Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita doinacasler's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.01.2010
    Postari in forum
    3
    Am 30 ani si sunt mama a 2 copii:david 3 ani si diana 1 an si jumatate am reusit sa ma mentin pe linia de plutire pana acum chiar daca este greu cu 2 copii asa de mici,dar in ultima vreme nu ma mai tin nervii ,imi pierd cumpatul. . . . David este cel care ne da ,,probleme,, in sensul ca

--la masa mananca doar ce vrea (cartofii si orez) si cand vrea. . . . Arunca mancarea pe pereti. . . Se muta depe un scaun pe altul. . --la somn e teroare. . Ne i/au cel putin 2 ore pana reusim sa adoarma,tranteste,face galagie ,sare in pat ,ne loveste. . . . . Orice numai sa doarma nu. . . . . --si la ora 6 e in picioare cu alte istorii. . . Vrea diverse lucruri(perna albasta,. . . Nu stiu ce desene animate ca re nu sunt atunci la tv. . . Si daca nu primeste maraie,ne loveste,arunca lucruri prin casa,tipa. . . Etc

--cand trebuie sa il imbrac sa plece la gradi vrea sa ii pun ce vrea el(chiar daca e nepotrivit) si iar urlete si tipete. . . . --cand vine de la gradi pe diana o tranteste arunc acu jucarii in ea ,nu are voie cu nimic ,daca pune mana pe o jucarie i/o ia. . . . Ea plange si tot asa. . . . Simt ca nu mai pot

nu tot timpul se intampla asa dar sunt destul de rare momentele cand ne asculta si reusim sa ne intelegem. Noi

incercam sa ii explicam cum stau lucrurile cu calm ,nu cedam la tipete(sa facem cum vrea el doar pentru ca tipa)cand face lucruri mai periculoase (ne loveste pe noi sau pe diana,aruca lucruri care pot ranii. . ) il pedepsim (10 min. Singur in dormitor)cateodata avem rezultate de scurta durata dar de cele mai multe ori cand iese din dormitor face acelasi lucru. . . Spuneti/mi cum sa fac sa imi cresc copii cum trebuie sa actionez corect ,si sa am rezultate. . .

Floricica Nou Venita bizom oana's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    64
    Sa-ti traiasca cei mici si sa te bucuri de ei! Eu am 29 de ani si ,deocamdata, o fetita de 11 ani(face pe 3 aprilie);cred ca e bine ca aveti taria sa-i aplicati cate o pedeapsa ,dar ideea e ca cel mic trebuie sa inteleaga cu ce a gresit,ca pedeapsa sa aiba efect;incearca sa-l faci sa-si ceara scuze, sa-si dea seama ca a ranit pe cineva (fizic sau cu vorbe urate);oricum,e dificil,ai nevoie de f. F. F. Multa rabdare si nervi de otel,am trecut si eu prin asa ceva,nu dormea, nu manca,mofturi toata ziua. . . Acum ,ca a crescut,sunt foarte mandra de ea,e un copil intelegator si imi e de mare ajutor,mai ales de cand sunt cu burta la gura si chiar am nevoie de ajutorul ei,deci nu imi pare rau ca intr-o anumita perioada (pe la 3-4 ani)am fost putin mai aspra;multa bafta!

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Spuneti ca sunteti intr-un impas in principal din pricina comportamentului lui david. Pentru a gasi o rezolvare si o cale de comunicare cu el, este necesar sa intelegem mai intai ce se intampla cu el. Are 3 anisori acum dar nu spuneti cand au inceput aceste manifestari. De asemenea este imporant cat de bine vorbeste si ce poate exprima din ce simte, ce spune el insusi despre aceste secvente in care se enerveaza sau se opune.

Floricica Nou Venita emma09's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    6
    Te inteleg perfect, stiu prin ce treci. M-am reintors cu cativa ani buni in urma. Trebuie sa te inarmezi cu foarte multa rabdare. Baiatul meu era excact asa cum il descrii tu pe al tau si exact in aceeasi perioada, a varstei de 3-4 anisori. Cam pe la cinci ani toate acestea au incetat, treptat, treptat. Am inceput sa ne intelegem, nici nu imi venea sa cred. Anii au trecut si acum este un exemplu de baiat, are 12 ani, este cuminte precum o fetita. Sunt convinsa ca asa va fi si al tau. De multe ori imi amintesc de perioada aceea si zambesc si. . . . . . . . . . Parca imi este dor de ea. .

bam
    bam este offline.
    Floricica Novice bam's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2006
    Postari in forum
    458
    Cu aceeasi problema ma comfrunt si eu.

Floricica Debutanta cristynutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    1.141
    si la mine este cam acceeasi problema doar ca ''subiectii'' sunt fata mea si nepotul meu
    Alex(nepotul) cam cand avea 1 luna fata a inceput sa o muste sa o plesneasca sa tipe cand o lua cineva in brate pana cand intro zi am dus fata la mama si am stat singura cu el incercand sa ii explic ca si pe el il iubesc la fel de mult chiar daca a venit si bb si ca nu o sai ia locul el e baiatul meu ......etc iar acum cand fata are 1an am iesit cu eii pe afara si a impinso un baiat pe fata mea la care Alex a inceput sal bata pt ca a lovito pe bebitza lui si ca nimeni nu are voie sa o bata sau sa o certe inafara de Nina(adica eu)......si acum se joaca ffff frumos amandoi cu unele mici exceptii dar nu mai este gelos pe ea asta vreau eu sa subliniez

Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Citat Postat de doinacasler Vezi mesajul
    Am 30 ani si sunt mama a 2 copii:david 3 ani si diana 1 an si jumatate am reusit sa ma mentin pe linia de plutire pana acum chiar daca este greu cu 2 copii asa de mici,dar in ultima vreme nu ma mai tin nervii ,imi pierd cumpatul. . . . David este cel care ne da ,,probleme,, in sensul ca

--la masa mananca doar ce vrea (cartofii si orez) si cand vrea. . . . Arunca mancarea pe pereti. . . Se muta depe un scaun pe altul. . --la somn e teroare. . Ne i/au cel putin 2 ore pana reusim sa adoarma,tranteste,face galagie ,sare in pat ,ne loveste. . . . . Orice numai sa doarma nu. . . . . --si la ora 6 e in picioare cu alte istorii. . . Vrea diverse lucruri(perna albasta,. . . Nu stiu ce desene animate ca re nu sunt atunci la tv. . . Si daca nu primeste maraie,ne loveste,arunca lucruri prin casa,tipa. . . Etc

--cand trebuie sa il imbrac sa plece la gradi vrea sa ii pun ce vrea el(chiar daca e nepotrivit) si iar urlete si tipete. . . . --cand vine de la gradi pe diana o tranteste arunc acu jucarii in ea ,nu are voie cu nimic ,daca pune mana pe o jucarie i/o ia. . . . Ea plange si tot asa. . . . Simt ca nu mai pot

nu tot timpul se intampla asa dar sunt destul de rare momentele cand ne asculta si reusim sa ne intelegem. Noi

incercam sa ii explicam cum stau lucrurile cu calm ,nu cedam la tipete(sa facem cum vrea el doar pentru ca tipa)cand face lucruri mai periculoase (ne loveste pe noi sau pe diana,aruca lucruri care pot ranii. . ) il pedepsim (10 min. Singur in dormitor)cateodata avem rezultate de scurta durata dar de cele mai multe ori cand iese din dormitor face acelasi lucru. . . Spuneti/mi cum sa fac sa imi cresc copii cum trebuie sa actionez corect ,si sa am rezultate. . .
    Nu sunt inca in situatia ta de a avea 2 copii..insa cred ca ti-e greu! Oricum tin sa iti dau un sfat datorita unei emisiuni de la TV! Totul incepe cu un program bine stabilit:pt a lua masa, pt a dormi, program de joaca,etc! Binenteles ca vor fi probleme,vei intampina momente de groza in primele zile,insa evita sa ii faci pe plac...iar daca va face crize, va plange ...EVITA-l cu desavarsire!!! Un ex: la ora 19 facem baie,, apoi dupa 30 min de la baie papam, dupa aceea imbracarea in pijama, o povestioara si in pat!
    DAca doarme in camera lui,lasa-l singur!! Indeparteaza lucrurile periculoase si..inchide usa!! Am vazut un exemplu concret...si copii s-au linistit dupa o ora de sarit, tipat, aruncat lucruri pe jos...apoi liniste...Dupa nici o sapt de la inceperea unui program bine stabilit sunt sigura ca vei da rezultate!! Este fff greu sa il auzi plangand in camera fara sa mergi sa il alinti..sa il iei in brate, insa merita efortul! Cazul prezentat la tv era cu tripleti invarsta de 3-4 ani...groaznici!! Parintii saracii plangeau cand ii auzea ce faceau in camera lor proaspata facuta pt ei, ei dormind toti cinci pe saltea pe jos inca de la nastere....
    Mult succes si sper s aiti foloseasca sfatul meu!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari