Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita maila84's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2009
    Postari in forum
    6
    buna tuturor burticilor si mamicilor! Am 38 de saptamani si 3zile.In saptamana 35-36 bb era cam gravit si vroia sa vina pe lume insa doamna dr a reusit sa ne mai tina in burtica cu tratament. Acum dr pleaca peste 3 zile la un congres(va lipsi o sapt) ,iar bb nu mai da semne ca ar vrea sa vina pe lume. Am incercat sa provocam travaliul la indicatia dr cu ulei de ricin si cal-c vita, dar singurele simptome sunt contractiile aproape permanente si durerile de spate.De 2 zile burtica mea este ca un pietroi iar bb este foarte activ. Dopul gelatinos nu l-am eliminat, iar secretia nu a devenit mai abundenta asa cum am citit , din contra. Este posibil ca aceste contractii ce tin de 2 zile sa vesteasca venirea bb-ului pe lume sau sunt doar contractile din ultima luna. Mentionez ca tot de vreo doua zile simt usoare dureri ca niste junghiuri in partea drepta sub buric. Sper din toata inima sa nasc inainte ca dr sa plece chiar daca m-a lasat pe mana cuiva de incredere in saptamana care lipseste si care mi-a promis ca vine si noaptea in caz de nevoie, sau daca nu macar sa mai astepte bb-ul pana se intoarece.

Ah....bb-ul meu e un baietel si are 3.8kg la momentul de fata conform eco! Sarcina usoara tuturor burticilor si nastere usoara celor care sunt aproape de termene!

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Buna Maila....eu am avut contractiile de care zici tu...dureroase...din saptamana 39 pana in saptamana 41 cand am nascut....seara de seara....se pregateste bebele sa iasa si uterul isis face antrenamentul dar nu as putea sa iti spun cat mai e pana vine bebele...in cazul meu s-a rupt apa si atunci am stiut ca suntem la finish....

Membru inregistrat la
    10.10.2009
    Postari in forum
    6
    Multumesc mult pt raspuns! Mai sunt si alte mamici care vor sa impartaseasca din experienta lor?

Floricica Debutanta cris25's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.07.2009
    Postari in forum
    716
    Buna Maila,

Eu dopul gelatinos l-am eliminat inca din sapt 36 putin cate putin fara dureri sau cu dureri foarte mici. Cand am ajuns in sapt 39 colul era aproape sters, dilatatie zero. Cand a inceput travaliul, contractiile au fost f dureroase, de scurta intensitate si la interval de 1-3 minute. La mine a inceut brusc...travaliul a durat 11 ore jumatate si am ajuns la dilatatie 10 la ora 9 dimineata. crede-ma ca iti dai seama de contractiile de nastere cand vor aparea. Sarcina usoara mai departe, odihna multa si relaxare iti doresc.

Floricica Senior olgavart's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.04.2008
    Postari in forum
    3.032
    Salut Maila!
    Si eu am avut contractii dureroase inca din sapt 38,dar am nascut la 41 de sapt..Si atunci mi+a fost provocata.Insa nimeni nu poate sti cu exactitate cand nasti,poti sa fii sigura ca o sa+ti dai seama care sunt contractiile de nastere...Nastere usoara si sa stea bebe cat mai mult in burtica!

Membru inregistrat la
    10.10.2009
    Postari in forum
    6
    multumesc mult pentru mesaje! Maine incepem saptamana 40 iar bb nu da nici un semn! Durerile de spate se intensifica iar somnul deja este un lux. In schimb in ultimele 2 zile bb nu a mai fost atat e activ ca si pana acum. Credeti ca ar fi cazul sa merg la un control sau este ceva normal?

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Maila tu stii cel mai bine cum se misca bebe de obicei , daca esti ingrijorata suna medicul sau mergi la spital.

Floricica Avansata mamafloricica's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    draga Maila, si doctorita mea care m-a monitorizat la prima (si la a doua sarcina ) a fost plecata chiar cu o saptamana inainte de DPN dar nu m-am gandit nici o clipa sa-mi provoc nasterea ca sa nasc cu ea. am sperat sa nu se intample si, cu toate astea, chiar cand implineam 40 de saptamani am nascut, adica cu o seara inainte sa se intoarca doctorita; am avut cateva contractii nedureroase ziua si seara mi s-a rupt apa; din acel moment si pana a venit fetita pe lume au mai trecut cam 2 ore, dar nu a fost o nastere grea, dimpotriva;

iti doresc sa ai o nastere usoara si un bebe sanatos!
    sa intri sa ne spui cum a fost. unde nasti? la ce spital?

Floricica Avansata mamafloricica's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    fiind chiar pe ultima suta de metri, cred ca este chiar indicat sa faci un control, macar pentru linistea ta;
    sanatate multa!

Membru inregistrat la
    10.10.2009
    Postari in forum
    6
    urmeaza sa nasc la spitalul judetean ilfov! A fost renvat de curand. Arata impecabil sectia de obstretica gineco, salile de nasteri sunt indivduale, nu ca la alte spitale 6-7 mamici impreuna, au sistem rooming- in, iar pentru mai multa intimitate au si camere cu regim hotelier, bb in camera, baie proprie, tv, aer conditionat, frigider. Asta in schimbu a 100 lei camera pe zi. Eu zic ca se merita, mai ales ca nu stai decat vreo 3-4 zile in spital. Ah... si personalul foarte dragut si atent.
    pup.
    Marti merg la control daca nu vine bb pana atunci!

Floricica Nou Venita rodica2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2009
    Postari in forum
    2
    Nastere usoara Maila ma bucur ca ai parte de un spital "ok".
    Eu sunt din calarasi si am nascut la Bucuresti la spitalul Polizu pe 02.01.2009 la ora 10.
    am nascut repede zic eu am ajuns la spital al ora 4 si pana la 10 am nascut. Durerile pe care le vei simti le vei uita cand vei vedea minunea de copil, eu cred ca a aduce pe lume un copil este cea mai mare implinire a unei femei. Contractiile la inceput sunt usoare apoi mai dese si mai dureroase dar atunci gandestete numai la bebe si vei vedea ca va trece foarte repede. te pup si nastere usoara si multa sanatate tie si lui bebe.

[bebelus][bebelus][bebelus][bebelus]

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari