Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Iata-ne intr-un nou an pe care il dorim cu totii mai bun si fiecare are dorintele lui pe care le-ar vrea implinite! Pentru ca suntem pe un site plin de mamici sau de viitoare mamici, dorintele cele mai arzatoare sunt de sanatate si bucurie pentru copilas si pentru toata familia si de a ramane insarcinata.

Va doresc si eu un an cu multa bucurie si va astept de la ora 20 sa vorbim impreuna despre ce ne propunem in noul an in privinta discutiilor in direct si a modului in care eu va pot ajuta sa va raspundeti la anumite intrebari, sa va ascullati copiii, sa-i intelegeti, sa fiti mai aproape de voi insiva si de cei din jur.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit la o noua discutie impreuna, prima din acest an!
    Pentru inceput m-am gandit la niste teme pe care le vom aborda in acest an, unele le-am mai abordat, altele vor fi in premiera in acest an.

1. Ce este o familie? - legaturi familiale
    2. A deveni mama - sarcina in familie
    3. A deveni tata - relatia barbatului copilul sau nenascut
    4. Familia in care ne nastem - despre ceea ce numim "familie de origine"
    5. Legatura cu bunicii
    6. Prima separare de familie
    7. Nicaieri nu-i ca acasa!
    8. Familia in ansamblul ei. Cu cine ne inrudim?
    9. Fiecare are ceva de facut! - sarcinile in familie
    10. Timpul trece - copiii cresc, lucrurile se schimba
    11. Boala in familie - cand cineva se imbolnaveste...
    12. Moartea in familie - suferinta si doliu
    13. Frati si surori - legatura fraterna
    14. Suferinta in familie - cand ceva lipseste, cand ceva nu merge...
    15. Adoptia - alt mod de a deveni parinti
    16. Secretul in familie - ceea ce nu poate fi spus
    17. Relatia de cuplu - Cum ne-am cunoscut, cum ne-am indragostit?
    18. Cuplul parental - Vrem un copil!
    19. Reguli, limite, interdictii
    20. Sarbatoare in familie - cand ne simtitm bine, cand ne bucuram impreuna...
    21. Teama, frica, angoasa in familie - Cine se sperie? Ce ne sperie?
    22.Uneori avem nevoie de ajutor...
    23. Cand legatura sufera...- Despartirea
    24. Violenta in familie. Ce ne spune ea?
    25. Evenimente neasteptate - cand imprevizibilul ne tulbura viata.

Pana la ora 23 va astept cu propuneri, intrebari si sugestii in abordarea acestor teme. De asemenea, putem discuta despre modul nostru de lucru si despre cum v-ar fi mai de folos sa purtam aceasta discutie saptamanala. Alte subiecte din partea voastra sunt desigur bine-venite si le puteti propune chiar din aceasta seara.

Floricica Nou Venita adriana_2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2010
    Postari in forum
    21
    Buna seara si La multi ani!
    Temele propuse sunt variate si eu ma regasesc in cateva dintre acestea.
    Doresc un copil si fiindca acesta nu a aparut, am inceput sa caut mai multe informatii...
    Informatii despre corpul meu, despre corpul sotului meu ... credeam ca stiu cum se fac copii
    si asa am ajuns aici.

Revenind la temele de discutie propuse, cred ca sunt foarte interesante si sper sa fie abordate pe larg majoritatea.
    Cred ca daca ne impartasim experientele putem sa ne imbogatim sufleteste si ne putem sprijinii una pe alta.

Floricica Nou Venita love's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2009
    Postari in forum
    30
    Buna seara,si LA MULTI ANI SI CAT MAI MULT SPOR IN MUNCA!
    Dupa cum am citit ati propus dumneavoastra multe subiecte interesante si ati cuprins cam tot.
    Mi s/a parut interant subiectul nr.6.
    Adica cand copilul va merge la gradinita va fi prima lui separare de familie,dar mai ales de mama sau de cine il ingrijeste zilnic.
    eu cred ca pe orice copil il sperie lucrul acesta,de aceea asi fi tare curioasa cum trebuie pragatit copilul inainte de gradinita,pentru ca el nu intelege,hai poate 2,3 ore sa stea dar?cum adorme singur,cupa papa singur.
    Eu am o teama pentru ca nu am fost separata de fetita mea deloc pana la cei 2 anisori,doar vreo 2,3 ore.
    Cum va reactiona ea la prima zi de gradinita,sunt copii care se bucura la inceput si dupa aceea nu mai vor sa mearga!
    Depinde foarte mult de educatoare?
    Si a-si vrea sa propun un subiect priviind legatura genealogica,adica este adevarat ca ,copii mostenesc unele lucruri (nu fizice)de la parinti sau chiar bunici,sau daca fetele seamana pe tati si baietii pe mame!?

Floricica Nou Venita love's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2009
    Postari in forum
    30
    Ma/m mai gandit la un subiect interesant,cand copilul iinplineste varsta de 2 anisori,mamicile vor merge la servici,in mod sigur ca atentia pe care a primit/o copilul cat mama a stat cu el acasa nu va mai fi la fel.
    Cum sa ne impartim intre servici,copil si sot,pentru ca va fi foarte greu,eu de exemplu sunt grefier statistician si este foarte mult de lucru si in mod sigur ca nu se va respecta programul de lucru,
    Copilul va avea de suferint vazand ca mama sau persoana care la ingrijit zilnic nu ii va mai acorda atata atentie?

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Va multumesc pentru sugestii si idei. Vom avea timp in 2010 sa le abordam pe toate. Cu cat vor fi mai multi participanti la discutie, cu atat ea va fi mai animata si mai interesanta. Eu voi scrie cate un text inaintea fiecarei discutii despre subiectul respectiv in care ma voi referi
    la cateva aspecte psihologice importante.
    Asadar puteti continua sa scrieti aici sugestii pentru 2010. O saptamana minunata!

Floricica Nou Venita bizom oana's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    64
    Intrebasem daca luni,18.01,veti fi aici;am fost mai atenta si m-am lamurit.

Floricica Novice ioana_dinu2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    LA MULTI ANI! tuturor mamicilor! cand se faceau aceste urari eu nu eram inregistrata, acum, incerc sa recuperez timpul pierdut si sa ma pun la punct cu discutiile de pe forum.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari