Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305

Calculatorul in familie, jocuri pe calculator

Jocuri pe calculator – de ce?

Ne punem intrebari legate de jocurile pe calculator de cand auzim parinti ingrijorati ca timpul pe care copiii si adolescentii il petrec la calculator este foarte mare, ca ei nu mai au alte modalitati de a-si petrece timpul liber sau chiar ca nu dorm, nu mananca si nu merg la scoala. Se vorbeste mult despre „dependenta” de jocuri, in contextul in care exista persoane care sustin ca „nu pot” fara sa joace un anumit joc, care nu gasesc alt mod de a se distra, care se simt pierduti si lipsiti de sens in absenta jocului care este pentru ei o adevarata lume in care „traiesc”. Asa am inceput sa vorbim despre o realitate virtuala, despre prieteni virtuali, despre o lume virtuala...
    Sigur ca nu putem sa nu abordam problema fascinatiei pentru aceste jocuri, mai ales de cand forma lor grafica a progresat foarte mult, posibilitatile de actiune din ele sunt foarte numeroase si mai ales exista un numar imens de jucatori online. Am scris cateva articole in care am abordat diferite aspecte ale jocurilor (taramul magic, timpul, personajele). In ele am facut o paralela atat cu jocuri din copilarie cat si cu basmele, fantasmele si visele. Asa am inceput sa ne preocupam de ce anume semnifica aceste jocuri pentru psihicul nostru, cum ajungem sa le jucam, caror nevoi si dorinte le raspund si care este dinamica inconstienta pe care o mobilizeaza.
    Putem sa le privim ca pe niste scene fantasmatice, in care omnipotenta, omniprezenta sunt la ele acasa, in care orice devine posibil, in care nu mai suntem constransi de principiul realitatii ci dominati de cel al placerii. Dincolo insa de a fi doar o satisfacere a pulsiunilor individuale, ne-am propus sa privim catre familiile care cer ajutor. De multe ori auzim ca unul dintre membrii familiei este „rapit” de catre calculator, el nu se poate desprinde, isi neglijeaza, ignora sotia, copiii, parintii, serviciul, sarcinile familiale, orice alte activitati. Cum resimte familia acest „simptom”? Iata intrebarea careia incercam sa-i gasim un raspuns.
    In jurul acestei realitati, a existentei jocurilor online, graviteaza tot soiul de intebari:
     Violenta din jocuri conduce catre un comportament violent? Sau in jocuri este dar manifestarea unei tendinte violente a jucatorului?
     Absenta de la scoala, scaderea rezultatelor scolare, dezinvestirea activitatilor de invatare, citit, educatie sunt consecinte ale timpulu indelungat petrecut in fata ecranului sau jocurile sunt un refugiu din viata care i se pare prea dificila copilului sau adolescentului?
     Sunt jocurile o modalitate noua de a invata sau sunt doar o „pierdere de timp”?
     Ar trebui sa interzicem sau sa limitam accesul copiilor la astfel de jocuri sau sa incercam sa aflam ce reprezinta jocurile pentru ei?
     Sa ne ingrijoram de modul in care adolescentii se „prezinta”, de avatarurile lor, de infatisarile pe care si le construiesc in jocuri sau sa le consideram o etapa necesara si utila in construirea identitatii de sine?
     A comunica cu necunoscuti, a-ti face „prieteni” virtuali este un pericol sau este o modalitate moderna de a intra in contact cu ceilalti? Sa nu uitam de „relatiile” care incep in acest mod...
     Este adaptativ sau dezadaptativ sa „traim” intr-o lume virtuala, sa ne petrecem timp si sa investim efort, inteligenta si sentimente intr-o lume atat de diferita de cea reala?
    Sigur ca ne vor trebui ani intregi pana sa raspundem la aceste intrebari dar deocamdata scopul nostru este sa ne apropiem de aceasta realitate a jocurilor pe calculator fara sa le dam la o parte, fara sa le consideram din start ca fiind nocive, periculoase sau folositoare. Scopul psihanalizei este acela de a intelege, de a exprima in cuvinte, de a descoperi si nu acela de a critica, de a interzice sau de a promova aceste jocuri.
    In acest demers de „ascultare” al realitatii jocurilor video, al jucatorilor si al familiilor lor, am initiat o colaborare cu un psihanalist francez, care s-a ocupat la randul sau de aceste aspecte si care a scris cateva carti despre jocuri si lumea virtuala. Serge Tisseron, psihanalist la Paris, a acceptat invitatia de a veni la Bucuresti, de a vorbi despre lucrarile sale (dintre care una a aparut deja si alta este in curs de aparitie la Editura Trei) si de a raspunde intrebarilor noastre legate de acest subiect. Il vom putea intalni pe 18 decembrie, la orele 17 in libraria Carturesti de la Muzeul Taranului Roman, atunci cand va avea loc si lansarea cartii sale „Qui a peur des jeux video?”, tradusa in romana sub numele „Psihologia jocurilor video”.
    Pana atunci asteptam intrebarile, experientele si comentariile voastre.

Anca Munteanu
    cpap.anca@gmail.com
    Psihanaliza de familie

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    are trei ani mario,dar inca nu stie sa umble la calculator,i-am spus ca nu este voie(l-am lasat sa se uite la desene pe laptop ,si mi-a scos jumatate de tastura,si acuma are 4 taste scoase )
    mai da clikuri cu maosul,de sterge tot ce gaseste,dar sa il lasam sa se joace pe jocuri nu poate fi vb,are jucarii pentru virsta lui
    se uita la desene la tv,sau pe cd

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Vorbiti despre momentul prezent dar la un moment dat va intra in contact si cu jocurile pe calculator. De multe ori, parintii sau alte rude isi pun pentru prima data problema jocurilor dupa ce copilul a inceput sa le stie. Unii devin chiar interesati si se joaca cu copilul sau adolescentul, altii se revolta sau le interzic...'Psihologia jocurilor video' abordeaza mai multe tiouri de jocuri si efectele lor asupra copilulu, adolescentului si familiei.

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Jocurile pe calculator sunt ceva total inutil, care nu ajuta in nici un fel in dezvoltarea copilului, ba chiar exista riscuri mari sa o afecteze negativ. Tine copilul cu fundul pe scaun si cu ochii in ecran, in loc sa aiba alte activitati care implica miscare si socializare. Totusi, calculatorul este o unealta care le va fi utila pe viitor, si ar trebui initiati copiii in folosirea lui, trebuie doar ales momentul si activitatile pe care le vor face. Deocamdata pe fetele mele le-am invatat sa manevreze si sa controleze mouseul si sa faca click. Nici macar nu stiu ca exista jocuri pe calculator, desi m-au surprins de cateva ori jucand sudoku online, nu au avut curiozitatea sa ma intrebe ce e aia.

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Nici eu nu mi-as lasa copilul sa se piarda in fata calculatorului...insa....unele jocuri logice, uite gen Sudoku, gen puzzle...ii dezvolta atentia si inteligenta, dibacitatea.....nu degeaba cand dai examen auto, unul dintre teste e cel care iti testeaza reactiile motorii si senzoriale.
    Dar intotdeauna as supraveghea ce face copilul meu pe net...in unele tari, ca aici de ex, unele site-uri interzise minorilor sunt deja banate si nu pot fi accesate, de nimeni...deci am scapat de o grija....Dar am vazut ca in Romania, m mult de 20% din copiii de 14 ani acceseaza filme pt adulti...acei copii sunt cei uitati de parinti in fata calculatorului, care isi pierd noptile pe chat, oricare ar fi el Facebok sau Messenger.

iubytzik22
    Guest
    Nici eu nu sunt de accord sa stea ore in sir in fata calculatorului...si cu atat mai putin sa stea sa se joace de ex counter...mie una mi se pare total inutil singurul lucru care invata este sa omoare si sa fie violent...chiar m-am uitat duminica la emisiunea schimb de mama si mamamica de schimb il invata pe copilul respectiv sa se joace pe calculator ....lucru care mie nu mi-a placut...de ce sa nu iasa sa joace un fotbal....sau tenis sau orice alt sport decat sa stea in casa.....insa fiimiu fiind aceeasi zodie ca mine mi-e greu sa cred ca va sta in casa....oricum calculator o sa aiba la scoala cand o sa aiba nevoie sa caute, sa se documenteze si sa se informeze cu privire la materiile scolare atat...in rest jocuri pe calculator nici gand.....

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Am postat pe blog anca munteanu's blog - Psihologia jocurilor video - Comunitate o prezentare a conferintei si lansarii de carte sustinute de psihanalistul Serge Tisseron. Cartea lui "Psihologia jocurilor video" ne dezvaluie cate ceva din lumea pe care adesea o consideram ascunsa, periculoasa sau de evitat a jocurilor pe calculator. Cartea este scrisa pentru parinti si contine fragmente din expereinta lui ca parinte.

oanachampion
    Guest
    Cred ca trebuie pastrat un anumit echilibru intre jocurile video si alte activitati de recreere... Nu as accepta sa nu mai iasa baietii mei afara, sau sa nu mai citeasca deloc etc., pt ca sunt tot timpul in fata calculatorului... Eu am "boala" asta cu jocurile pe calculator (si cele sociale, respectiv pe Facebook, dar mai ales cele single player, in general "role playing games")... inainte sa ma marit si sa am copii, uitam sa si mananc/dorm si ma jucam cu zecile de ore (si m-am ales cu astigmatism)... Ma simt de parca am castigat la loto pt ca in martie apare Dragon Age II si sper si ma rog sa iasa si Diablo III anul asta...

Floricica Senior kata_kata_76's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2007
    Postari in forum
    2.675
    am un baietel de 3 ani si 8 luni si ce sa zic la o varsta asa de mica stie multe la calculator,eu nu il las decat maxim 10,15 minute insa sotul il lasa mai mult si asa a invatat de toate,intra si pune muzica,la poze,la unele jocuri nu cu mikie mouse se joaca,iar daca il iau face mare taraboi,da in mine si urla cat poate de tare si asta nu e bine

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Multumim mult pentru ca ne-ai impartasit placerea cu care jucai si pe care o ai in continuare si te-as ruga sa ne ajuti sa patrundem in aceasta lime, spunandu-ne cate putin despre placerea pe care o simti jucand, despre ce simti ca fiind fascinant sau atragator in jocuri.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari