Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihalex2308's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.11.2012
    Postari in forum
    1

Baietelul meu nu vrea sa mai manance

Buna ziua,

Am un baietel de 2luni si jumatate si o saptamana care nu vrea sa mai manance la o masa mai mult de 60 ml sau chiar mai putin. Noaptea reusesc sa-l mai pacalesc sa manance in somn 80-90 ml. Am incercat sa il las cate 10 minute sa mai respire, am schimbat pozitia de alaptat, dar nimic. Il hranesc cu formula Nan deoarece eu nu mai am lapte (i-am schimbat si laptele dandu-i humana, dar nimic). Pana la vaccinul de 2luni a mancat bine pentru varsta lui, lunad in greutate 2,1 kg de la nastere. Evident ca la maxim ora jumatate i se face foame, dar nu ii pot da sa manance pentru ca nu a digerat masa anterioara, iar daca ii dau ceai nu mai mananca nici cei 60 ml la masa.
    Aparent nu pare sa aibe nimic, este energic (da din maini si din picioruse), gangureste, are si colici.
    I-am facut si analize pentru infectie urinara si sange siau iesit bine
    Initial, medicul de familie ne-a spus ca poate fi reactie de la vaccin,dar au trecut trei saptamani si nu si-a revenit. Acum are 5,280 kg.
    Care ar putea fi cauza si ce as putea face?

Multumesc,

Floricica Senior claudia252820's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390
    adreseaza-i intrebarea si medicului de pe forum........

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    din cate spui, copilul e alaptat. tu il pui pe cantar de fiecare data de stii cat mananca? nu deveni obsedata de acest lucru, alaptatul nu e ca laptele praf, nu trebuie sa manance o cantitate anume fiindca nu va mai primi 3 ore altceva... daca il alaptezi la cerere, daca ia in greutate si daca nu e nici dezhidratat, nici apatic, nu cred ca e vreo problema. numai ca trebuie sa ai grija sa dea aerul afara dupa fiecare masa, indiferent ca asta iti ia 5 sau 20 de minute. asa il ajuti si in problema cu colicile.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    si eu aveam aceeasi problema ca si tine. si eu i-am dat nan pana la o luna si pe urma am trecut pe Novalac la sfatul medicului. daca i-ai dat Nan pana acum nu o sa bea Humana in nici un caz fiindca e mai putin dulce. fetita mea nu baut cat scrie pe cutie niciodata, cu toate astea a crescut bine.
    ceaiul se digera repede asa ca intre ceai si masa de lapte trebuie sa fie cam 45 minute. daca totusi simti ca bebele nu mananca suficient sau nu-i place laptele, schimba-l. eu cred ca a crescut bine pana acum. multa rabdare!

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Daca bebe este energic, doarme bine si nu are cearcane, probabil o fi vreo toana...si bebelusii au toane, ca si noi, adultii:) De asemeni, exista acele curbe ale cresterii, cand bebelusii mananca mai mult, si apoi noi, ca mame, suntem obisnuite cu asta si ne asteptam sa manance la fel de mult!

Floricica Nou Venita ioanarosemke's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.06.2014
    Postari in forum
    14
    Bună. Copilul meu are 11 luni și căntăreste 9.400 kg l-am nascut cu 3.440kg. Va rog sa îmi spuneți slab sau are kg potrivite. Adevărat am puține probleme ca nu vrea sa mănânce mâncare . Va mulțumesc

Floricica Novice nico_leta's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2014
    Postari in forum
    335
    Miha daca ai rasfoit forumul sa stii ca chiar de curand am fost mai multe fete care ne-am confruntat cu problema asta.Dar a trebuit sa ne dam dupa bebe , cat vrea el sa manance.Eu 2 sapt i-am dat lapte prin somn sau o puneam pe picioare ca nu vroiam decat max 200 ml pe zi , dar acum si-a revenit cat de catSi a mea manca 60 ml la 2 luni dar pt ca eram bien cu kg nu m-am speriat , eram in limite

Ioana eu cred ca esti bien se spune ca la 1an trebuie sa aiba cel putin de 3 ori greutatea de la nastere deci desi esti un pic in urma nu esti foarte departe

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari