Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Vindecare cicatrici dupa cezariana

Vindecarea cicatricii dupa cezariana depinde foarte mult de organismul mamicii, de tipul de piele dar si de mainile chirurgului si de modalitatea in care a facut taietura dar si cusatura.

La mine de exemplu, la o saptamana dupa ce mi-a scos cele 3 fire de suprafata operatia s-a deschis (adica nu s-a prins bine pe mijloc), nu va imaginati ca imi ieseau matele pe acolo insa se vedea tesutul adipos. Am stat asa cam o saptamana cu bandaje si imi dadeam cu betadina de 2 ori pe zi si schimbam badajele pana a prins cicatricea coaja. Apoi s-a vindecat foarte bine si destul de ok, la captete unde a prins de la inceput a devenit un firicel subtire , este ceva mai groasa cicatricea pe mijloc acolo unde nu a prins bine insa este ok, s-a si micsorat si s-a vindecat repede si n-am avut dureri prea mari spre marea mea surprindere.

La voi cum a fost? Cum s-a vindecat cicatricea dupa cezariana, la cat timp si cum a fost vindecarea?

dhd
    dhd este offline.
    Floricica Nou Venita dhd's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.08.2010
    Postari in forum
    92
    buna,cicatricea are acuma dupa 4 luni 12 cm...si am avut 13 cusaturi...a fost scos dupa o sapt dupa operatie si slava Domnului s-a vindecat fff rpd si bine...nu am avut probleme dar mi-o fost frica ca se deschide...:)...e rosu inca dar medicul a zis ca se va face alb cu timpul...depinde de organism si tipul pielii cat de rpd se reface ,cum zici si tu gabitzza...la mine nu se vede deloc de la chilot...ii ff jos taietura si am avut un dr de nota 10!!

Floricica Cu Vechime kamyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    9.867
    La mine a fost totul super....poate si stilul medicilor e altfel aici(am nascut in Germania)...cusatura nu arata ca in Ro sa se vada asa liniutele dupa,e altfel...acum se vede doar linia op si atat...e ca si cand ai coase ceva haine....nu stiu cum sa explic bine...iar atele cand sa le scoata a venit o moasa acasa si a taiat doar nodurile de la ambele capete si atat,s-a dizolvat singura ata.....miercurea am nascut,duminica am mers acasa si duminica urmatoare eram la plimbare pe afara.......si era destul de mare taietura ca a fost f mare fetita 4,380 si a fost pelviana...cand a vz dr a mai taiat putin si de o parte si de cealalta....acum e asa de frumoasa se vede o liniuta subtire de tot....

iubytzik22
    Guest
    Eu am avut doar 8 copci...si s-a vindecat ff repede si ff bine...mi-a ramas o dungulita subtire la baza chilotului...

Floricica Senior pnik13's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    3.991
    si la mine s-a vindecat foarte bine operatia. la 10 zile dupa m-am dus si mi s-au scos firele. taietura este mica, la baza slipului.

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    operatia mea e mai jos de chilot.... la 10 zile mi-a scos firul.. desi am nascut in Romania operatia mea arata cum o descrie kamy pe a ei.. doar o liniutza...diferentza e ca la 10 a trebuit scos firul, nu era din cele ce se topesc... a taiat nodurile de la un capat si a tras afara firul intreg, cam cat operatia de lung...aa si am mai avut o mica problema.... in partea stanga mi s-a umfat.. am si facut febra mare atunci.. bine ca eram inca in spital.. initial au crezut ca e de la o infectie genitala dar era de la acea umflatura..s-a strans acolo un fel de.. reziduu din acela.. dupa ca mi-a scos firul.. a apasat un pic doctorul acolo si mi-a zis ca in cateva zile va curge un pic..cativa stropi si va fi ok.. asa a fost.. vreo 4 zile din cand in cand imi aparea pe chilot mici pete in zona aceea.. pete.. mai mari un pic ca varful acului...in primele zile un pic mai mari.. dar a fost ok.. doar ca in locul ala parca a ramas asa un pic de adancitura...dar nu e mai groasa cicatricea acolo.. tot pe mijloc e mai groasa si la mine..... acum dupa 10 luni si ceva e super...inca nu s-a albite e asa plamanie:).. dar parca de la colturi spre interior incepe sa se albeasca... locurile unde au fost facute noduile in lateral nici nu se prea vad/...e ok... doar ca uneori parca mai simt cate un muschi abdominal ca mai face cate o fitza...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari