Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita michela's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2008
    Postari in forum
    279
    Buna seara!Avem si noi o problema...Am un baietel de 14 luni iar de la inceputul lunii mai l-am dus la cresa.Ii place f mult acolo pt ca sunt multi copii si multe jucarii .E vesel ,rade mereu si nici macar nu plange dupa mine cand plec singura problema e ca nu vrea sa doarma acolo.Sunt 2 sapt de cand se chinuiesc educatoarele cu el sa-l adoarma si crede-ti-ma e f obosit.De vreo cateva ori l-am gasit cu ochii rosii si cu cearcane si am incercat sa-l adorm acasa insa dormea 10 min se trezea si plangea pana cand nu ma duceam eu langa el.Stiu ca e greseala mea ca l-am obisnuit sa doarma cu mine in pat insa numai asa se linistea si reusea sa doarma bine toata noaptea.Acum nu stiu cum sa fac sa-l invat in patutul lui.Am incercat de cateva ori insa plange f tare de se invineteste tot.Ce ma sfatuiti sa fac????Mentionez ca putul lui e in camera noastra.O seara buna!

Floricica Senior elybacau's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.09.2007
    Postari in forum
    4.190
    buna ziua!
    am nevoie de un sfat de la dvs.. am un copil de 4 ani carerefuza sa pape. de mic copil ama avut probleme pentru ca nu e un mancacios insa acum cred ca asa en face pe noi sa il ascultam si pe el prin refuzul lui de a manca. efectiv ia 2-4 linguri si spune ca s-a saturat. asa pana dupa 4-5 ore cand acelasi lucru se intampla. are 107 cm si 15 kg. e sanatos numai ca are giardia de care nu mai reusim sa scapam. problema e ca el vede ca ma supar tare pe el si probabil ii place sa ma controleze asa. el e educat cat am aputut noi si nu pre ne iese in cuvant si ma gandesc ca ataca ep partea asta. am incercat orice mai putin bataia canu e ok sa primeasca bataie la masa . am tipat la ea l-am luat cu povesti. l-am pedepsit, nimic nu merge. el refuza incontinuare si mie nu imi place asest lucru. cum sa fac sa manance cat de cat la o masa ? nu am pretenii sa pape tot sau ca un copil de varsta lui dar macar cat un copil de 2 ani. mi-e ft greu.... ce sa fac?

Moderator Floricica Debutanta gabryoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706
    dragele mele .sunteti mamici si vreau sa va cer o parere. De cateva zile am o problema cu alexia. Cand ajunge in incinta gradinitei se intristeaza brusc.daca o intreb ce se intampla incepe sa planga si-mi spune doar ca nimic.am incercat sa insisit sa o trag de limba cum se spune, dar ,nimic. Ea plange. Apoi la 8.30 vine masa. Imediat ce se aseaza tacamurile,ea vomita.isi provoaca singura aceasta stare. Fara sa vada mancarea. Si incepe sa planga. Mentionez ca educatoarea spune ca ea se poarta frumos nu o cearta nimeni,alexia imi spune ca este obligata sa manance si mereu este certata.pe cine sa cred si ce sa fac? Cand merg la ora 16 sa o iau pe drum este vesela fericita si mananca tot drumul .acasa nu vomita nu o presez.este mofturoasa la mancare dar nu vomita si nu o doare nimic..chiar nu stiu ce sa ma fac cu ea:( ati intampinat astfel de comportament?

Moderator Floricica Debutanta gabryoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706
    nu e nimeni sa ma ajute cu un sfat?

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Gabryoleta, poate ca fetitei tale chiar nu ii place mancarea de la gradinita.
    Exact asa eram si eu. Desi au trecut mai bine de 30 de ani, inca am impregnat in nari mirosul de gradinita. Mirosul din bucataria de acolo... Oribil!!! Am intiparite perfect in memorie imaginea si mirosul mancarurilor care mi se puneau pe masa si pe care trebuia sa le mananc. Spanac cu oua, mancare de gutui, galuste cu prune si multe altele pe care nici in ziua de azi nu suport sa le vad, sa le miros... nici macar sa mi le imaginez. Si pentru mine era un calvar gradinita. Din 2 motive: mancare si somnul. Nu voiam sa mananc (eram mofturoasa iar mancare de acolo mi se parea mai oribila decat cel mai crunt cosmar) si nu voiam sa dorm.
    Eu zic sa ai rabdare cu fetita ta si sa nu o fortezi. Da-i timp si libertatea de a alege. DAca nu vrea sa manance nu o obliga sa o faca. Faptul ca vomita e mai rau decat ca sare peste o masa.
    Da vrei da-ne totusi mai multe detalii: ce varsta are fetita ta, de cat timp merge la gradinita, este sociabila etc

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari