Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Realuam la cererea catorva mamici subiectul copiilor care aud o liba materna si o limba straina, care se nasc sau locuiesc intr-o tara straina si a celor care au parinti de nationalitati si limbi diferite.

Va astept luni, 16 martie la ora 20!

Floricica Senior bebelush's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2008
    Postari in forum
    2.601
    buna seara. nu stiu daca pot intra chiar la 20 fix, asa ca va expun "cazul" meu: eu-romanca, sotul-neamt, locuim in Germania. Inca de la nasterea bebelinei am incercat sa vorbim cu ea eu in romana, tatal numai in germana.
    Intre noi, comunicam 90% in romana.

Pentru mine e f.important ca bubu sa prinda repede lb. germana. Dar cum eu petrec cea mai mare timpului cu ea(si ii vb romaneste), incerc sa-i pun zilnic povesti sau cantecele in germana. Uneori ii mai arat in carti animalele si i le numesc in germana.

Ii creez confuzie astfel, auzindu-ma pe mine vorbindu-i in romaneste si rareori in germana? N-as vrea sa fortez copilul sau sa il frustrez...dar unele cantecele(in germana) le-am invatat auzindu-le de f.multe ori si i le cant cu drag.

Membru inregistrat la
    13.12.2008
    Postari in forum
    2.601
    stiu ca cel mai bine ar fi ca un copil sa invete o lb straina de la un vorbitor nativ al lb.respective;

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit. Va astept pana la ora 23 cu parerile, intrebarile si experientele voastre legate de ascultarea sau vorbirea mai multor limbi de catre copii. Sigur ca intre voi sunt adulti care au avut ei insisi aceasta eperienta in copilarie. Ii asteptam si pe ei sa ne spuna ce-si mai amintesc din trairea de atunci.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ai venit.
    Locuind in Germania, inteleg ca interesul este ca fetita sa invete limba germana penru a se putea relationa cu copii de acolo in primul rand. Asa ca este foarte bine ca aude aceasta limba. In privinta limbii romane, ramane la latitudinea ta sa o inveti dar daca tu ii vorbesti in limba romana, le va invata probabil pe ambele in acelasi timp.
    In cazul acestor copii, se pune mereu intrebarea: "Care este limba lor materna?" In ce limba viseaza, gandesc, care este limba lor interioara daca pot spune asa.

Membru inregistrat la
    13.12.2008
    Postari in forum
    2.601
    bine v-am gasit.
    probabil ca lb ei materna va fi lb.romana. Imi doresc sa o invat si romana mai mult pt bunicii si rudele de acasa, din Romania. Catodata gandesc egoist si mi-as dori ca lb materna sa-i fie de ex. engleza, nu romana...sau o alta lb straina care sa o ajute mai mult in viitor. Sa nu fiu gresit inteleasa.

Membru inregistrat la
    13.12.2008
    Postari in forum
    2.601
    cunosc un caz de aici: mama vorbitoare de spaniola, tatal-neamt; fetita a avut ca lb. materna spaniola(daca se poate spune asa) pana a mers la gradinita; apoi a intervenit preferinta ei pt germana, desi mama ii vorbeste in continuare in spaniola (dar fetita ii raspunde in germana)

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    buna seara ne alaturam si noi discutiilor pe aceasta tema

Membru inregistrat la
    13.12.2008
    Postari in forum
    2.601
    am citit ca exista si varianata ca un copil sa inceapa intai sa vorbeasca macar cateva cuvinte intr-o limba si ulterior sa se incerce introducerea unei a doua lb.
    Dar in cazul meu, nu prea se putea aplica; sotului ii este mult mai usor( e si normal) sa se exprime in lb lui

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Da, limba materna este prima limba a copilului, auzita de la mama din prima clipa. Adesea este limba mamei. Preferinta fetitei respective pentru germana inseamna ca a reusit s-o invete suficient de bine pentru a vorbi si o leaga de comunicarea cu copiii si cu cei de-acolo.
    Putem pune problema copiilor care nu aud predominant o limba inca de la inceput ci aud mai multe...Ei vorbesc de la inceput amestecat, cu cuvinte din toate limbile auzite.
    Fetita este inca mica dar cu siguranta va vorbi limba genrmana pentru ca este limba tarii in care locuieste. De ce engleza? Romana pentru ca are mama romanca si rude in Romania dar cu engleza nu inteleg ce este...

Membru inregistrat la
    13.12.2008
    Postari in forum
    2.601
    Buna Ligia. Cum e la voi, sunteti ambii parinti romani sau sotul e francez?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari