Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    "buna ziua.as vrea sa discutam, daca se poate, despre mamici care isi lovesc copiii. din cauza stresului, a nervilor sau din nepasare, oricare ar fi motivele sunt multe mamici care o fac. eu una recunosc cu parere de rau ca l-am lovit pe baiatul meu. as vrea insa sfatiri , metode sa nu mai fac acest lucru. multumesc"

Important si delicat subiect, pe care cu mult curaj ni-l propune o mamica. Fie ca parintii au fost batuti de proprii lor parinti, fie ca merg pe principiul "bataia e rupta din rai", sau "unde da mama, creste", din pricina nervozitatii, frustrarii, propriilor probleme si tensiuni, iata ca aceasta realitate exista - copiii sunt loviti.

Multe au fost discutiile pe aceasta tema, pro si contra lovirii copiilor, poate nu tare dar cat sa "inteleaga".

Noi nu ne propunem sa reluam aceasta discutii sau pareri ci doar sa incercam sa intelegem ce intentioneaza parintii cand ridica mana, care sunt efectele pe termen scurt si lung asupra copiilor dar si a parintilor sau asupra familiei in general.

Va astept incepand cu ora 20 pe toti cei care aveti de exprimat o opinie, o intrebare, care aveti o explicatie sau vreti sa ne impartasti modul in care vedeti aceasta realitate si consecintele ei.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit la o noua discutie in direct. In seara asta, ne vom ocupa de un subiect deliocat cu cele care vor avea cate ceva de spus si care vor cuteza sa-si exprime punctul de vedere.
    Va astept pana la ora 23!

claudia73
    Guest
    Cum am spus si la topicul deschis pe forum, ma autocitez: "Nu sunt de acord cu tipatul la copil. Si nici cu bataia aplicata unui copil. Iesirile acestea necontrolate sunt o forma de abuz emotional cu efecte negative asupra dezvoltarii copilului. In plus abuzul emotional la care este supus copilul o sa-i afecteze si viitorul de adult. Nu cred ca-si doreste nimeni ca puiul de om pe care-l iubim ca pe ochii din cap sa aiba viata sociala si profesionala, relatiile, sanatatea fizica si mentala, distruse de un comportament care poate fi tinut sub control. Ce intelege copilul la o varsta asa frageda daca se tipa la el ? Daca tocmai mama, care se presupune ca trebuie sa fie ca leoaica (sa-si protejeze si sa-si apere puiul) tipa, unde sa se mai refugieze copilul si sa fie aparat ? "

Floricica Nou Venita babyblues's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.06.2009
    Postari in forum
    14
    ai dreptate claudia, mama este cea care trebuie sa isi protejeze prima puiutul. dar uneori mai cedeaza si mama...

Membru inregistrat la
    11.06.2009
    Postari in forum
    14
    nici nu stiu cum sau cu ce sa incep... imi iubesc copilul foare mult, l-am dorit si asteptat, mi-am dorit sa fie baiat si baiat este.parintii mei nu m-au batut niciodata ,la mine in casa este o admosfera calma si placuta, ma inteleg bine cu sotul. dar am zile cand nu fac altceva decat sa stau cu copilul in brate incercand sa-l fac sa taca sau sa doarma sau sa manance. zile si nopti nedormite si la un moment dat am cedat si am tipat la el. prima data a tacut apoi a devenit speriat. acum se sperie si uneori plange cand aude voci ridicate in jur. l-am si lovit cu palma la fund peste pampers cand desi intelege ce ii spun nu ma asculta. uneori reactioneaza, uneori nu.

claudia73
    Guest
    Stiu, nu-mi spune, sunt zile sau nopti cand fierb ca un ceaun cu mamaliga. Noroc cu "mamica de serviciu" (adica sotul meu), care ma inlocuieste cu succes, cat sa-mi trag sufletul. E o perioada foarte dificila pentru parinti (nu pe pentru copii, la ei e ceva normal, asa se dezvolta). Seara, dupa o zi full de Maria, cadem care prin care colt apucam, sleiti de puteri, si Maria tot mai are energie cat sa mai dea o tura de apartament (daca se poate si prin apartamentul vecinei).

claudia73
    Guest
    Ce varsta are ?

Membru inregistrat la
    11.06.2009
    Postari in forum
    14
    aproape un an

claudia73
    Guest
    Eu cred ca esti tu foarte obosita si stresata. Inca nu ti-ai revenit pe deplin dupa nastere si, din acest motiv, crezi ca ai o problema. Poate ar trebui sa te mai relaxezi un pic, lasa-l pe cel mic cu cineva (o ruda, o bona) si iesi undeva cateva ore, la o plimbare, un restaurant, ceva.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Ati inceput prin a vorbi despre asocierea dintre bataie si tipat si este foarte adevarat ca ele sunt amebele forme de violenta. Nu stim care e mai daunator pentru ca efectele sunt in functie de cum este fiecare copil, fiecare mama si...fiecare tipat.
    Ne punem problema ce facem cand nu mai putem, cand oboseala, stresul, disperarea ca cel mic nu doarme, nu tace sau nu mananca ating un prag critic si mama (caci de ea este vorba mai ales) sau alt adult tinde sa-si descarce tensiunea pedepsind copilul, asperiindu-l, incercad sa-l opreasca, sa-l potoleasca.
    Nu este o solutie sa facem o vina sau un pacat din asta ci doar sa gasim o modalitate de a descarca tensiunea astfel decat pe copil. Mai multe dintre voi au propus o pauza in care sotull, bunica sau bona poate sta cu copilul.

Membru inregistrat la
    11.06.2009
    Postari in forum
    14
    a trecut cam mult timp de la nastere... pauze am cateodata cand mai vine mama la mine dar vine rar, cam o data la 2 luni sau cand il las la soacra pt 1-2 ore sa-mi rezolv treburi in oras(cumparaturi, facturi, rate).sotul munceste pana seara la 7 si cand vine daca sta cu baiatul stau si eu cu ei pt ca de fapt el se uita la tv sau e pe net.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari