Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Nelamurit Sunt mamici care nu au dat niciun ban la nastere?

Stim bine ca din pacate la noi in tara, oriunde mergi trebuie "sa dai" si aceeasi regula se aplica si la nastere. De cand intrii pe usa spitalului si dai la portar pana iesi dai in stanga si in dreapta pentru ca vrei sa fii sigura ca totul este ok, ca se vor ocupa de tine si de copilul tau.

Si eu am dat si n-am de ce sa ma feresc sa spun ca nu, am dat pentru ca am vrut sa ma asigur ca totul va fi ok, pentru ca am vrut sa ma asigur ca se vor ocupa de copilul meu asistentele si i-am dat medicului ginecolog pentru ca asa am simtit, pentru ca am vrut sa ii multumesc pentru cum mi-a urmarit sarcina si nasterea iar lui i-am dat din placere nu din obligatie.

As vrea sa va intreb daca exista mamici care nu au dat nici un ban la nastere.

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Eu nu am dat nimic nimanui dar e drept si ca nu am nascut in tara asa ca ......dar nu inteleg un lucru.....stiu ca tu ai fost un caz mai special in sensul ca sarcina ta a fost mai problematica dar atata timp cat tu ai platit consultatii,ecografe,analize nu inteleg DE CE i-ai mai dat ceva ginecologului??????...nu e de datoriia lui sa isi urmareasca pacientele si sa se asigure ca totul e bine????....multumirea pe care trebuie sa o primeasca dr ar trebui sa fie tipatul nou nascutului la nastere,fericirea de pe chipul mamei cand isi vede pentru prima data puiul,entuziasmul de pe chipul tatalui ......de ce trebuie valorificate aceste trairi???

Floricica Nou Venita dariusbabyfashion's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2010
    Postari in forum
    235
    In Romania lucrul asta e ca o lege nescrisa, toti am dat ca sa fim siguri ca nu ne uita nimeni prin spital, de ex in Galati de unde sunt eu, era o femeie in sala de nasteri care trebuia sa nasca prin cezariana, doamna nu avea bani si doctorul o vizita in fiecare zi si o intreba "azi ai facut rost de bani", femeia ii zicea ca e de la tara si nu are bani, si doctorul ia zis ca o asteapta sa faca rost de bani.
    Si chiar am vazut la stirile pro tv un reportaj despre asta unde am ramas masca doctorii vb despre asta ca si cum era ceva normal si firesc si mergem la spital cu plicul cu bani.
    Concluzia si eu am dat dar nu imi pare rau totul s-a terminat cu bine :)

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Iulia eu merg pe premisa ca daca sunt multumita de serviciile unui medic atunci ofer din placere, au salarii mizere multi dintre ei si asa am simtit eu ca vreau sa ii dau. Am citit multe pe net despre el si multe mamici au spus ca este un medic de exceptie care se ocupa de tine fie ca ii dai fie ca nu, asta un la mana, apoi el nu are cabinet particular, toate consultatiile le-am facut in spital, este foarte dedicat meseriei lui si nu are timp si de un cabinet particular. A fost decizia mea si i-am dat cu placere.
    Nu pot spune acelasi lucuru despre restul banilor pe care i-am dat de cand am intrat in maternitate si pana am iesit dar asta este "legea nescrisa" asa cum a spus Cris

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    gabitzza stiu care e nivelul salariilor din tara dar asa tu il incurajezi ...chiar daca acum inca isi mai face meseria din placere si nu neaparat pentru salariul "imens" pe care il ia exista posibilitatea ca in viitor sa isi piarda interesul asta si sa ajunga si el ca si ceilalti.....
    Inteleg ce te-a facut sa ii dai acel ceva dar atata timp cat el nu ti-a cerut nimic nu trebuia sa ii dai.Parerea mea personala!

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Iulia ginecologul meu nu este la prima tinerete si daca ar fi sa isi piarda interesul s-ar fi intamplat de mult. Eu asta spun, ca sunt de acord sa dau din proprie initiativa atunci cand simt ca omul acela merita, cand simt ca isi face meseria cu placere, cand il apreciez si asa imi arat aprecierea, nu sunt de acord sa dau ca trebuie desi am facut-o, asta nu inseamna ca sunt de acord cu asta.
    Treaba cu "datul" este extrem de veche si era si inainte de revolutie insa atunci era muuuuuult mai voalat, mult mai cu teama acum e altceva...nu dai nu primesti.

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Citat Postat de iuliagabriela Vezi mesajul
    gabitzza stiu care e nivelul salariilor din tara dar asa tu il incurajezi ...chiar daca acum inca isi mai face meseria din placere si nu neaparat pentru salariul "imens" pe care il ia exista posibilitatea ca in viitor sa isi piarda interesul asta si sa ajunga si el ca si ceilalti.....
    Inteleg ce te-a facut sa ii dai acel ceva dar atata timp cat el nu ti-a cerut nimic nu trebuia sa ii dai.Parerea mea personala!
    Corina, tu esti plecata de mult timp din tara?

Romanii dau bani in spitale de frica ca altfel vor muri cu zile. Exista medici care nici nu se uita la tine fara bani. Exista si exceptii, dar de multe ori nu stii daca doctorul tau confirma sau nu regula. Daca nu le dai bani desi ei au prestat deja serviciul, iti bat obrazul cu tupeu, iar a doua oara nu mai ai intrare la ei.

Eu am dat bani la ambele nasteri.

PS: Intrebarea se adreseaza numai mamicilor care au nascut in Romania? Or exista mamici care au dat spaga la nastere in strainatate? Stiu ca Oana a platit factura pt servicii medicale in SUA si banuiesc la rusi si la moldoveni e ca la noi. Dar in rest, nu cred.
    Modificata de dama de pica; 09.09.2010 la 12:57:34.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Intrebarea este pentru toata lumea, in special pentru Ro pt ca stiu ca aici se da ca sa ai, in afara se platesc asigurari medicale mari ce-i drept insa stii macar pentru ce. Aici platim asigurari degeaba

Floricica Novice simona21's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.01.2010
    Postari in forum
    515
    eu nu am dat nici un ban doar un buchet de flori i-am dus doctoritei cu care am nascut pentru k s-a comportat exemplar.de fapt toata lumea din spital,toate asistentele s-au comportat super.(mentionez k am nascut in spital de stat,public). si cand ma gandesc k la inceput vroiam sa vin sa nasc in Romania.....imi pare bine k nu am facut-o.......

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de dama de pica Vezi mesajul
    Or exista mamici care au dat spaga la nastere in strainatate? Stiu ca Oana a platit factura pt servicii medicale in SUA si banuiesc la rusi si la moldoveni e ca la noi. Dar in rest, nu cred.
    si eu am nascut in Spania si nu am dat nimic, dar aici e absolut normal sa fie asa, cred ca as intra in pamant de rusine sa incerc sa dau ceva cuiva, mai ales de felul in care m-ar privi :)))) dar... au inceput romanii sa-i invete cu spaga si pe cei de aici. nu stiu daca e valabil pentru spitale, dar exista domenii in care s-a insusit ideea si functioneza... si tot ei spun, cu oarece mandrie camuflata in spatele unui zambet ironic: "de la voi am invatat"...

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    daca cezariana este facuta la cerere atunci doctorii au mari pretentii eu l-am intrebat in fata cat vrea si mi-a spus fara nici o ocolire .mi-a zis ca sunt niste riscuri pt el mai ales daca se afla ca a facut cezariana fara sa fie nevoie.cher tin minte ca la cateva ore dupa nastere a venit cineva sa ma intrebe de ce am nascut cu cezariana iar eu i-am spus ca bebe nu era intors ca asa ma invatase dr meu sa spun.dar oricum eu sunt foarte multumita de el si cred ca a meritat banii care i-am dat.pt ca s-a comportat f frumos la fiecare control ii dadeam cate o 100 de lei dar el nu ii voia dar ii baga sotul meu fortat in buzunar.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari