Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305

Adoptia, un gest pe cat de natural a fost din toate timpurile - a creste un copil, pe atat de complicat a ajuns astazi. Ne intrebam de ce ? Inainte exista denumirea de « copil de suflet » diferit de copil de sange, adica natural. Oamenii care nu puteau avea copii sau care aveau o situatie mai buna, luau unul sau mai multi copii de suflet fie de la o ruda cu multi copii, fie de la un strain care avea o situatie materiala mai dificila sau un copil ramas fara mama la o varsta frageda.

Acum adoptia se face altfel si este mai complicat atat pentru parintii care adopta, dar probabil si pentru copil. Principala dificultate din punct de vedere psihologic este ca parintii naturali nu se cunosc, copiii sunt adoptati dintr-un leagan sau spital. Copilul nu pare sa aiba un trecut si asta ii inspaimanta pe parinti. Ei se intreaba adesea al cui este, ce zestre genetica are, din cine provine si altele. Ei se tem de boli, fizice si psihice, construiesc o istorie in spatele copilului, dar ea nu arata prea bine. Adesea parintii naturali sunt judecati aspru, blamati si chiar daca aceste lucruri nu sunt exprimate fata de copil, in inima parintilor conflictul creste.

"Copilul de suflet" sau copilul adoptat

Va astept cu intrebarile si opiniile voastre despre un subiect atat de delicat precum adoptia, luni 2 iunie la ora 20.

Anca Munteanu

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit! Abordam astazi problema adoptiei cu toti cei ce s-au gandit la adoptie, la a adopta un copil, sunt ei insisi copii adoptati sau au intrebari, pareri sau experiente legate de adoptie.

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Buna seara tuturor! Buna seara Anca! Suntem din nou alaturi la discutii intr-o zi de Luni, astazi vom discuta despre asa cum Anca Munteanu i-a spus "copilul de suflet", copilul adoptat, mi-a placut tare mult expresia ei. Sunt si eu alaturi de voi, poate va pot raspunde la intrebari din punctul de vedere al acestui copilas de suflet, foarte fericit! Va asteptam la discutii cu draga inima..

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Cred ca una dintre marile intrebari sunt... cum ai decis sa ai un copil, fie el natural sau adoptat. In momentul in care te decizi sa ai un "copil de suflet" cred ca este foarte greu si e mai mult decat un gest frumos, sunt atatia factori pe care trebuie sa iei in calcul, pe care trebuie sa ii accepti sau macar sa ii intelegi. In viata unui copil adoptat mereu se va ivi spre exemplu intrebarea de ce am fost adoptat? Eu spre exemplu, desi mi s-a povestit de cand eram mititica, tot am ramas cu intrebarea de ce? la care de altfel mi-as putea raspunde prin povestirile alor mei, la varsta aceasta raspunsul la de ce...parca s-a pierdut asa un pic in timp, si mi-e neclar, dar nu mi-as dori sa rastalmacesc lucrurile atata timp cat sunt ok cu toata situatia.

Vad ca sunt atatea mamici, parinti care doresc sa adopte, iar sfatul meu este sa le povestiti de mici care este povestea lor, pentru mine asa a fost foarte bine si am acceptat si inteles foarte bine "povestea mea". Acum, vreau sa te intreb, draga Anca, este un sfat bun pe care eu il transmit celorlalti sau se poate aplica doar in anumite situatii pentru ca fiecare reactionam in felul nostru?

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Fiecare om are o poveste, fiecare copil intreaba despre cum a inceput povestea lui. Fara o poveste nu am avea un inceput, nu am putea sa ne traim prezentul si sa ne visam viitorul. toti venim de undeva. Acest undeva este foarte important. Ati vazut ca fiecare copil intreaba "Cum eram cand eram mic?", "Cum m-am nascut?", "Am stat la tine in burtica?" etc. O sarcina nu se poate ascunde, nici primele luni, nici alaptarea si ....nici lipsa lor. Sunt cazuri de femei care au facut eforturi mari sa convinga copilul ca este nascut de ele si....n-au reusit! Sigur ca era dorinta lor cea mai mare sa se convinga pe ele insele ca au putut da nastere unui copil.
    Daca este sa alegem intre a minti si a spune adevarul...asta este discutia despre originile copilului adoptat. El seamana fizic cu cei ce l-au conceput, a fost nascut datorita lor, din dragostea lor...si a crescut din dragostea si munca celor care l-au adoptat.

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    In zona de Adoptie de la noi de pe forum am observat foarte multe persoane dornice sa aiba un copil, mi-ar placea sa stam de vorba. Probabil este mai usor sa postezi, decat sa discuti cu cineva "in direct". Eu sunt de principiu ca orice informatie care mi se ofera merita sa o primesc, de aceea va invit la discutii.

Mi-e imposibil sa cred ca nu exista nimeni care isi doreste un bebe si nu s-a gandit la adoptie, sau care are deja un copil al ei, dar intr-un anumit moment se gandise la adoptie.

Eu sunt deschisa in ideea de oferi cat mai mult celorlalti, care poate au nevoie de aceste informatii. Chiar am o prietena care a fost si ea adoptata si parintii ei nu i-au spus si intr-o joaca de copii, la un moment dat, nestiind ca e in jur, discutam cu o alta fetita (se intampla pe la 8 anisori acest lucru), ne-a auzit discutand si s-a suparat pe noi foarte rau si s-a dus la ai ei apoi si le-a spus mai mult, i-a pus sa promita ca este copilul lor. Copiii la o varsta reactioneaza foarte diferit si trebuie sa stim cum sa ii abordam. Hai sa aflam impreuna!

Eu de multe ori ma tot gandesc la ce se va intampla cu copilul pe care il voi avea sau nu, pentru ca am Rh negativ, si multe dintre voi stiu ce inseamna acest lucru. Si grupa de sange este rara si mi-este foarte frica de ceea ce va veni in acest sens. De aceea, m-am gandit foarte mult la ideea de adoptie.

Poate si pentru ca eu fiind adoptata la randul meu, mi-am pus intrebarea inapoi, as fi oare eu in stare? Ai mei au facut o treaba grozava cu mine, dar ma tot gandesc daca oare si eu voi fii in stare sa fac acest lucru.

Voi nu aveti astfel de ganduri?

Floricica Nou Venita monica_andrei0's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.06.2007
    Postari in forum
    14
    BUNA.SUNT MAMA A DOI BAIETI MINUNATI.UNUL DE 15 ANI IAR CEL MIC DE 3 ANI.CEL MIC ESTE ADOPTAT .E UN COPIL MINUNAT.LA INCEPUT MI-A FOST INCREDINTAT IN PLASAMENT ,EU FIIND ASISTENTA MATERNALA.M-AM INDRAGOSTIT DE EL DIN PRIMA CLIPA CAND L-AM LUAT IN BRATE,IAR FIUL MEU MAI MARE A SPUS "VA FI FRATIORUL MEU"SI ASA A FOST.II CRESC SINGURA DAR NU SIMT,EI SUNT FERICIREA MEA.ANDREI STIE CA ESTE ADOPTAT ,PENTRU CA AVEM MOMENTE CAND POVESTIM DESPRE ACEST LUCRU,CHIAR DACA EL NU PREA PRICEPE INCA CE INSEAMNA ADOPTIA.

Floricica Nou Venita monica_andrei0's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.06.2007
    Postari in forum
    14
    BUNA.SUNT MAMA A DOI BAIETI MINUNATI.UNUL DE 15 ANI IAR CEL MIC DE 3 ANI.CEL MIC ESTE ADOPTAT .E UN COPIL MINUNAT.LA INCEPUT MI-A FOST INCREDINTAT IN PLASAMENT ,EU FIIND ASISTENTA MATERNALA.M-AM INDRAGOSTIT DE EL DIN PRIMA CLIPA CAND L-AM LUAT IN BRATE,IAR FIUL MEU MAI MARE A SPUS "VA FI FRATIORUL MEU"SI ASA A FOST.II CRESC SINGURA DAR NU SIMT,EI SUNT FERICIREA MEA.ANDREI STIE CA ESTE ADOPTAT ,PENTRU CA AVEM MOMENTE CAND POVESTIM DESPRE ACEST LUCRU,CHIAR DACA EL NU PREA PRICEPE INCA CE INSEAMNA ADOPTIA.

Floricica Cu Vechime lauriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2007
    Postari in forum
    7.767
    Buna seara Anca si Laura...
    Eeeee.... dificil subiect... De ce? Nu stiu! Imi doresc atat de tare un copil dar gresesc atunci cand ma gandesc ca vreau sa fie copilul meu? Pe de alta parte ma gandesc ca este un lucru atat de frumos sa adopti un copil... Si pentru a descrie acest lucru, cea mai buna fraza pe care am auzit-o referitoare la aceasta a fost 'Este un lucru normal sa nasti un copil dar este o minune sa adopti un copil'
    V-am bagat in ceata! Dar poate ca e mai bine ca am facut acest lucru... pentru a ma intelege pe mine... deoarece si eu sunt in ceata...

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Da asa este, Anca. Fiecare avem o poveste a noastra. Hm, chiar interesant ce ai spus tu, de faptul ca unele mamici incerc sa se convinga de faptul ca este copilasul lor. Apropo de acest lucru, am auzit de foarte multe ori intrebarea: Copilul adoptat care nu stie ca este adoptat va simti vreodata acest lucru chiar daca nu i se va spune?

Din pacate, la intrebarea aceasta nu cred ca pot raspunde, ca eu nu m-am simtit decat speciala, cu doua perechi de parinti , dar stau si ma gandesc la ceea ce am discutat si cu mamicile saptamana aceasta intr-un subiect de pe forum despre instinctul matern. Dar in acel subiect se aborda mai mult instinctul mamei cu privire la emotiile copilului. Stau si ma gandesc oare in cazul unui copil adoptat lucrurile sa fie invers, sa existe un instinct al copilului, care sa ii spuna ca parintii lui, nu sunt de fapt parintii lui.. mi se pare foarte curios.

Pe de-o parte ma gandesc ca este foarte important cum se simte el in aceea familie, daca se va simti ca o familie, nu cred ca va conta..

Floricica Cu Vechime lauriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2007
    Postari in forum
    7.767
    Buna monica... Felicitari pentru cei doi baieti ai tai...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari