Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Atunci cand am vorbit despre limbaj, unele mamici au pus problema copiilor care au parinti de nationalitati diferite si deci aud de cand se nasc mai multe limbi. In afara de situatia casatoriilor mixte intalnim si situatia copiilor cu parinti romani, dar care locuiesc in alta tara.

Toti acesti copii aud de cand sunt mici cel putin doua limbi diferite. Incercam sa abordam acest subiect pentru ca multe intrebari se refera la intarzieri in vorbire sau la modul in care micutii invata mai multe limbi deodata.

Cel mai important pentru inceput este ca una dintre limbi sa devina "limba materna". Este limba in care mama ii vorbeste copilului, cel mai adesea limba materna a mamei.

Limbajul este important de la inceput, fiind asociat cu vocea mamei si cu dragostea ei. Aceea este prima limba pe care copilul o aude cand se naste si, dupa studii recente, cu care este obisnuit inca dinaintea nasterii.

Cand copilul aude mai multe limbi

Va astept luni 25 februarie sa vorbim despre toate acestea si sa aflam impreuna cate ceva din experientele voastre.

Anca Munteanu

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ati venit la o noua discutie in direct. Va astept opiniile, parerile si experientele referitoare dezvoltarea limbajului la copiii care aud mai multe limbi.

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Buna seara Anca! Buna seara dragi parinti! Va asteptam la discutii, speram ca la aceasta ora vom fi mai liberi si ne putem dedica acestei discutii interesante.

Floricica Debutanta iota cristina's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2006
    Postari in forum
    646
    Buna seara, foarte bun subiectul mai ales ca avem destule mamici pe site care locuiesc in alte tari.
    Chiar as dori sa stiu cum se simt copilasii lor si mai ales daca au vreo preferinta personala in as alege limba in care doresc sa comunice.

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    buna seara!

Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    noi suntem o familie mixta
    sotul e polonez si locuim in Londra, eu vorbesc romaneste cu Oliver si sotul poloneza , eu cu sotul comunicam in engleza.

Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    la inceput ma gandeam sa vorbim toti numai in engleza dar m-am razgandit caci este foarte obositor

Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Care ar fi cea mai buna metoda sa il invat pe Oliver toate cele 3 limbi?

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara Cristina si bine ai venit1

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ai venit!
    Cred ca este important, asa cum spuneam si in articol, ce limba aude Oliver mai mult. daca stai tu cu el, mai mult ca sigur ca ii vorbesti in romana. Atunci asta va fi limba lui materna.

Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Asa e cel mai mult aude lb romana dar sotul vrea ca Oliver sa invete si un pic de poloneza .Oare va fi usor pentru el ?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari