Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anutia's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.01.2010
    Postari in forum
    1
    Va scriu deoarece sunt disperata, nu stiu ce sa mai fac de cativa ani sufar de anxietate. Nu se manifesta in orice moment, de regula atunci cand sunt la munca, dar nici la munca nu se manifesta tot timpul, ci doar atunci cand sunt in preajma sefilor. Incep sa-mi tremure puternic mainile, sa transpir, sa-mi creasca pulsul, in acele momente ajunge la 110-120, ceea ce-mi da dureri mari de cap si o stare generala de rau. Am incercat cu autosugestia, in fiecare zi imi spuneam ca nu am un motiv real sa fiu speriata, ca orice problema s-ar ivi o voi rezolva, dar a fost inutil, am incercat sa iau si anxiolitice usoare, dar fara rezultat. Imi este frica de faptul ca s-ar putea sa-mi pierd locul de munca din aceasta cauza. Oricum sefa ia foc atunci cand ma vede ca tremur, de parca eu as vrea. Stiu ca trebuie sa ma duc la un psiholog si la un endocrinolog, dar niciodata nu am banii necesari. Daca imi puteti da un sfat care mi-ar putea fi de folos... Va rog.

Floricica Nou Venita love's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2009
    Postari in forum
    30
    Vai draga mea si eu patesc la fel si de cativa ani buni,pe langa depresie mai sunt si atacurile de panica adica cu aceleasi simptome,am trecut prin momente neplacute desi am doar 27 de ani dar daca asi fi scris o carte ar fi avut nnnnn........ pagini.
    Si eu patesc la fel,tremuraturi ale mainilor ,amorteala,amateli,palpitatii,cand ma cheama sefii,daca merg la un examen,daca ma cert cu cineva,daca sunt foarte obosita,in spatiile agomerate niici nu mai vb.
    Vreau sa/ti spun ca am luat calciu si inca iau,ar fi cica unca dintre cauze,pe langa mai trebuie sa iei si magne b6,si eu am luat,dar nu prea au efect,ma apuca cand ti lumea mai draga.
    Sotul meu nu stie pentru ca nu ma/r crede,el este o fire puternica,deci exlus psihologul sau psihiatrul.
    Prietenele mele care au patit la fel spun ca autosugestia este totul si autocontrolul,dar firar el sa fie ca nu reusesc cu el,este foarte greu.
    Un alt preten a fost la med. psiholog si pe langa terapie ia dat si ca,atat.
    Apai in ce consta terapia aia?
    Increderea in tine! cred eu.
    Mi/ar place daca d/na doctor ar spune o solutie si daca tu ai gasi o solutie sa imi spui si mie,LAURA.
    Mersi.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    La multi ani!

Sigur ca anxietatea este un simptom foarte general si frica pe care o simtiti, se intalneste la multe persoane. Precum stitit, nu exista solutii sau retete valabile pentru toate persoanele. Intotdeauna este importanta istoria dvs. momentul cand au aparut aceste manifestari, ce simtit, ce ganditi, ce legaturi faceti in mintea dvs. in acele momente, ce reprezenta persoanele in prezenta carora aveti aceste senzatii (sefa).
    Lucrul cu un psiholog consta in primul rand a reusi sa exprimati ce simtit si sa legati aceste trairi de diferite evenimente pe care le-ati trait sau de care ati auzit, de anumite persoane, situatii etc. Este un travaliu de elaborare, de punere laolalta a mai multor aspecte ale personalitatii dvs. si gasirea cauzelor care au produs aceasta suferinta. De cele mai multe ori este vorba despre o suferinta profunda si mai veche decat manifestarile de anxietate sau de panica.
    In privinta banilor si a timpului, ele sunt o modalitate buna de a amana sau evita o alta anxietate - cea de a vorbi cu medicul sau cu psihologul despre dvs. Frecventa intalnirilor su psihoterapeutul, pretul, modalitatea fata in fata sau online este stabilita impreuna si va ofera o flexibilitate care sa va ajute sa va apropiati de inceputul abordarii acestei suferinte.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari