Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209

Temeri legate de nastere

Salutari tuturor mamicilor,eu sunt o mamica in devenire,adica am 36 de saptamani.Am 21 de ani si sunt la primul copil.M-a cuprins total frica de nastere si am atatea intrebari in minte incat nu stiu cu care sa incep.Pana acum credeam ca voi face cezariana pt ca fetita mea avea circulara de cordon dar la ultimul eco doctorul mi-a zis ca si-a dat cordonul jos si pot sa nasc natural dar vom stabilii mai multe in 30 iule cand voi merge la ultimul control.Asa ma simt de speriata ca nu am un plan....toata lumea ma incurajeaza sa nasc natural dar imi e atat de frica de comlicatii....La nastere naturala doctorul vine doar cand e momentul cel mare ....insa la cezariana e tot timpul acolo.vreau sa nasc natural dar habar nu am de nimic chiar daca pe perioada sarcinii m-am tot documentat.Am cateva intrebari la care poate imi raspunde cineva:
    1 Dupa ruperea apei mai pot sa stau cateva ore acasa (acasa ma simt mai bine psihic) sau trebuie sa o zbughiesc imediat la spital??
    2 E adevarat ca daca se administreaza oxitocina durerile sunt mult mai mari??
    3 Exista mame care au avut probleme cu nasterea naturala??adica imi e frica sa nu ramana bb fara oxigen,sau ruptura de uter,hemoragii......eu am incredere in doctorul la care merg dar daca asistentele nu il cheama la timp ....
    4 Credeti ca cezariana e cu mai multe ricuri decat cea naturala??
    De curand am vazut la tv pe acea femeie care a murit la nastere iar bb a primit apgar 1....oare ce i-au facut acelei femei??A zis ceva de ruptura si hemoragie interna....sa fereasca Dumnezeu pe toata lumea de asa ceva
    Totusi nu pot sa ma hotarasc cezariana sau natural??mentionez ca nu am avut nici cea mai mica problema in timpul sarcinii,nici macar nu am avut greturi sau varsaturi.Va urez multa sanatate voua si picilor

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    in primul rand sarcina usoara in continuare..in al doilea rand cel mai bine este sa te relaxezi,sa fii calma si sa nu iti facu griji pt ca nu iti face nici tie bine si nici bebelului!
    iti pot povesti putin din experienta mea,am nascut la 36 de saptamani si daca toata sarcina am stiut ca voi naste prin cezariana si despre nastere naturala nu stiam absolut nimic,am avut surpriza k atunci cand am ajuns la spital sa mi se spuna k sunt dilatata 5 cm si voi naste natural in cel mai scurt timp.asa a si fost mi s-a administrat epidurala,mi-au fost rupte membranele apoi am asteptat momentul kre e venit relativ repede.dr vine periodic sa verifice in ce stare esti deci nu ai dc sa te sperii,in permanenta va fi moasa cu tine si asistentele kre te verifica sa vada stadiul dilatatiei!dupa epidurala durerile ar trb sa fie mai mici in sensul k esti amortita si nu mai simti contractiile.riscuri exista in ambele situatii si cred ca stii si tu asta dar nasterea naturala nu se compara cu cezariana avand in vedere ca este o operatie si k orice operatie implica riscuri!dupa nastere naturala te refaci mai repede si cum ai zis si tu ai mare incredere in dr si asistente asa k nu ai dc sa iti faci griji!!este perioada de sfarsit a sarcinii si ar trb sa te bucuri de ultimele clipe cu bb in burtica in loc sa te gandesti la ce va fi.nastere usoara

Floricica Nou Venita danutzasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    eu te sfatuiesc sa fii optimista.sunt sigura ca o sa treci cu bine peste tot.eu am nascut prin cezariana tocmai pt ca mi-a fost frica de nasterea normala si desi nu era nici un impediment pt a naste natural.nu as putea sa iti spun cum sa nasti pt ca nu stiu cum e sa nasti normal,sunt multe mame care au nascut asa si nu le-a durut deloc.eu la cezariana nu am avut nici o problema,totul de decurs normal atat pt mine cat si pt bebe.de ce nu incerci,daca ai posibilitatea,nasterea in apa?am auzit ca diminueaza considerabil durerile nasterii si ii face bine si lui bb.mult succes si nastere usoara!

Moderator Floricica Novice Cristelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    420
    Eu vreau sa-ti spun ca nici o mamica/nastere nu e ca alta.
    Depinde foarte mult de organismul mamicii.
    Incep cu ultima parte a intrebarilor tale. Eu iti recomand nasterea naturala.
    1. Nu stiu ce sa-ti spun, la prima nastere mi s-a rupt apa imediat dupa inceperea contractiilor, la a doua nastere abia la spital mi s-a rupt, dupa ce aveam contractii deja de vreo ora.
    2. Nici aici nu stiu raspunsul, mie nu mi s-a administrat nimic la nastere.
    3. Nu am avut nici o problema la nastere, copilasii au fost bine mersi, la fel si eu. Singura 'problema' pe care am avut-o a fost ca aveam acea senzatie incontrolabila de impins si moasa imi spunea sa imping doar cand imi spune ea
    4. Eu sustin nasterea naturala; si o nastere si alta pot fi cu riscuri, depinde de moment, de medic, de cum se comporta organismul mamei, etc. Sunt o multime de factori.
    Intrebarea mea e unde nasti?! Intr-un spital de stat sau particular? Pentru ca fiind prima nastere e datoria medicului sa fie permanent langa tine. Nu doar cand e momentul cel mare. Eu am nascut intr-un spital de stat si a fost medicul langa mine. Ma rog, nu permanent dar era prin preajma. Era pe faza ca sa zic asa, am avut ambele nasteri foarte rapide, de cand au inceput contractiile pana am nascut a trecut o ora si 40 de minute (la prima nastere) si o ora jumate la cea de-a doua.
    Sa fii curajoasa, nu e ceva de speriat nasterea.
    Nastere usoara iti doresc.

mada_lyna
    Guest
    eu am nascut prin cezariana pt ca mi-e fff frica de durere.sunt persoane(printre care ma numar si eu) care rezista f greu la durere.poate nu e o scuza,dar eu asa am ales.desi,la inceputul sarcinii vroiam sa nasc natural,prin luna a 4-a m-am razgindit caci am intalnit o prietena care nascuse si s-a plins de dureri in timpul travaliului ,ca s-a rupt si apoi s-a chinui chiar si sa faca treaba mica :)) o perioada.
    am avut in vedere si complicatiile care apar in ambele situatii.
    in orice caz ,chiar daca nu as fi ales eu cezariana,tot asa s-ar fi nascut,caci la echo dinaintea nasterii s-a vazut o circulara de cordon (de vreo 3 ori era infasurat codonul dupa gatul bebelusului).
    marele dezavantaj al cezarienei,din punctul meu de vedere,este ca nu vine laptele imediat si ca atare bb trebuie hranit cu bibe sau seringa(asa am fact noi)in prima zi pina vine colostrul,apoi laptele. ca o paranteza,Robert are 1 an si 5 luni si e inca alaptat la san,deci faza cu cezariana si lipsa laptelui mie mi se pare ca nu se aplica.
    cat despre operatia sau taietura in sine ,iti pot spune ca la mine totul a fost ok.nu m-a durut NICIODATA,nu ma mananca locul sau alte neajunsuri de acest gen.a doua zi dupa nastere ,dr m-a pus sa ma ridic ,am ametit un pic si imi venea sa vars ,dar mi-a trecut in 10 min.apoi mi-am luat bebele in brate si a fost totul ok.
    nu sfatuiesc pe nimeni nici sa nasca natural nici prin cezariana,doar iti povestesc experienta mea.
    daca as mai naste 100 de copii ,tot asa i-as naste,evident cu acelasi medic,caci mai conteaza si cine te asista.
    nastere usoara orice varianta ai alege si bebic sanatos si cuminte!

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Cu privire la nasterea in sine, fiindca ai 21 de ani eu as spune sa nasti natural (daca nu sunt complicatii)- te refaci repede, nu iti limitezi numarul de copii (cate cezariene poti face dupa aia?) si cred ca si slabesti mar repede si laptele vine mai repede.
    Eu am nascut prin cezariana (alegerea mea, care s-a dovedit a fi cea mai buna in cazul nostru)- si m-am refacut imediat, lapte am avut pentru 3 copii :) DAR am un mare regret- cu doua cezariene la activ mai pot incerca doar o singura data sa avem copil...
    Cat despre cazul femeii care a murit la nastere- o tragedie, intr-adevar, DAR (din sursele cele mai sigure, sotul meu chiar acolo lucreaza)- nu medicii au fost vinovati. Femeia a fost supravegheata pe tot parcursul sarcinii, a facut ceea ce trebuia sa faca o gravida- insa a avut ceva conflicte in familie si mi s-a spus si ca a carat ceva inainte de nastere- in plus, a avut ruptura de uter si hemoragie masiva- asta nici un medic, cat de bun, nu o poate preveni daca nu sunt semne care sa indice ceva de genul asta inainte. Am auzit multe cazuri in care vina pe medic se da prea usor- nici ei nu sunt Dumnezeu, sunt oameni, sunt limitati de conditia umana- iar Spitalul din Piatra e cat se poate de ok in opinia mea. Bebelusul a fost transferat la Iasi si este bine.

Eu cred ca in cazul tau va fi ok, tine legatura cu un medic bun, despre care stii ca vine sa isi asiste pacientele la nastere, fii pozitiva (ajuta intotdeauna) si trebuie sa ai curaj. Toate mamicile ai trecut prin asta (nastere naturala sau cezariana), si de obicei se "lasa" cu un bebe frumos si sanatos si o mamica fericita!

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    mamici multumesc de incurajari,incerc sa ma adun ,poate voi da de asistente dragute care ma vor linistii pt ca e lucru mare cand un cadru medical iti spune ca totul e ok atunci ii acorzi toata increderea si implicit viata ta si a micutului in mainile lor.Situatia nu imi permite sa nas la un spital privat dar sper ca doctorul meu care este si conferentiar va stii sa ma indrume,dupa cum am spus nu am stabilit nimic inca,doar bagajul e gata.Cat despre laptic....am de la 3 luni de sarcina,cineva de pe forum chiar m-a facut mincinoasa si a zis ca nu se poate asa ceva,evident ca m-a pus pe ganduri putin si am intrebat medicul.A zis ca nu e ceva iesit din comun si ca unele mamici au canalele desfundate de aceea vine lapticul asa repede.Dimineata patul e ud....sper sa curga tot asa si dupa nastere,sa nu se intample nimikc.Ce parere aveti despre alaptarea altui bebelus??soacra mea a zis ca sotul meu in spital a supt de la o tiganca pana i-a venit ei laptele....oare din punct de vedere medical cum sta treaba??

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Si inca ceva...clisma...e obligatorie?daca da nu pot sa mi-o fac eu inainte de a merge la spital??pt ca totusi e cam...neplacuta situatia...

Floricica Senior kryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2006
    Postari in forum
    4.617
    Buna! In primul rand vreau sa-ti urez sarcina cat mai usoara, o nastere la fel si un bebe sanatos...din pacate timpul nu-mi permite sa scriu prea mult, insa vreau sa-ti spun doar ca eu am ambele experiente...prima oara am nascut normal iar a doua oara prin cezariana (la cererea mea)...fiecare nastere e diferita in felul ei...eu una nu vreau sa te influentez in nici un fel...nici macar un sfat nu stiu daca ar fi corect sa ti-l dau, vreau doar sa-ti spun ca eu una daca as mai naste o data, as alege sa nasc tot normal...te pup si fii mai optimista, incearca sa gandesti pozitiv, totul va fi bine iar cand iti vei tine puiul in brate, o sa uiti orice durere...indiferent de felul in care vei alege sa nasti.

Moderator Floricica Novice Cristelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    420
    Citat Postat de Ale21 Vezi mesajul
    Si inca ceva...clisma...e obligatorie?daca da nu pot sa mi-o fac eu inainte de a merge la spital??pt ca totusi e cam...neplacuta situatia...
    Teoretic e obligatorie dar in functie de starea ta cand ajungi la spital poti sa n-o faci. Eu n-am facut clisma, eram deja dilatata 9-10 cm cand am ajuns la spital deci asistentele au sarit peste procedura.

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Ce norocoasa ai fost....Bravo.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari