Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Luni, 16 februarie 2009, intre orele 20 si 23, va invit sa discutam despre momentul aparitiei celui de-al doilea copil. Dificultatile mamei de a ingrji un nou-nascut si un copil mai mare, sentimentele si reactiile celui mare la aparitia unui fratior sau surioara, relatiile dintre ei de-a lungul timpului, legatura fraterna asa cum o simtiti daca aveti frati sau asa cum o vedeti la copiii vostri...

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ati venit la o noua discutie in direct. Astazi despre nasterea celui de-al doilea copil. Va astept pana la ora 23 cu parerile, intrebarile si experientele voastre.

Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    buna seara Anca,sincer de cand eram insarcinata fetita era geloasa pe burtica pt ca eu stateam rau si credea ca este vina burticii ,am avut sarcina toxica.
    Cand a aparut fratiorul a fost in continuare geloasa ,si cred ca nici acuma nu i-a disparut aceasta gelozie definiti. La un moment dat mi-a spus ca daca am putea face ceva sa dispara bebe sa ramanem singure ca inainte ar fi foarte bine

Floricica Nou Venita petro86's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2009
    Postari in forum
    5
    buna seara stiu ca intrebarea mea nu are legatura cu discutia din aceasta seara insa sunt foarte ingrijorata.am un baietel de 4 luni care este foarte sperios se sperie din orice daca gesticulez ,daca se inchide usa mai tare, daca rad intrun anumit fel,iar cand mananca tremura din toate incheieturile si din cap si din manute pt cateva secunde insa cu o intensitate destul de mare.nu suntem o familie agitata este un copil foarte iubit,care creste intrun mediu frumos si linistit care ar putea fi motivul?sper ca imi veti putea raspunde va multumesc foarte mult

Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    Acuma a mai crescut si Efe si au inceput sa se mai joace inpreuna.El o iubeste foarte mult si iam explicat si ei acest lucru ,acum si-a mai schimbat si ea comportamentul fata de el dar a durat ceva

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ai venit Raluca. Cel mai adesea copilul cel mare are diferite reactii fata de cel mic inca de cand este in burtica. faptul ca a reusit sa-si exprime ostilitatea in cuvinte este foarte bine. Alti copii trec direct la act incercand sa-i faca rau celui mic, sa-l elimine etc. atunci cand parintii nu sunt acolo.
    Ostilitatea este fireasca in conditiile in care cei mici simt ca bebelusul le fura mama. Mama este intr-adevar schimbata in timpul sarcinii, absenta de acasa in zilele cand naste si apoi preocupata aproape continuu de bebe. este o perioada foarte dificila pentru copilul cel mare care trebuie sa suporte aceasta parasire. Unii copii au manifestari somatice, re-incep sa faca pe ei, plang, au cosmaruri, refuza gradinita, ii doare mereu cate ceva incercand inconstient sa beneficieze si ei de aceeasi grija ca bebelusul.
    Apoi relatia fraterna se schimba si copilul mare reuseste sa elaboreze si sa dea un sens nasterii fratelui sau, ajungand sa se joace si sa coopereze, sa se certe si sa comunice in diferite feluri, sa-si ia apararea.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara,

Intr-adevar postarea dvs. nu are legatura cu subiectul nostru din aceasta seara. Am sa va rog sa mutati postarea i forum la un topic adecvat, la bebelusi si sigur acolo veti primi raspuns sau indrumari.

Floricica Nou Venita cristinabebe's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2009
    Postari in forum
    19
    Buna seara. Copilul meu isi doreste foarte mult o surioara sau un fratior(dupa cum i-a explica soacra), numai ca mie mi s-a spus sa nu mai fac un al doilea copil. Pe el l-am nascut cu glaucom congenial. Noi ne-am fi dori are mult un al doilea copil, dar eu sunt foare speriata prin ce-am trecut cu el datorita bolii. Ma gandesc sa infiez un copil. Credeti ca procedez bine?

Floricica Veterana ursulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    E un topic fff interesant...dar, deocamdata eu am un singur copilas. Are aproape 2 ani. pe mine m-ar interesa care este diferenta ideala de varsta intre fratiori: unii spun ca ar fi bine sa fie cat mai mica (pt ca cei mici vor creste impreuna), altii ca e bine sa fie mai mare , ca primul fratior sa inteleaga situatia (ca el nu va mai fi singur la parinti).

Floricica Veterana ursulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Si mii de scuze(m-am grabit sa postez repede ca nu ma lasa baietelul)...buna seara tuturor si multumim d-nei Anca pentru ca este iar alaturi de noi!!

Floricica Nou Venita cristinabebe's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2009
    Postari in forum
    19
    Buna seara. Copilul meu in varsta de 2 ani si 10 luni isi doreste foarte mult o surioara sau un fratior(dupa cum i-a explica soacra), numai ca mie mi s-a spus sa nu mai fac un al doilea copil. Pe el l-am nascut cu glaucom congenial. Noi ne-am fi dori are mult un al doilea copil, dar eu sunt foare speriata prin ce-am trecut cu el datorita bolii. Ma gandesc sa infiez un copil. Credeti ca procedez bine?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari