Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita OanaPopa1's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.10.2012
    Postari in forum
    29
    Draga Cristina,

Mingiuca pare sa il linisteasca, asa ca folositi-o, fara sa va ganditi ca e un lucru rau.

Foarte multi copiii adorm cu o jucarie sau cu o plapumioara. Altii isi sug degetele sau sug suzeta. Fiecare copil are nevoie de ceva care sa il linisteasca.

El are nevoie sa te stie foarte aproape de el, sa il tii in brate, pentru ca inca nu se simte separat de tine si, daca tu nu esti in preajma este speriat de aceasta singuratate.

Nu pot sa iti spun sa il tii in brate atat cat are nevoie, pentru ca este posibil sa vrea sa stea doar in bratele tale... asa ca, daca il ajuta mingica, foloseste-o.

Ai mai putea incerca :
    O jucarie car e canta si se misca, pusa deasupra patului.
    O lampa pentru copii, cu o lumina difuza si calda.

Cu drag,

Oana

Floricica Nou Venita cristina.badea's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2012
    Postari in forum
    12
    Doarme cu noi :) . Am incercat sa-l lasam singurel si nu am putut deloc sa drmim, asa ca a venit langa noi seara urmatoare. Mingiuca il linisteste, din pacate ne rupe spatele. Am incercat sa fac exact ce ati spus: sa nu-l opresc atunci cand se zgarie, ci sa gasesc o metoda de a-l linisti: asa ca atunci cand se zgarie incep sa-l pup si sa ne iubim si incepe sa rada, se destinde si nu mai simte nevoia sa se zgarie... pentru moment :).

Multumim pentru sfaturi!

O alta intrebare: de vreo 2 luni am inceput diversificarea. Refuza cu vehementa supa de legume (legumele in general, carnita, etc.) si nu vreau sa-l fortez, ca sa nu ramana cu o repulsie fata de acele alimente. Insa nici nu vreau sa fie excesiv de selectiv cu privire la ce mananca si ce nu. Cum sa procedez?

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Multumesc mult, Oana! Copilul nostru este unul extrem de dorit si asteptat, atat eu cat si tatal ei ii spunem zilnic de cateva ori "te iubesc":). Cat despre cealalta fetita...cred ca ai dreptate! Parintii ei au niste probleme, as fi vrut sa pot sa am o discutie cu mama fetitei insa aceasta este extrem de sensibila si probabil ca ar percepe-o ca pe un repros iar eu nu cred ca stiu cum sa procedez in aceasta situatie...Fetita lor este lasata sa faca absolut tot ce vrea (unele lucruri mi se par chiar absurde) pentru ca parintii nu vor sau nu suporta sa o auda plangand!

Floricica Nou Venita iansebastian's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.05.2012
    Postari in forum
    16
    buna seara, am un baietel de un an si am refuzat sa mai fac ultimul vaccin de la un an, deoarece am auzit, am citit ca sunt foarte periculoase, ceea ce m-au speriat foarte tare, de la vaccinul de 4 sau 6 luni nu imi amintesc foarte bine, copilul meu raceste foarte des, odata la doua saptamani, doctorita copilului mi-a tot dat antibiotice panadol, ibalgin, supozitoare si multe altele. E grav faptul ca nu mai vreau sa fac vaccinurile in continuare.
    De exemplu cel antirabic nu are o valabilitate prea mare, deci e facut aiurea, daca copilul va fi muscat de caine, pisica ori altceva dupa cateva luni sau un an va trebui sa fac o alta injectie, atunci de ce ma obliga sa il fac la un an?

Membru inregistrat la
    14.11.2012
    Postari in forum
    12
    Citat Postat de iansebastian Vezi mesajul
    buna seara, am un baietel de un an si am refuzat sa mai fac ultimul vaccin de la un an, deoarece am auzit, am citit ca sunt foarte periculoase, ceea ce m-au speriat foarte tare, de la vaccinul de 4 sau 6 luni nu imi amintesc foarte bine, copilul meu raceste foarte des, odata la doua saptamani, doctorita copilului mi-a tot dat antibiotice panadol, ibalgin, supozitoare si multe altele. E grav faptul ca nu mai vreau sa fac vaccinurile in continuare.
    De exemplu cel antirabic nu are o valabilitate prea mare, deci e facut aiurea, daca copilul va fi muscat de caine, pisica ori altceva dupa cateva luni sau un an va trebui sa fac o alta injectie, atunci de ce ma obliga sa il fac la un an?

Buna seara, vaccinul de la un an ofera protectie in principal anti rubeola si rujeola, vechile pojaruri din copilarie. Sunt boli peste care copiii trec in general bine, cand sunt un pic mai marisori. O infectie la o varsta frageda poate da sechele destul de neplacute (cu tulburari neurologice, etc.). vaccinurile gratuite se recomanda cu un motiv, sunt destul de utile pentru a proteja organismul firav al copilasilor foarte mici. insa pot da unere reactii adverse foarte neplacute din cauza substantelor folosite pentru conservarea vaccinurilor. vaccinurile optionale pot fi refuzate, riscurile nu sunt asa mari. cel antirabic oricum nu se face de rutina (nu prea se gaseste decat la centrele mari) si se va face oricum in caz de muscatura (caine, cel mai des). ideea pe care se merge, de obicei, prin nevaccinare e ca altii nu au patit nimic daca nu au facut vaccinurile. exista "protectia de grup": intr-un grup in care cea mai mare parte a persoanelor sunt vaccinate, acestea "protejeaza" si persoanele nevaccinate in special prin faptul ca nu se imbolnavesc si, deci, nu expun boala celor vulnerabili (nevaccinati). insa cu cat e mai mic procentul celor care protejeaza grupul, cu atat sunt mai mari sansele ca persoanele nevaccinate sa intre in contact cu boala. si apoi, selectie naturala, ca nu prea s-a obosit nimeni sa gaseasca tratamente pentru bolile vaccinabile. bebelusul meu a avut reactii adverse dupa fiecare vaccin, insa ii voi face in continuare vaccinurile obligatorii, in primul rand pentru ca sunt mai urate bolile decat reactiile adverse si apoi pentru ca nu as vrea sa pateasca ceva ce as putea evita. decizia oricum va apartine, sunt si reactii adverse urate la vaccinare, asa ca nici nu recomand, nici nu spun sa nu vaccinati copilul. e al dvs si, pana are putere de decizie, dvs aveti si pentru el. sa fie sanatos si sa va traiasca.

Cat despre raceala, faceti pt bebe un exudat faringian si o antibiograma, ca sa vedeti la ce antibiotic nu reactioneaza microbul si sa nu apara rezistenta la antibioticul pe care i-l dati de obicei. daca sunteti din bucuresti, va recomand institutul cantacuzino (sunt cei mai buni pe microbiologie, adica bacterii). inca o data, multa sanatate!

Membru inregistrat la
    02.10.2012
    Postari in forum
    29
    Draga Mihaela,

Iti multumesc tare mult pentru intrebarile tale!!!

Sunt extraordinar de bune si arata un foarte mare interes si dragoste pentru copii.

Am sa te rog sa ma astepti cateva zile cu raspunsurile. Sunt subiecte foarte interesante si am nevoie de timp sa raspund.

Multumesc!

Oana

Membru inregistrat la
    02.10.2012
    Postari in forum
    29
    Buna!

Eu va recomand sa faceti totusi vaccinurile obligatorii. Nu cred ca au legatura cu racelile copilului si il feresc pe copil de anumite riscuri. Hepatita B de exemplu.

Nu sunt medic pentru a va putea spune mai multe. Eu le-am facut copiilor mei toate vaccinurile.

Cu drag,

Oana

Membru inregistrat la
    02.10.2012
    Postari in forum
    29
    Draga Cristina,

La capitolul acesta nu ma prea pricep.

Pot sa iti spun doar din experienta mea cu copiii mei. Daca ei au refuzat o mancare, am schimbat-o. Nu am insistat cu ea.

Pune mai mult morcov in supa, pentru ca e dulce si vezi daca ii place.

Daca nu merge, incearca si cu alte legume, pana gasesti o combinatie care sa-i placa.

Cu drag,

Oana

Membru inregistrat la
    14.11.2012
    Postari in forum
    12
    Multumim pentru sfaturi! Nu ii place deloc mancarea pasata, bucatele crude/ fierte mananca. Acum e in greva foamei de vreo 2 zile si nu vrea decat san. Probabil il supara dintisorii, asa ca nu insist sa manance altceva daca nu vrea. Incerc sa-i ofer variante din care sa aleaga si, poate, mai tarzziu o sa manance mai usor.

In continuare isi zgaruiie urechiusele si il mai opresc din cand in cand, ca nu se lasa pana nu ii da sangele, iar apoi plange ca il doare. La ORL au zis ca nu are probleme. Asa ca asteptam....

A inceput sa fie furios si suparat, aparent fara motiv (adica nu-mi dau seama de ce). Acum rade, acum incepe sa tipe si sa planga nervos. Ce pot face pentru el? Imi e mila rau sa-l vad ca sufera!

Membru inregistrat la
    02.10.2012
    Postari in forum
    29
    Draga Mihaela,

In aceasta seara se termina concursul nostru si ai sanse foarte mari sa il castigi.

Asta inseamna ca ne vom intalni maine la ora 18, pe strada Virgiliu 55-57 si iti voi putea raspunde la toate aceste intrebari, in timpul programului nostru.

In unele situatii este nevoie sa ne coboram la nivelul copiilor, sa ii intelegem sa fim empatici si sa ne punem cu adevarat "in papucii lor", si asta o putem face doar cu ajutorul copilului din noi, care este cu noi, de altfel, in permanenta.

In alte situatii este nevoie sa fim adulti si sa vorbim cu copiii nostri ca si cand ar fi si ei adulti. Astfel ii ajutam sa isi asume responsabilitati si sa le respecte.

In alte situatii este nevoie sa fim parinti si sa le spunem copiilor ce au de facut, cu o fermitate blanda

RESPECT, INCREDERE si IUBIRE

Atunci cand toate aceste 3 elemente sunt indeplinite,orice relatie este puternica si autentica.

Iubire exista cu siguranta in relatia dintre parinti si copii.

Mai raman respectul si increderea.

Ai incredere cu adevarat in copilul tau cel mare?

Ii respecti cu adevarat nevoile si dorintele? Chiar daca sunt diferite de ale tale?

Gandeste-te la acest lucru... pana ne intalnim maine.

Cu drag,

Oana

Membru inregistrat la
    02.10.2012
    Postari in forum
    29
    Multumesc foarte mult tuturor mamicilor care au postat intrebari in acest concurs!

Castigatoarea concursului nostru este mihaelabaciu, care are in acest moment 14 intrebari.

Felicitari Mihaela!

Te astept maine, 21 februarie, la ora 18, la adresa : Str Virgiliu nr 55-57.

Abia astept sa ne cunoastem!

Cu drag,

Oana

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari