Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Va propun sa discutam despre interactiunea copiilor cu animalele si efectele benefice sau malefice ale acestor interactiuni.

Este stiut ca cei mici si mai mari sunt absolut fascinati de animele. Vedem asta la circ, la gradina zoologica dar si in parc, in vizite sau pe strada, in magazinele de animale.

De ce sunt copiii fascinati de animale si de ce vor sa le atinga si sa le aduca la ei acasa? Iata intrebari la care incercam sa raspundem. Am vazut cu totii copii care de-abia au invatat sa mearga si alerga sa prinda porumbei in parc…

De fapt ceea ce ne propunem nu este sa raspundem la intrebari cum ar fi: “Sa-i luam un animal sau nu?” sau “Ce animal sa-i luam?” ci sa intelegem legatura copilului cu animalele si ce este folositor si placut pentru el sau ce este periculos si de evitat.

Animalele in viata copilului

Va astept cu experientele si opiniile voastre in privinta interactiunii copiilor cu animalele, luni 3 martie la ora 20.

Anca Munteanu

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit!
    Sunt aici cu voi pana la ora 23 si astept opinii, pareri, experiente si intrebari in legatura cu subiectul nostru de astazi!

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    noi suntem aici si suntem si detinatoare de un catelus.
    Tia il iubeste faorte tare si e prietenul ei de jaoca prin casa.noi suntem pro animale si credem ca cei mici o sa invete sa fie si ei resonsabili si sa ingrijeasca un animal cu dragoste si rabdare.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Bine ai venit Adela!
    Povesteste-ne putin despre comunicarea si jocul cu catelul vostru...

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Buna seara sunshine, buna seara Anca! Si eu va urmaresc, voi incerca sa va aduc raspunsuri la afectiunile pe care le putem intalni datorita contactului pe care il avem cu anumite animalute. Daca aveti intrebari si eu va astept . Sunshine, am observat din poze ca Tia este o persoana foarte activa si jucausa. Cand e vorba de catelusul vostru, exista o limita de joaca? Eu imi aduc aminte de copilarie cand pupam toata pisicutele , dar khloe desi e micuta e tentata sa se joace cu el?

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    inca nu am pus-o pe khloe sa se jaoce cu catelul insa el vine si o miroase pe picioruse,
    catelul are patutul lui langa semineu si tia e foarte fericita cand il vede in pat ,merge si se pune langa el sa il faca sa se joace cu ea. cate-odata stau amandoi in geam si se uita afara, sunt asa de frumosi.
    de pupat il pupa si ea dar am invatat-o sa ii faca draga -dragfa , adica sa il mangaie in loc sa il pupe. insa ea puapa orice ii place. a puapat toata iarna bradul de craciun si fiecare ornament si asa o pupa si pe micuta.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Tia e destul de indulgenta cu el, nu il trage de coada sau de urechi si cainele o accepta destul de usor cu toate ca uneori devine gelos pe alti copii insa nu pe Tia .El are nevoie d eo persoana autoritara. Tia nu e autoritara dar niciodata nu s-a dat din calea lui si nu l-a lasat sa ii faca nimic.il impinge si il provoaca la joaca dar el sare la ea tot sa se joace.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Catelul cum reactioneaza? Unele animalute se feresc de copii, mai ales de cei mici care fac uneori gesturi bruste sau ii mai trag de coada, urechi...

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    pana acum catelul nu a sarit la ea sa o muste insa cum am mai spus nici Tia nu e dura cu el, nu il chinuie.pt mine a fost f important sa o invat sa se comporte ca atare situatiei.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Asta e una dintre partile foarte bune ale relatiei cu animalele, copiii invata sa le trateze, sa le menajeze si chiar sa le ingrijeasca, sa le respecte somnul si masa, sa nu se poarte urat cu ele.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    a, si ceva hazliu,Tiei ii place foarte mult mancare lui Mishi.Avem un loc special in spalator unde ii dam de mancare asa ca daca suntem in preajama spalatorului trebuie sa inchid usa sa nu atace Tia farfuria lui Mishi.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari