Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    Buna ziua,

Tot legat de facutul la olita: cum trebuie sa reactionam cand vedem ca el, copilul a facut pe el? ce trebuie sa ii spunem in momentul acela? ce ton trebuie sa avem?

Precizez faptul ca, noi de 2 saptamani suntem in tratative cu olita si am avansat de la plansul cand numai ii pomeneam de ea , pana la faptul ca se aseaza cand ii propun sa faca si si face. Inca nu cere, doar dimineata cand se trezeste. Il pun eu regulat la 30-45 de min, pt ca aceasta e perioada lui de a face.

Multumesc tare mult, anticipat!
    Modificata de SilviaPopa; 08.02.2013 la 13:32:02.

Floricica Nou Venita OanaPopa1's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.10.2012
    Postari in forum
    29
    Draga Silvia,

Atunci cand copilul a facut pe el, schimba-l, cat se poate de calm si natural si explica-i : "Uite, te-ai udat. Acum te schimb, pentru ca e neplacut sa fii ud, nu?"

Nu il certa! Nu il pedepsi! Nu ii arata olita!

El poate sa se sperie si sa creada ca a facut ceva rau, cand, in realitate, are nevoie sa invete sa isi controleze sfincterele. Lucru care pare usor pentru un adult, dar pentru un copil nu e.

Ce varsta are copilul tau?

Cu drag,

Oana

Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    Multumesc mult pentru raspuns!

Dar nu este nevoie sa ii amintesc faptul ca nu este in regula sa faca pe el si trebuie sa spuna ca vine pipi, caca?
    L-am intrebat astazi daca ii place ca este ud si a zis foarte entuziasmat: daaaa, pace mami!

Copilul meu, David, are 2 ani si 10 zile.

Membru inregistrat la
    02.10.2012
    Postari in forum
    29
    :)) Draga mea, daca lui ii place, pe tine ce anume te deranjeaza?

Glumesc acum, insa, sincer, noi mamele ne stresam de multe ori prea mult pentru lucruri care nu sunt atat de importante si din acest motiv ingreunam mult evolutia fireasca a lucrurilor.

Copilul are nevoie sa invete sa anticipeze facutul de pipi si caca si asta este ceva nou pentru el.

Explica-i cum merg lucrurile, ce anume ar putea simti atunci cand ii vine sa faca pipi sau caca, ca sa stie la ce sa fie atent.

Nu il certa cand uita sa anunte. Doar aminteste-i : "Ce ai simtit inainte sa faci? Ai simtit ceva in jurul burticii?..." Pune-i intrebari care sa-l faca sa inteleaga la ce sa fie atent data viitoare.

Succes! :)

Cu drag,

Oana

Floricica Nou Venita cristina.badea's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2012
    Postari in forum
    12
    Multumim! Nu i-a facut program: doarme cand simte nevoia, papa cand ii e foame (san si de 1-2 luni a inceput diversificarea). In w-end nu a fost asa de bine: nu am luat mingiuca de ginastica dupa noi. S-a trezit o data la 30-40 minute toata noaptea si il leganam in brate pana adormea. Cand am ajuns acasa, cum l-a pus pe mingiuca a adorit in 5 minute. Poate a fost si pentru ca era acasa :). Face oricum diferenta intre zi si noapte de la 2 luni, nu avem probleme cu el. Numai ca se chinuie mult sa adoarma faar mingiuca (e cam vina noastra ca l-am obisnuit asa). Nu a mers cu melodia linistitoare, din pacate :(. Ce altceva mai putem incerca?

Multumim!

Cristina

Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    Citat Postat de OanaPopa1 Vezi mesajul
    :)) Draga mea, daca lui ii place, pe tine ce anume te deranjeaza?

Glumesc acum, insa, sincer, noi mamele ne stresam de multe ori prea mult pentru lucruri care nu sunt atat de importante si din acest motiv ingreunam mult evolutia fireasca a lucrurilor.

Copilul are nevoie sa invete sa anticipeze facutul de pipi si caca si asta este ceva nou pentru el.

Explica-i cum merg lucrurile, ce anume ar putea simti atunci cand ii vine sa faca pipi sau caca, ca sa stie la ce sa fie atent.

Nu il certa cand uita sa anunte. Doar aminteste-i : "Ce ai simtit inainte sa faci? Ai simtit ceva in jurul burticii?..." Pune-i intrebari care sa-l faca sa inteleaga la ce sa fie atent data viitoare.

Succes! :)

Cu drag,

Oana

Multumesc mult, inca o data, pentru raspuns!
    Va tin la curent cu evolutia noastra!
    Numai bine!

Floricica Nou Venita cristina.badea's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2012
    Postari in forum
    12
    De la cate luni putem incepe sa-l punem pe olita si cum sa procedam? :)

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Buna ! In weekend au fost prietenii la noi in vizita. Au o fetita de 2 ani si 2 luni...mai mare decat fetita mea cu 4 luni. Desi se vad destul de des, intotdeauna a existat o tensiune intre ele...Fetita prietenilor este putin mai ...dificila, sa-i zicem. Este mereu morocanoasa, irascibila, plangagioasa. Sambata, primul lucru pe care l-a facut fetita mea a fost sa o mangaie si sa-i dea un pupic, binenteles, cealalta fetita a impins-o usor:). Marea problema a lor este ca indiferent cu ce jucarie se joaca fetita mea, cealalta fetita o vrea si ea imediat ! Si incepe scandalul...Urlete, tipete...Intotdeauna am incercat sa o fac pe fetita mea sa renunte la jucaria respectiva si sa ii distrag atentia cu o alta jucarie, insa imediat , cealalta fetita vine si ii ia din nou jucaria...Acum, ce vreau sa stiu este cum trebuie sa reactionez EU in aceasta situatie. Dorinta mea a fost sa imi fac copilul sa cedeze in astfel de situatii , i-am explicat ca jucariile sunt ale ei si ca cealalta fetita se joaca putin cu ele si apoi i le va da inapoi . Insa, e corect sa o fac pe ea sa cedeze mereu? NU as vrea sa creada ca ea nu este importanta sau ca o iubesc pe cealalta fetita mai mult decat pe ea...

Floricica Nou Venita mihaelabaciu's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2005
    Postari in forum
    48

Buna ziua,ma numesc Mihaela

Sunt mama adoi baietei de 1 an si 4 luni si de 9 ani, intr-adevar se intampla sa nu mai fac fata, sa-mi doresc ca fiul meucel mare sa ma auda de prima data si sa faca ce il rog, sa nu mai fie dependentde mine cand isi rezolva temele, sa nu se mai ascunda in legatura cu anumitelucruri, sa nu-l mai pedepsesc si sa fie armonie si liniste, mai ales camicutul ma suprasolicita inca noaptea, deoarece il alaptez in continuare.Astfel am o serie de intrebari:
    1
    Cum iti poti controla emotiileastfel incat, chiar daca copilul a fcaut un lucru gresit sa nu reactioneziviolent folosind un ton agresiv?

2. Cum poti constientiza emotiile unuicopil astfel incat el sa iti spuna adevarul sis a nu ajunga sa-l ocoleasca sausa te minta?

3. Cum iti poti recapata increderea incopil, daca el de nenumarate ori a mintit pe un anume subiect?

4. De unde putem gasi rabdarea necesarasau care e modalitatea pentru a ne asculta intotdeauna copiii? Fiind antrenatizilnic intr-o multime de treburi, neglijam sa ne ascultam copiii, care se pareca se vor inchide in ei si mai tarziu vor renunta sa mai comunice cu noi?

5. Cum ne putem autoeduca in anumite momenetpentru a rade la micile pozne, sau a ne sustine copilul atunci cand are nevoie,sau de a plange odata cu el, cum putem reactiona astfel incat copilul sa nesimta aproape, pe aceeasi lungime de unda?

6. Cum putem vedea viata prin ochiicopiilor, pentru a nu mai fi atat de critici, stricti la ceea ce ei fac?

7. Cum ne putem pune in locul lorpentru a prioritize lucrurile din punctul lor de vedere si astfel poate ajungemsa-I intelegem?

8. Cum ne putem da seama deslabiciunile noastre fata de comportamentul copilului, astfel incat el sa nuspeculeze?

9. Cum putem fi autoritari fara a fi considerateviolenti, rigizi sau inabordabili?

10. Cum putem gasi impreuna solutii,pentru a indrepta lucrurile gresite, pentru a le constientiza si a nu le mai repeat?

11. Cum captam atentia copiilor inchestiunile mai putin considerate importante pentru ei, dar foarte importantepentru noi?

12. Cum ii facem sa constientizezeanumite lucruri ca responsabilitatea lor?

13. Cum putem deveni si ramane prieteniicopiilor nostril astfel incat sa ne inteleaga, sa-i intelegem, sa faca cetrebuie, sa nu ne minta, sa avem incredere unii in altii?

14. Cum trebuie sa-I supervizampermanent, fara a obseva ei acest lucru pentru a nu-i scapa din mana?

Membru inregistrat la
    02.10.2012
    Postari in forum
    29
    Draga Julay,

Daca vrei ca fetita ta sa nu creada ca ea nu e importanta si ca o iubesti pe cealalta fetita mai mult, este nevoie sa ii spui cat de importanta este ea pentru tine si cat de mult o iubesti. Fara sa aiba legatura cu incidentul cu jucariiile. Pur si simplu. Spune-i cat de mult o iubesti, ori de cate ori ai ocazia.

Cealalta fetita, daca este morocanoasa, inseamna ca are o frustrare pe care ar fi bine sa o rezolve mama ei. Poti vorbi cu mama fetitei? Este nevoie sa constientizeze mama fetitei ca exista o problema acolo.

Ceea ce ai facut tu pana acum este foarte bine. Fetita ta nu va fi frustrata pentru ca cedeaza, daca tu ii explici, lucru care l-ai facut deja. Jucariile sunt ale ei, se poate juca cu ele oricat de mult vrea, dupa ce pleaca cealalta fetita.

Oana

Membru inregistrat la
    02.10.2012
    Postari in forum
    29
    Draga Cristina,

Eu nu mi-am pus copiii la olita de la cateva luni. Nu mi s-a parut important acest aspect. Am facut-o abia pe la un an si ceva, cand ma puteam intelege cu ei pe acest subiect si ei puteau sa isi controleze corpul in aceasta directie.

De aceea nu stiu ce sa iti spun pe acest subiect.

Oana

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari