Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita OanaPopa1's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.10.2012
    Postari in forum
    29
    Dragelor,

Am o veste foarte buna pentru voi!

Am hotarat astazi sa facem un CONCURS, ce va dura in urmatoarele 15 zile, mai exact, din 5 februarie, ora 8 pana in 20 februarie, ora 12.

La concurs vor participa toate mamicile sau taticii care vor pune intrebari legate de ceea ce facem noi in programul
    " Alege sa fii un parinte minunat!"

Premiul, constand intr-un bilet gratuit la intregul program de 6 workshop-uri, va fi castigat de mamica sau de taticul care va pune cele mai multe intrebari.

Ce ziceti?

Intrebati-ma orice doriti!

Orice provocare ati avea cu copiii vostri, poate fi rezolvata cu ajutorul abilitatilor pe care le aflati in acest program, asa ca, nu ezitati, intrebati-ma orice.

Eu va voi raspunde si voi numara intrebarile. :)

Castigatoarea concursului va fi numita in data de 20 februarie, ora 16.

SUCCES!

Cu drag,

Oana

Floricica Nou Venita branescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2012
    Postari in forum
    51
    Buna ,ce facem cand copilul nu face ce zic eu,de prima data,trebuie sa repet de multe ori pina face acel lucru? Ce inseamna workshop?nu am inteles

Floricica Nou Venita SorelRobertaValentina's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.01.2013
    Postari in forum
    8
    Buna ziua!Ce trebuie facut atunci cand fetita mea nu vrea sa stea pe olita ,s-au daca sta cand incepe sa faca pipi se sperie si nu mai face? Cum trebuie porocedat cu ea ,pt ca este foarte apropiata de mine si cand plec de langa ea se pune pe plans asa ca uneori trebuie sa o iau cu mine in fiecare coltisor al casei?Fetita are numai 9 luni si jumatate

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Citat Postat de branescu Vezi mesajul
    Buna ,ce facem cand copilul nu face ce zic eu,de prima data,trebuie sa repet de multe ori pina face acel lucru? Ce inseamna workshop?nu am inteles
    Detalii despre seria de workshop-uri poti afla pe prima pagina a acestui topic, adica aici:
    https://www.copilul.ro/forum/parinti...nat-48978.html

Floricica Nou Venita cristina.badea's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2012
    Postari in forum
    12
    Buna ziua,

Ce pot face pentru bebelusul meu de 7 luni care a inceput sa aiba ticuri (flexeaza degetelele si se zgarie) cand e agitat?

Membru inregistrat la
    02.10.2012
    Postari in forum
    29
    Poate ca o sa ti se para ciudat, dar e bine sa ai rabdare sa spui de 3 ori ceea ce vrei de la copilul tau.

Pentru ca este foarte posibil sa nu te auda, sa nu inteleaga ce vrei sau sa nu considere ca e o cerere cu adevarat.

E normal sa fie asa. Nu te enerva. Toti copiii fac asta, nu numai al tau!

Ce poti face?

Sa il privesti in ochi atunci cand ii ceri ceva.

Sa ii spui ca e important ceea ce urmeaza sa ii spui

Sa ii spui ce ai de zis

Sa il intrebi apoi ce a inteles din ce i-ai spus

Sunt cativa pasi care te vor feri de frustrarea ca nu face ceea ce ii ceri. Pierzi putin timp cand ii spui, insa scapi de frustrarea de mai tarziu.

Si NU UITA ! E NORMAL SA II SPUI DE 3 ORI.

Workshop = o intalnire de cateva ore, in care facem exercitii si invatam ceva din experienta traita in sala. Invatarea se bazeaza foarte mult pe experienta. exista si informatii pe care le spune facilitatorul, ca la orice curs, dar sunt mai putine decat la un curs standard.

Cu drag,

Oana

Membru inregistrat la
    02.10.2012
    Postari in forum
    29
    Draga Valentina,

Fetita ta are doar 9 luni si sta la olita?

Foarte tare! Felicitari!!!

Eu nu ma mir de faptul ca se sperie cand face pipi. Inca nu isi cunoaste partile corpului.

Ar ajuta-o sa ii arati, si sa ii spui ca face pipi prin "fata" si caca prin "spate" si ca toate fetitele sunt la fel din punctul asta de vedere...desi, sincer, mie mi se pare cam mica pentru explicatii de acest gen.

Iti doresti sa o dezveti de pampers atat de repede?

Dar daca este in aceeasi incapere cu tine tot plange? Adica nu o poti pune intr-un patut sau un carucior si tu sa iti vezi de treaba ta in aceeasi camera?

Ma gandesc sa inveti treptat. La inceput sa stie ca esti in camera, fara sa te vada in fiecare clipa.

Mai apoi vei putea sa pleci si din camera.

Ce parere ai?

Membru inregistrat la
    02.10.2012
    Postari in forum
    29
    Draga Cristina,

Taiei foarte bine unghiile. Daca nu poti cand e treaz, fa-o atunci cand doarme.

In ceea ce priveste faptul ca isi indoaie degetele, e normal sa aiba o astfel de manifestare la 7 luni.

Ce ar mai putea face altceva?

Sa dea din picioare, sa planga, sa tipe si sa stranga pumnisorii sunt cateva lucruri prin care el isi poate manifesta frustrarea. De orice natura ar fi ea. ( foame, frica, plictiseala, frig, cald, durere, etc..)

Poti sa ii pui o melodie linistitoare atunci cand e agitat si sa vezi daca se calmeaza.

Ideea nu este sa opresti comportamentul ci sa linistesti frustrarea care provoaca acel comportament.

O melodie, o vorba buna, o imbratisare pot face minuni.

Cu drag,

Oana

Membru inregistrat la
    14.11.2012
    Postari in forum
    12
    Multumesc! II tai unghiutele o data la 3 zile si e destul de cooperant :) (tocmai sa nu se raneasca prea tare). Imi pare tare rau pentru el. M-ati linistit, ca e ceva normal. Il iubim asa de mult! Suntem in permanenta in preajma lui, il iubim, il purtam (wrap pana la 6 luni si acum manduca), ii aratam tot ce facem si vorbim cu el. principala lui frustrare e ca vrea sa faca mai mult decat poate. Deja merge tinut de manute, sta in fundulet de la 5 luni si mi se pare ca a cresct prea repede! :( Sper sa fie mai bine! multumim pentru sfaturi!

Cristina

Membru inregistrat la
    02.10.2012
    Postari in forum
    29
    Draga Cristina,

E minunat ceea ce faceti voi pentru bebelusul vostru! Simt multa iubire in vorbele tale si sunt sigura ca aveti foarte mare grija de el.

Frustrarea ca vrea sa faca mai mult decat poate o puteti ocoli, daca ii distrageti atentia catre lucruri pe care el le poate face si care sunt atractive, ca sa nu se plictiseasca.

Va imbratisez cu drag!

Oana

Copii Minunati

Membru inregistrat la
    14.11.2012
    Postari in forum
    12
    Multumim pentru cuvintele frumoase! Chiar il iubim foarte mult! Problema principala e ca "momentele" agitate, in care se zgarie, apar, in special, in somn si incepe sa planga/urle cateodata din senin. Il trezim de tot, sa vada ca e in regula, ca suntem aproape si avem grija de el, apoi il leganam pana adoarme (pe mingea de gimnastica, vai de spatele si genunchii nostri!! :) ). Nu stim daca procedam bine, nu stim cum am putea schimba ce nu facem bine, insa stim ca am face orice ca bebe sa doarma linistit si sa nu-si mai faca rau, fara sa vrea :) Aveti vreo sugestie, cum sa procedam cu episoadele agitate care il supara cand doarme?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari