Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Moderator Floricica Nou Venita ralucaonescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.04.2009
    Postari in forum
    58
    ..."Burtica" o imbracam cel mai frumos..si mai frumos decat inainte!

O sa gasiti cateva idei si propuneri de tinute in albumul personal .... unde mai gasiti si cateva poze cu mine din luna a 8a de sarcina, mai precis inainte cu 2 saptamani de a naste..ca sa ne cunoastem si asa...

Astept cu nerabdare comentariile voastre!

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    F frumoase modelele.
    Asteptam acum mamicile cu burtici....

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Hehe, buna draga Raluca! Bine ai venit la noi

Eu sunt o curioasa de fel, deci trebuie sa ma aventurez la cat mai multe intrebari, asa preventiv, inainte de a avea burtica.

Una dintre intrebarile cu care am ramas de cand am citit unul dintre articolele tale este: DE CE NU SALOPETA?? in contextul in care am vazut multe burtici care porta.

Pentru a doua mea intrebare voi deschide un subiect separat, simt ca va fi mai disputat si poate discutam punctual pe el.

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    buna Raluca, m-am uitat si eu in albumul tau si sunt superbe tinutele... aproape ca m-ai convins sa mai fiu odata mamica cu burtica :)

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    cred ca majoritatea avem la inceput tendinta de a ascunde micile "imperfectiuni" care apar pe parcursul sarcinii, insa tinutele propuse de tine evidentieaza feminitatea si bineinteles burtica :)

e foarte bine sa vedem ca exista oameni care se preocupa si de imaginea viitoarelor mamici, fiindca aceasta nisa a fost neglijata o buna perioada de timp

Membru inregistrat la
    13.04.2009
    Postari in forum
    58
    Multumesc mult !
    Stii ca ideea de a face ceva pentru gravidute a venit atunci cand am ramas eu insarcinata si m-am trezit ca nu am de unde sa imi iau haine omenesti..faptul ca am calatorit mult prin strainatate si am vazut cata preocupare exista pt aceasta perioada, mi-a intarit convingerea ca ceea ce vreau sa fac va fi foarte bine primit si la noi...
    Din pacate,insa, si acum in Romania, ideea despre graviditate e una gresita...dar sper sa ajungem macar noi sa schimbam ceva in mentalitatea oamenilor si femeilor implicit, referitor la sarcina..
    De mult vroiam sa incep o campanie ANTI-IMBRACAT URAT la gravidute...sper sa ma ajutati si voi...

Legat de ce ai spus tu cu imperfectiunile...cred ca doar cine nu isi doreste extrem de mult un bebe si cine nu constientizeaza minunea din burtica, poate sa se simta ''rusinata'' sau neconfortabil,chiar daca a luat cateva kg in plus..imporatant este sa fim sanatoase si sa avem bun simt si bun gust cand ne alegem tinutele..chiar daca suntem mai slabute sau mai grasute...ce zici?

Si...noroc la inca un bebe !!..eu de abia astept sa il fac pe al doilea si pe al treilea !!!

Membru inregistrat la
    13.04.2009
    Postari in forum
    58
    NU NU NU NU NU NU NU SALOPETA !

Am argumentat in articol de ce nu salopeta ...e e e ..fara cuvinte !

Nu vreau sa imi exprim sentimentele fata de aceasta salopeta mai mult decat am facut-o in articol..adica deformeaza, iti mareste proportiile, este ANTI/CONTRA/ FEMININA si atractiva,este monotona...este pentru cei care munceasc pe santier sau in fabrici ; asta este destinatia ei - iata si expicatoia din DEX
    'salopetã' - SALOPÉTÃ, salopete, s.f. Hainã de lucru care se poartã peste hainele obiºnuite pentru a le proteja. – Din fr. salopette. SALOPÉTÃ s. combinezon. (~ de lucru.) salopétã s. f., pl. salopéte SALOPÉT//Ã ~e f. Hainã de lucru confecþionatã din doc sau dintr-un material impermeabil ºi purtatã de muncitori, peste hainele obiºnuite, în scop protector; combinezon. /
    Chiar daca salopeta e la moda din nou...nu e cea pe care o vedem la gravidute...este cea larga din matase, din materiale fluide care sta bine pe o persona SLABA si inalta..

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    asa cum spuneai si tu sanatatea e cea mai importanta, insa pentru mine stresul cel mare a inceput cand am atins greutatea de 60 kg si nu ma mai incapeau vechile haine...

si bineinteles m-am lovit si eu de mentalitatea ca oricum sarcina dureaza doar 9 luni si nu prea are rost sa investesti fiindca dupa aceasta perioada ramai cu ele...

insa a trebuit sa invat ca si imaginea viitoarei mamicute e foarte importanta...

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    buna raluca! f bine arata hainutele prezentate in albumul tau si super ideea pe care ai avut-o
    desi eu n-am avut probleme din punctul asta de vedere, am scris la celalalt topic motivele, este ffffffff adevarat ca majoritatea gravidelor au

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    asta e una din rochitele pe care le-am indragit f tare... era f vaporoasa si mi-a prins f bine (pt cine-si mai aminteste vara lui 2007...)

n-am pretentia de a fi model pt alte gravidute, insa eu m-am simtit f bine in pielea mea la vremea respectiva

mai gasisem niste fotografii, din pacate intra pixelate si nu se distinge nimic

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Eu sunt anti-egari....sau cum se mai numesc..colanti. Nu imi plac deloc si la gravide nici atat. Desi vad ca e o moda....asa ca tot vb de a nu investi pe perioada sarcinii.
    Eu am investit...m ales ca aici sunt magazine pt gravide muuulte si lucruri super faine. Plus ca eu am folosit unele haine si dupa ce am nascut...o luna-2....pt ca ink nu dadusem toate kg jos.

+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari