Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305

Alaptarea din punct de vedere psihologic, luni 27 aprilie 2009

Va astept asta-seara intre orele 20-23 sa discutam impreuna despre alaptare, trairile asociate cu ea, temeri, bucurii, sperante si despre aspectele sociale intrucat cineva a propus "alaptatul in public".

Floricica Novice paula bogiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2008
    Postari in forum
    355
    Buna ziua, eu am intrat acum pentru ca nu stiu daca pot la ora stabilita.In privinta alaptarii, eu am "suferit" ca sa zic asa, pentru ca fetita mea nu vroia sa suga.Desi aveam lapte, mai mult de 10 min nu statea apoi incepea sa planga. A trebuit sa recurg la biberon.Apoi productia a scazut si am trecut pe formula de lapte din a doua luna.Dar nu e important ceea ce-a urmat ci ,ceea ce am simtit eu .Recunosc cu rusine ca ma trecea o oarecare stare de ciuda pt ca ,copilul meu refuza sanul.Permanent gaseam articole unde se scria despre beneficile alaptarii.Incepuse la un moment dat sa ma enerveze acest lucru.Acum imi privesc fetita, si-i multumesc lui dumnezeu pentru ca e sanatoasa chiar daca, ceva tot mai simt vis-a-vis de acest aspect.Nu inteleg totusi de ce nu ma simt bine discutand despre acest subiect.Fetita are acum 6 luni jumate.

mother
    Guest
    sper sa fiu disponibila... e super subiectul...

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit la o noua discutie in direct. Va astept pana la ora 23 cu parerile, intrebarile si experientele voastre despre alaptare.

Floricica Debutanta livya's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2009
    Postari in forum
    740
    buna seara !eu am alaptat 8 luni ,si din pacate mi-a scazut laptele,mihai nu mai sugea ziua aproape deloc,iar noaptea putin,as fii vrut mai mult dar...asa a fost.acum imi mai vine ceva foarte putin,si citeodata parcama dor,ca sa intarc ce e mai bine sa fac,sa pun gheata cum se zice?

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ati venit!
    Cred ca e foarte important cum ati simtit scaderea lactatiei si comportamentul copilului si in functie de asta puteti lua o decizie in privinta intarcarii. Practic, oprirea totala a alaptarii constituie intarcarea, lactatia se opreste in cateva zile. Medicul va poate sugera cateva metode, cum este cea de care amintiti sau comprese pe care sa le folositi pentru a reduce disconfortul de la nivelul sanilor, eventuala febra sau alte manifestari.

Floricica Debutanta livya's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2009
    Postari in forum
    740
    multumesc pentru sfatul dumneavoastra...

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara,

Cred ca sentimentul de neplacere provine din mai multe surse. pe de o parte, dorinta si asteptarea fiecarei femei ca va putea alapta. A avea lapte a fost dintotdeauna un lucru de apreciat la o femeie, provenit din timpul cand laptele matern era singura modalitate de a hrani copilul.
    Pe de alta parte, ati avut lapte dar fetita nu a reusit sa suga si asta a produs o frustrare si o parere de rau.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Desi este un comportament natural si instinctiv, de cele mai multe ori, femeile au nevoie de ajutor, de sprijin din partea cuiva pentru a alapta. Fie cred ca nu au lapte, fie copilul este mic si oboseste, fie exista alte impedimente si o cantitate de nervozitate, frustrare, tristete, regret sau furie se acumuleaza si creeaza u cerc vicios. Mama este tensionata, copilul refuza sanul, mama traieste sentimentul de esec ca nu reuseste sa alapteze copilul sau ca este respinsa de el, copilul este speriat, tensionat si alaptarea este intrerupta.

pao
    pao este offline.
    Floricica Nou Venita pao's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.04.2009
    Postari in forum
    8
    Buna seara!
    Al meu bebe are 2 ani si patru luni acum, si bea laptic 'formula' (Similac ii dau eu), de la o luna. Eu am fost tare necajita la inceput pentru ca nu am avut laptic, mai ales cand citesti peste tot (inclusiv pe cutiile de lapte, respectiv Similac), ca laptele matern e cel mai si cel mai bun pentru bebel..etc..dar..:)E grozav atunci cand avem si alte solutii..pana la urma. Bebe creste, e sanatos..mananca multa miere de albine in ultimile luni si e adevarat ca i sa imbunatatit si pofta de mancare.
    Pentru mine a fost ca o minune ce am simtit in putinele zile de alaptat..:)
    Referitor la ''Alaptatul in public''..cred ca eram foarte tanara cand am vazut pentru ultima oara o femeie alaptand in public(si asta in Romania)..as fi si pro si contra insa sincer nu ma simt deloc in masura sa discut despre subiect, pentru ca nu am fost in aceasta situatie. Sunt curioasa, voi ce pareri aveti dragi mamici?

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Ai dreptate, Anca, pe mine tare mult m-a ajutat sotul cu alaptatul. Era asa de fericit ca o alaptez pe asta mica, atata se invartea in jurul nostru, ba sa imi dea apa, ba sa se uite la ea cat e de pofticioasa...Tare greu mi-ar fi fost fara sprijinul lui.
    Si cu alaptatul in public am avut probleme, cand era ea mica si cerea des, ieseam la plimbare. (Matilda e foarte imperativa cand ii este foame :))Tot el a fost cel care m-a ajutat sa trec peste fite. Plangea asta mica, eu cautam loc retras :), taticul iubitor se revolta: "Fetitei noastre ii este foame, da-i sa manance".
    Acum e ok, a mai crescut si e distanta mare intre mese.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari