Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata ghergulescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    buna ziua sunt liliana va scriu pt k eu am un baietel dintr-o relatie anterioara ,baietelul are 6 ani si a început sa puna întrbari de genu:de ce surioara mea are alt nume de familie si eu nu am acelasi nume ?eu nu l-am trecut pe baietel în numele sotului este trecut pe numele meu de fam si asa va ramane pt k nu vreau sa îi trec pe numnele de fam al sotului.el nu îl cunoaste pe tatal lui adevarat îl stie de tata de la 2 ani pe sotu meu.eu am acum o fetita k sotu împreuna ea are 1 an si 4 luni.cand credeti k este momentul sa îi spun ?eu zic k înca este prea devreme sa îi zic dar nici nu a-si vrea sa afle de la altcineva înainte de ai spune eu???!oricum cred k este înca mic pt a întelege cum sta treaba.astept sfaturile dv.

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Nu-mi dau seama cand ar fi mai bine, acum cand e mai mic si poate nu va pune la suflet prea mult, sau dimpotriva, cand va fi putin mai mare si va intelege mai bine.
    Tu trebuie sa stii si sa simti daca el e pregatit sa receptioneze o asemenea veste. Pare totusi destul de matur, daca s-a gandit la diferenta de nume.
    Cred ca cel mai important este tatal pe care eu il numesc "adevarat", adica cel care il creste. Eu nu pot sa inteleg dorinta unor copii care vor sa-si cunoasca si parintii naturali.
    Ai putea insa sa incerci sa-l pregatesti intr-un fel, spunandu-i ca exista si situatii in care unii oameni cu calitati adevarate de parinti, cresc copii care nu sunt ai lor.

Floricica Nou Venita manu_manu's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.06.2009
    Postari in forum
    49
    buna liliana.ma numesc manuela si sunt intr-o situatie asemanatoare.eu am o fetita d 3 ani si 7 luni dintr-o alta rel si sunt casatorita.singura diferenta e ka noi am vrut k si ea sa aiba acelasi nume,pt k suntem o fam,nu?nici ea nu-si cunoaste tatal biologic,dar il iubeste f mult p tati ei.si el p ea.iar cand va veni vremea va sti si adevarul.nu cred k e prea devreme din moment c a obs dif d nume.poti sa-i zici intr-o varianta mai pt varsta lui si cel mai bine ar fi sa aiba si el numele vostru sa nu-si imagineze k el e diferit si k nu-l iubiti,sau k mai o faceti dar mai putin fata d cea mik.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna dimineata,

Va propun sa discutam luni, 5 octombrie de la 20 la 23 despre acest subiect. Mai sunt mamici care solicita aceste raspunsuri si care se simt incertitudine in privinta momentului potrivit pentru a discuta cu copilul astfel de lucruri. De asemenea, ne vom referi si la o alta problema asemanatoare - a-i spune copilului a este adoptat.
    Va astept luni seara la oera 20!

Floricica Nou Venita lorellayy's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2009
    Postari in forum
    201
    ma inscriu si eu pe lista!

Floricica Avansata ghergulescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    multumesc pt sfaturi eu nu am mai reusit sa intru si nu am luat parte la discutia k psihologul îmi pare atat de rau

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Important e sa-i spui, deja la 6 ani poate intelege...........povestea o poti transforma sa fie pe intelesul lui.
    Cat mai tarziu cu atat mai rau...........iti spun din experienta (eu si fratele aveam acelasi nume de familie si tot ne-a afectat).
    Nu poti sa lasi balta pt ca gura satului n-o astupa nimeni si cei care va stiu povestea abia asteapta sa va vada suferind.
    La noi asa s-a intamplat.........eu am aflat de la niste prieteni cand aveam 11, 12 ani si m-a durut tare, iar fratele meu a aflat de la o ruda la 2,3 ani dupa mine (el fiind de fapt dintr-o relatie anterioara).......a fost o ruptura care ne-a daramat caminul si s-au spus vorbe grele........toti 4 am suferit.
    Acum incercam sa recuperam timpul pierdut.....dar durerea ramane in suflete.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Discutia programata nu a avut loc pentru ca nu a intrat nimeni. Astfel o vom relua si sper ca de asta data sa putem discuta impreuna depre acest subiect. Sigur ca este dificil, dureros sau chiar stanjenitor dar putem sa discutam atat cat putem, eliminand detaliile pe care nu le putem spune sau ceva care este resimtit ca prea dureros sau de ne-spus.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari