Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita simina88's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.01.2014
    Postari in forum
    3

Travaliu fals sau ce?

buna ziua...
    am fost ieri la spital la o consultatie cu moasa si m_a pus la un aparat care masoara contractiile si bataile inimii bebelusului, si au inceput contractiile cat timp am stat la aparat, niste contractii fff dureroase ca abia respiram si toata am transpirat...au venit 3 moase sa interpreteze monitorizarea si nu au stiut ce sa imi spuna, au zis ca este posibil sa fi intrata in travaliu.
    am venit acasa si nu am mai avut nimic pana sa ma intind in pat si iarasi au inceput contractiile dar doar cand stateam pe spate, apoi am schimbat pozitia si s-au redus din intensitate.
    problema mea este ca nu stiu ce este un fals travaliu sau ce, plus ca dupa ce am venit de la spital am avut niste secretii rozalii, probabil cum mi-au examinat colul.
    am uitat sa precizez am 40 de saptamani de sarcina...
    cat credeti ca mai dureaza pana vine bebe? este normal sa simt contractiile asa de puternic si cand schimb pozitia sa se reduca din intensitate?
    multumesc mult pentru raspuns

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    La 40 de saptamani de sarcina ar cam fi fost cazul sa te monitorizeze ceva mai serios. Dilatatia cand ti-au verificat-o cat era?

Floricica Nou Venita roxyb's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2013
    Postari in forum
    64
    asa am patit si eu...aveam 40 de saptamani si s-au declansat durerile(contractii) noaptea.toata noaptea nu am dormit iar pe la 5 dimineata au incetat.pe timpul zilei am avut mici contractii.m-am dus la spital si nu aveam deloc dilatatie si colul era inchis.am stat degeaba internata 3 zile ca nu mi-au facut nimic.dupa o saptamana iar m-au luat durerile si desigur tot un travalui fals era(dupa spusele moasei),dar apa mi se rupse noaptea in somn iar eu nu simtisem nimic.pana la urma mi-au declansat travaliul sa pot naste.
    ai facut tratament de mentinere?eu din cauza tratamentului am ajuns sa trec printr-un travaliu fals care nu e deloc placut si care mai mult te oboseste.sper ca totul sa fie bine si sa-ti vezi pe bebe

Membru inregistrat la
    21.01.2014
    Postari in forum
    3
    dilatatia nu mi-au verificat-o doar colul l-a examinat si a zis ca este ferm...

Membru inregistrat la
    21.01.2014
    Postari in forum
    3
    la mine este ciudat ca nu am avut contractii decat la spital iar dupa ce am venit acasa, cum a zis pe spate abia respiram din cauza contractiilor, pe lateral imi mai treceau, nu am facut nici un fel de tratament pe timpul sarcinii, am avut o sarcina destul de usoara cu exceptia primelor 4 luni in care am vomitat non stop iar apoi inafara de acid nu am avut nici o problema

Floricica Nou Venita madalina_eu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2013
    Postari in forum
    16
    buna!
    Simina, parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa mergi la spital, sa te vada un medic, si nu moasele.
    Poate nu ai sa poti naste natural, sa nu fie nevoie de cezariana.Ma gandesc ca la 40 de sapt ar trebui sa nasti, nicidecum sa te trimita inapoi acasa...
    Medicul care ti-a urmarit sarcina este informat de toate intamplarile?
    Nastere usoara si un bebe sanatoas!

Floricica Nou Venita roxyb's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2013
    Postari in forum
    64
    eu cred ca aceste contractii sunt un semn ca organismul tau se pregateste pentru nastere,iar lucrul asta dureaza mai mult timp daca esti la prima nastere si nu consider ca aceste contractii sunt ingrijoratoare ci mai degraba normale.eu iti vorbesc din prisma experientei mele personale,dar daca ai un medic care ti-a urmarit sarcina suna-l si intreaba-l ce parere are de starea ta.eu iti recomand sa fii cat mai linisitta ca va fi bine.acum cum te simti?mai ai dureri?sa ne tii la curent!iti doresc un travalui scurt si o nastere usoara !

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Am impresia ca Simina nu e in tara, pe afara e sistemul asta cu moase.... care la ei tin loc de medic.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari