Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita petre29's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.05.2011
    Postari in forum
    1

Personalitate agresiva? Solutii...

avem un baietel de 5 ani si un pic.problema:agresivitate verbala si fizica,refuz categoric de a asculta de cineva(singurele exceptii mami si tati),dorinta de a fi cel mai "tare","seful","supereroul"(),si un diagnostic de specialitate:ADHD in stadiu incipient....daca se pricepe cineva,sa-mi dea un sfat.retineti:toate metodele care la alti copii dau roade la el au esuat ! TOATE.nu am aplicat corectii corporale ...inca. MULTUMESC

Floricica Nou Venita Speranta.Farca's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.05.2011
    Postari in forum
    15
    Citat Postat de petre29 Vezi mesajul
    avem un baietel de 5 ani si un pic.problema:agresivitate verbala si fizica,refuz categoric de a asculta de cineva(singurele exceptii mami si tati),dorinta de a fi cel mai "tare","seful","supereroul"(),si un diagnostic de specialitate:ADHD in stadiu incipient....daca se pricepe cineva,sa-mi dea un sfat.retineti:toate metodele care la alti copii dau roade la el au esuat ! TOATE.nu am aplicat corectii corporale ...inca. MULTUMESC
    Buna ziua,
    eu nu cred in acest diagnostic! Toti copiii care au venit la mine diagnosticati cu ADHD aveau probleme ce tineau de mediu (unul avea o surioara proaspata, altul fusese crescut de catre bunici si venise de curand la parintii lui, altul era lasat in fata televizorului prea mult, altul avea o bona deprimata care nu concepea sa alerge dupa el, altul era alergat la prea multe activitãți etc.).
    La aceasta varsta este normal ca baieteii (si fetitele, dar mai putin evident) sa gaseasca solutii ce tin de forta lor: ”Te-a suparat invatatoarea? Lasa ca vin eu la tine la scoala si o bat!”
    Explicatia este ca la aceasta varsta copiii incep sa vada ca lumea nu graviteaza in jurul lor si deci nu sunt ”buricul pamantului”. Este o stare greu de suportat pe care incearca sa o nege, manifestandu-se prin contrariu. Asa se explica si interesul pentru eroi atotputernici: superman, spiderman, batman... si o multime de xman care pot face ceea ce si-ar dori ei sa faca pentru a redobandi centralitatea.
    La aceasta varsta copiii au nevoie de suportul si intelegerea noastra, sa vada ca pentru noi, in familie ei continua sa fie centrali chiar daca nu ii lasam sa faca tot ce vor. Ar fi bine sa gaseasca un mediu in care sa poata sa-si exprime fantasmele oricat ar fi ele de omnipotente: sa vorbeasca, sa deseneze, sa se joace de-a ceea ce si-ar dori - pentru a putea compensa faptul ca se simt atat de frustrati.
    Frustrarea, conditionarea, pedepsirea, sau bataia sunt optiuni disperate ale unui adult care refuza sa inteleaga ce se petrece cu copilul. Acestea nu pot da rezultate deoarece copilul deja este extrem de frustrat si doar se inrautateste situatia.
    Deci propun o atitudine de blandete, intelegere, dar fermitate consecventa și neagresiva pentru ca baiatul sa inteleaga ca exista niste limite pe care trebuie sa le respecte si sa capete un model de gestiune a starilor lui (sa vada cum procedeaza mama si tata cand se simt frustrati).
    Daca dvs. considerati ca ar fi si alte motive (in afara celor ce tin de varsta) pentru care baiatul dvs. ar avea aceste comportamente, va rog sa-mi spuneti si mai vorbim daca este cazul.
    Speranta Farca
    Modificata de Speranta.Farca; 17.05.2011 la 09:48:25.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari