Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ramona27's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.07.2008
    Postari in forum
    2
    buna, sunt Ramona si as avea nevoie de un sfat sau mai bine zis de mai multe...

locuiesc in spania de 4 ani si am hotarat sa ne intoarcem acasa, la brasov. sunt insarcianata in 9 saptamani, pt mine e o bucurie imensa astept de 8 ani un copil, si as dori sa imi spuneti daca e chiar asa de rau cum se spune acasa, mai ales ca nu am nici un fel de asigurare nici eu nici sotul, in august ajungem in romania si eu la 4 luni nu voi putea sa lucrez, nu stiu ce sa fac , aici totul e altfel, nasterea e gratis si spitalizarea, conditiile sunt de lux, am facut deja un ecograf, analize, totul este gratis, in romania nu stiu daca sa nasc la stat sau la privat,cred ca se plateste si spitalizarea la maternitatea de sta daca nu esti asigurat am citit mai multe opinii dar e greu de decis, cred ca mai bine e sa astept pana ajung la brasov si vad cum e, dar daca ma puteti ajuta, in final banii nu sunt o problema pt ca stiu ca in romania de platit se plateste orice, dar as vrea sa ma simt in siguranta si sa stiu ca totul va iesi cu bine

cristina elena
    Guest
    Da Ramona se platesc zilele de spitalizare daca nu esti angajata (asigurata) si din ce spui tu nu esti.
    Sarcina usoara sa ai si un bebic sanatos sa vina.
    Parerea mea e ca daca tot dai un ban sa mergi la particular, sunt foarte multe clinici private, chiar in Brasov este Clinica Eva, destul de renumita in tara.
    O cunostinta de-a mea, nefiind angajata nicaieri a mers la spitalul de stat de aici din oras zicand ca nu-si permite sa dea bani la particular la nastere dar vreau sa-ti spun ca la externare s-a crucit cand a vazut cat au costat-o 4 zile de spitalizare, de banii aia mergea linistita la o clinica privata si avea si conditii!

Floricica Nou Venita savinescuraluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.07.2008
    Postari in forum
    2
    SAL RAMONA.EU TE-AS SFATUI SA NASTI ACOLO IN STRAINATATE PLUS CA DE ACOLO VEI LUA SI INDEMNIZATIA PTR COPIL NU?CA AICI IN TARA NU VEI AVEA DECAT 2 MIL PTR MAMELE CARE NU AU LUCRAT.
    MA NUMESC RALUCA SCZ CA NU M-AM PREZENTAT.
    NU SE COMPARA SPITALELE NOASTRE CU A CELOR DIN AFARA.CUMNATA MEA ESTE IN SPANIA SI EA NASTE ACOLO.NICI NU STA PE GANDURI.
    ASA CA FA LA FEL.
    TE POOPIK SI AI GRIJA.

Floricica Cu Vechime simo30's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2008
    Postari in forum
    6.411
    cristina e ciudat ca spui asa ...eu nu sunt asigurata am sunat la maternitate si mi s-a spus ca gravidutele sunt asigurate din start.chiar s a mirat la telefon doamna aceea cind am intrebat-o lucrul asta.mi a spus ca ce se plateste e rezerva daca stai la rezerva dar nu e mai mult de 1 mil/noapte.

Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    asa este pt gravide si nastere nu se platesc zilele de spitalizare chiar daca nu iesti asigurata va spun sigur!rezervele cu plata le platesti si daca iesti asigurata si daca nu.

Floricica Avansata loreley's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    1.317
    in orice tara zilele de spitalizare se platesc si eu am vrut sa nasc in tara in prima faza dar cand am auzit ca e cam 3mil.pe zi am zis ca mai bine nasc aici unde sunt.si aici ziua este 80euro,dar eu am asigurare

Floricica Avansata loreley's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    1.317
    plus ca-ti cere doctorul la bani............o verisoara a nascut acum trei ani si i-a spus ca fara 6mil.nici sa nu se gandeasca sa-i faca cezariana

Floricica Novice coradyna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.04.2008
    Postari in forum
    581
    Eu stiam ca nasterea este considerata urgenta si deci nu se plateste. Si ca-ti trebuie doar actul de identitate..

Floricica Nou Venita ramona27's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.07.2008
    Postari in forum
    2
    va multumesc mult pentru sfaturi, nu voi ramane aici vreau ca copilul meu sa se nasca acasa in romania si asa ma scuteste si pe mine de umblat dupa aceea sa ii scot certificatul si toate actele

Floricica Cu Vechime simo30's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2008
    Postari in forum
    6.411
    fetelor am vb cu dr mea si ti trebuie intr adevar adeverinta.cel mai simplu daca nu esti asigurat te duci la financiar si ceri o dovada precum ca nu ai venituri.si cu dovada asta te prezinti la spital.va pup

Floricica Debutanta jeje's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.09.2008
    Postari in forum
    1.192
    ma scuzati ca intreb dar nu am inteles.eu nu sunt angajata nicaieri ...sunt doar studenta, asta inseamna ca trebuie sa platesc si nasterea si spitalizarea?nu sufar de stat in rezerva...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari