Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Citat Postat de oanachampion Vezi mesajul
    In perioada sarcinii am avut fix 3 bluze si 3 pantaloni. Cred ca, in afara de persoanele care au bani sa-si permita orice vor, orice mama normala la cap ar alege sa-i cumpere copilului ce-i trebuie in loc sa se imbrace ea de fitze... Iar imbracatul mai modest nu denota lipsa de interes, in nici un caz... Eu nu as blama nici o femeie curata, ingrijita, cu sprancenele pensate, epilata, cu manichiura/pedichiura facute etc (pt. astea sunt chestii pe care le poti face f bine acasa si nu te costa nimic), insa imbracata mai modest... Mi se pare muuult mai ridicol cat de imbracate dupa ultimul racnet sunt unele care, de fapt, sunt muritoare de foame...
    Subscriu in totalitate! Perioada in care ai burtica este de maxim 6 luni. Eu am purtat pantaloni si cateva bluzite babydoll, care arata grozav pe o graviduta. Iar problema este ca daca ramai cu burticuta dupa nastere, numai esti deloc mandra sa o etalezi si nu mai stii cum sa o ascunzi. Eu nu am ramas cu cine stie ce burtica, dar bluzele baydoll nu mai pica asa bine pe mine acum, nu ma mai avantajeaza, lasa impresia ca ascund ceva mai mare decat este, nu stiu cum sa spun. Le-am dat pe toate unei prietene care este insarcinata. Mai problematic este pentru fetele care iau foarte multe kg in sarcina si chiar nu mai au cu ce sa se imbrace sau pentru cele care prind iarna in ultimele luni de sarcina si au nevoie de un palton mai larg, eventual incaltaminte cu numar mai mare daca li se umfla picioarele etc.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Nici eu nu sunt de acord ca trebuie o suuuper garderoba pentru perioada de sarcina. Cred ca trebuie sa fim invenitve. Norocul meu a fost ca eu sunt miniona si nici nu am luar in greutate in sarcina decat 9 kg. Asadar am purtat hainele normale o buna perioada de vreme iar cand burtica a inceput sa creasca mi-am cumparat pantaloni cu o marime mai mari (sau din material mai elastic) ca sa ii pot incheia. Cand a veni frigul si aveam si butica mare mi-am cumparat o pereche de pantaloni de graviduta.
    Din pacate asa cum au spus si fetele, hainele de gravida sunt exagerat de scumpe si asta pt ca se mizeaza pe faptul ca nu avem alternative. Nu mai zic ca pt garvidutele minione asa cum am fost eu nici nu se gasesc haine de gravia, se fac numai marimi extrem de mari. Abia am reusit sa imi gasesc o pereche de blugi masura mea cu 150 de lei. Cred ca la bluzite e mai usor de rezolvat. Problema cea mai mare este la pantaloni.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si nu cred ca este vorba de dezinteres. In nici un caz. Este vorba despre faptul ca prioritatile se schimba. Deja rolul de mamica eu cred ca ni-l asumam inca din timpul sarcinii si atunci bebe trece pe primul plan si ne gandim de 2 ori inainte de a da o gramada de bani pe o pereche de pantaloni, ne vom mai uita o data in sifonier, vom gasii alternative si cu banutii aceia com cumpara ceva pt bebe. Iar cand bebe a venit deja...heheee pai lucurile vor sta cu totul altfel.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari