Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 15
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita florinapop's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2005
    Postari in forum
    3
    Mie imi este teama....

iza
    iza este offline.
    Floricica Nou Venita iza's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.03.2005
    Postari in forum
    31
    Tuturor le este teama de nastere,dar cand ajungi in luna a9a iti doresti sa se termine mai repede...si se termina...dupa aceea sa vezi distractie!!

Floricica Nou Venita marie-rose's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2005
    Postari in forum
    3
    Sunt de acord cu Iza,ca tuturor le este teama de nastere, fie ca nasti pe cale naturala, fie ca se intampla prin cezariana. In fiecare caz exista temeri, care sunt cu adevarat intemeiate. Eu, de exemplu mai am 5-6 saptamani si deja emotiile sunt destul de mari. Nastere prin cezariana, pe motive medicale.

Floricica Nou Venita mishulica's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.04.2005
    Postari in forum
    6
    eu am nascut prin epidurala si mi s-a parut floare la ureche ... creul abia de atunci incolo incepe ...

Floricica Nou Venita golodo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.04.2005
    Postari in forum
    27
    Dragi gravidute, sa fii insarcinata e un lucru minunat, sa dai nastere unui copil e ceva indefinit de frumos. Daca psihicul este bine pregatit, ai incredere in medicul ginecolog, in tine in general totul decurge bine.
    Teama? toate ne punem intrebari. Eu am nascut 2 copii de 4 kg, si la fiecare le-am numarat degetele de la maini si de la picioare. Toate suntem femei, nastem, trecem peste dureri pt ca a-ti tine in brate copilul e ceva minunat.Si mai apoi...nu e asa de greu sa basti, nu sunt durerile chiar asa de mari, depinde de fiecare organism in parte. O dilatatie buna face expulzarea copilului in cel mult 1 ora, vii se pare mult? Nu incep durerile si contractiile dintr-o data, sunt la inceput blande si asta reduce timpul expulsiei.Succes fetelor si multa incredere in voi.

Floricica Nou Venita angelina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2005
    Postari in forum
    25
    si eu am nascut prin epidurala si, cu toate ca am mai avut o nastere naturala, as fi preferat-o oricand pe cea naturala cezarienei. dc? simplu. mi-a fost teama de anestezie si am avut dreptate. doctora era super nervoasa pe asistenta si m-am trezit intepata de trei ori, apoi nu avea indeajuns xilina, iar masca de oxigen ma sufoca. pana nu a ajuns doctorul meu, care m-a linistit, in sala totul a fost un talmes-balmes, care m-a facut sa sufar si sa ma panichez. iar o astfel de atitudine din partea anestezistei a dus la suferinta mea din momentul actual, intrucat mi-a atins un nerv care mi-a provocat o reactie de "electrocutare" pe piciorul drept, atingandu-mi un nerv de langa coloana. de atunci numai dureri si suferinta, fapt pe care ea il reneaga. singurul lucru care ma tine pe picioare este minunea care mi-a fost pusa in brate o ora mai tarziu si care gangurea cautandu-mi dragostea si caldura. pt ea traiesc. nu vreau sa va sperii pe voi viitoare mamici, dar fiti ferme si si atente si nu permiteti micile iesire ale doctorilor, mai ales cand doua vieti depind de ei. cu drag....

Floricica Nou Venita angelina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2005
    Postari in forum
    25
    nastere usoara si sa fiti sanatosi cu totii. ;)

sttel69@yahoo.com
    Guest
    Cand am ramas insarcinata sustineam sus si tare ca nu am sa nasc normal si ca o sa aleg una din cele doua variante:epidural sau cezariana,dar destinul ma dus spre nasterea normala si nu imi pare rau de loc pt. ca nu este asa cum imi imaginam eu de nesuportat.De ce spun ca destinul ma dus sa nasc normal?Am nascut inainte de termen am pierdut apa si medicul a fost nevoit sa-mi provoace sarcina.Am nascut o fetita este sanatoasa si eu la fel.Dupa nastere m-am simtit excelent si daca am sa mai fac al doilea copil tot normal am sa nasc.Sunt dureri suportabile care trec si nu lasa in urma cicatricii,te simti bine dupa si poti sa-ti alaptezi copilul fara probleme.Sunt o fire puternica si cu un psihic de fier.Mamicilor fiti puternice!Copilul pe care il aduceti pe lume merita acest efort!Nastere usoara tuturor!

Floricica Nou Venita alina05's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.06.2005
    Postari in forum
    38
    Nu cred ca exista femeie careia sa nu-i fie teama de nastere.Insa bucuria de a aduce pe lume un copil cred ca ne face sa uitam acest aspect.

Floricica Nou Venita meri's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.07.2005
    Postari in forum
    4
    Atentie la epidurala !
    Nu toate gravidele cunosc riscul de a naste cu o anestezie epidurala cum de altfel nici eu nu l/am cunoscut. Este adevarat ca nu simti durerea, dar nu te ajuta sa nasti mai usor. Eu m-am chinuit apoape o ora sa expulzez copilul si se pusese problema sa se foloseasca vaqumul- deci ceea ce vreau sa spun este ca nu simti apasarea copilului si nu sti ce este senzatia de a impinge si daca nici moasa nu te ajuta prea mult- e groaznic- si nu ca durere. Eu cred ca epidurala te ajuta sa nu simti durerea da nu te ajuta la dilatatie.

Floricica Nou Venita popa anna's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.11.2005
    Postari in forum
    10
    Eu am nascut prin cezariana dar ca anestezie am ales rahiile.Data viitoare, daca o sa mai fie,tot asa o sa nasc.N-am simtit nimic dar am fost perfect treaza in timpul operatiei.Fetita s-a nascut fara probleme ,fara socul pe care l-ar fi suferit daca as fi nascut normal iar eu m-am simtit minunat si am putut sa-mi tin puiul in brate imediat!A doua zi deja eram in picioare si in trei zile mi-a venit si laptele.Cat despre perioada post operatorie.Colegele mele de salon care au nascut normal au stat 5 zile in spital iar eu a patra zi eram acasa.Asta pentru ca totul a decurs super bine.M-am dus apoi dupa cateva zile sa-mi scoata firul(Am fost cusuta cu un singur fir)si asta a fost tot.Cicatricea e super mica.(ca o zgarietura de pisica).

+ Raspunde
Pagina 1 din 15
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari