de-al treilea :) voiam sa va impartasesc opinia personala pentru ca am un caz de adoptie in familie. Sora mea nu poate avea copii si in urma cu 4 ani a hotarat, impreuna cu sotul ei ca adoptia este singura varianta. Matei nu stia ce inseamna adoptia, si consider, la fel ca mysaha ca povestile au un rol important pentru modul in care copilul reactioneaza la vestea ca este adoptat. Sora mea a folosit exemple amuzante din viata animalelor care au adoptat pui din alte specii :) si filmuletele de pe youtube sunt foarte ok, sunt o multime. Matei stie ca e un copil adoptat, dar nu a perceput asta ca o diminuare a iubirii manifestate fata de el, a inteles asta intr-un mod iubitor :)

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    si eu cred ca este ok sa ii spui copilului cat mai devreme posibil....fiindca noi avem niste cunostinte care au o fata infiata, acum este clasa a sasea si au tot amanat momentul...acum fata face absolut ceea ce vrea ea, inclusiv are iubit, dar mamei ei adoptive ii este frica sa ii refuze orice placere fiindca spune ca o va respinge daca va afla ca este adoptata...asadar pentru mama adoptiva, totul functioneaza ca un santaj, asa daca fetita ar fi stiut de mica adevarul, atunci nu le-ar mai fi fost frica acum sa spuna, si nu ar mai fi trait in minciuna

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari