Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Se poate refuza epiziotomia?

Am o prietena care urmeaza sa nasca la sfarsitul lui noiembrie si toate persoanele cu care a vorbit i-au zis ca li s-a facut epiziotomie. Eu daca nu am nascut natural nu stiu care este procedura insa as vrea sa va intreb pe voi daca se poate refuza epiziotomia.

Am inteles ca durerile de la epiziotomie sunt foarte mari si mai grave decat ruptura in sine si recuperarea este mai grea. Se pare ca in Romania este foarte practicata acesta procedura si intrebarea prietenei mele este daca poate refuza epiziotomia sau este "obligatorie".

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    epiziotomia se poate refuza, eu nu stiu ce dureri sunt deoarece am facut epiduralul.
    la mine nu era cazul unei epiziotomii dar bebele avea cordonul ombilical dupa gat si au trebuit sa-l taie ca sa nu se stranguleze.
    o epiziotomie nu este chiar atat de rea precum pare, in primele 3 zile este mai greu cu ridicatul si asezatul din pat sau scaun dar eu am folosit un colac si nu am avut probleme.
    daca se dezinfecteaza zilnic de cel pution 3 ori pe zi nu ar trebui sa fie nici o problema.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    eu cred ca e ma rea decat operatia de cezariana.cumnata mea mi-a zis ca si acum dupa cinci ani simte durere.pe cand eu de la cezariana nu simt nimic si a trecut 1 an si 3 luni.

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    si eu am nascut tot cu epidurala,asa ca nu am simtit dureri cand au cusut taietura(cand taie oricum nu prea simti pentru ca muschii sunt intinsi la maxim ,deci amortiti)dar la cateva ore am inceput sa simt disconfort.a durat o saptamana totul adica putina durere,greutate la dat jos si urcat in pat ,stat in fund,etc.dar dupa aceea nu am mai avut nimic si nici acum nu am.cunosc insa persoane care si acum simt un disconfort acolo jos,atunci cand intretin relatii sexuale sau cand merg la toaleta,uneori.cred ca depinde si de medicul care face epiziotomia ,cat de mult interes isi da cand coase.oricum ,concluzia e ca primele 3 zile sunt mai dureroase ( nu o durere insuportabila,oricum iti dau ceva calmante usoare ) dar nu prea iti dai seama daca te doare epiziotomia in sine sau te doare tot in partea de jos din cauza presiunii pe care o simti cand impingi sa se nasca bebe.e totusi un bebe mare scos printr-un loc mic de tot.
    de refuzat se paote refuza ,dar nu stiu ce sanse ai sa te si asculte cand tu esti pe masa si nasti ,ai dureri etc.eu am spus sa nu ma taie dar doctorita a zis ca e mai bine asa pentru ca e prima nastere si apar mult mai multe complicatii in caz de rupere decat la taiere.oricum voiam sa se termine mai repede si daca asta ajuta asta e.poate la urmatorul voi fi mai ferma si voi spune ca nu accept sa ma taie dar mai stii ce va fi atunci cand ai dureri?
    Modificata de sierra; 08.10.2010 la 17:30:45.

mother
    Guest
    dar nu are un doc?
    pai tre sa vb cu doc dinainte si sa ii spuna problema ei... si ala sa stie ca in ultima instanta sa o taie.... asa sa se apuce ea sa refuze epizotomia orice ar fi , nu stiu daca e indicat.. stie ea daca chiar se impune sau nu?

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    Citat Postat de nicodimionelia Vezi mesajul
    eu cred ca e ma rea decat operatia de cezariana.cumnata mea mi-a zis ca si acum dupa cinci ani simte durere.pe cand eu de la cezariana nu simt nimic si a trecut 1 an si 3 luni.
    daca are dureri si acum,inseamna ca medicul care a cusut-o nu si-a dat tot interesul sa o repare bine.ori a cusut prea strans muschiul ,ori prea stramb.de multe ori se intampla asta si multe mamici cred ca e ok.ceea ce ar trebui facut e sa mearga la un medic ginecolog care se va uita la cum e facuta epiziotomia ,cum e cusuta si va incerca sa repare.numai ca ,repararea se face facand o noua epiziotomie asa ca ne cam ferim toate de asta.atunci cand nasti e alta chestie dar in rest ne e frica.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    acum nu stiu ce fel au cusut.o dar am uitat sa specific ca are doua nasteri si la ambele au taiat-o. foarte aiurea.

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    doua taieturi am si eu, dar am trait senzatii daca le pot spune asa, total diferite. adica... la prima m-a taiat zdravan (se impunea caci bebe era "prematur" si destul de mare, plus ca decat o ruptura zdravana am preferat asa, nu ca m-ar fi intrebat cineva:), la doua zile deja se infectasera atele, din alea care se topesc. abia dupa doua luni eram vindecata asta pentru ca m dezinfectam de trei ori pe zi si puneam antibitoc pudra acolo. asta se intampla la suprafata caci inauntru era ok. insa durerile au fost destul de mari caci vreo 2 saptamani parca am luat calmante. pe urma a fost ok. la a doua insa stiam clar ca trebuie alta facuta, caci riscul era foarte mare sa se rupa cusatura. medicul de acum mi-a facut-o pe aceeasi parte dar am avut numai 2 copci fata de 5 prima data. si nu am luat nici o pastile nimic, nu imi venea sa cred ca nu ma durea, ca puteam sa stau in fund. am avut ate care se scot si dupa ce amscapat de ele la vreo saptamana deja era inchis.
    asa ca cele care au dureri dupa cateva luni, am mai spus, ca si sierra, trebuie sa mearga la medic caci nu s-a cusut muschiul corect. si se recomanda o noua cusatura. e adevarat ca ramane o oarecare jena la contactul sexual intr-o anumita pozitie sau la vreme rea uneori dar nu ceva serios.
    este adevarat ca se apeleaza foarte mult la aceasta metoda ca sa se grabeasca nasterea dar problema e ca nu putem aprecia noi daca e cu adevarat necesar sau nu. deci un refuz din start nu ar fi indicat

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Am o prietena care urmeaza sa nasca la sfarsitul lui noiembrie si toate persoanele cu care a vorbit i-au zis ca li s-a facut epiziotomie. Eu daca nu am nascut natural nu stiu care este procedura insa as vrea sa va intreb pe voi daca se poate refuza epiziotomia.

Am inteles ca durerile de la epiziotomie sunt foarte mari si mai grave decat ruptura in sine si recuperarea este mai grea. Se pare ca in Romania este foarte practicata acesta procedura si intrebarea prietenei mele este daca poate refuza epiziotomia sau este "obligatorie".
    Eu nu stiu cum e in Romania, insa aici nu iti face decat daca vad ei ca nu se poate altfel. Mie nu mi-au facut si nici nu m-am rupt (cred ca am avut noroc chior), insa cred ca daca medicul considera ca e necesara, nu ai de ce sa o refuzi pentru ca risti o ruptura de perineu care e mai urata, mai dureroasa si mai periculoasa decat epiziotomia...

leut
    Guest
    si eu am nascut fara taietura dar cu ruptura, m-am dilatat foarte repede si nu a mai fost timp de taiere .
    cusatura nu am simtit-o ca am fost anesteziata, desi de nascut am nascut fara anestezie. dureri nu am avut deloc, nici usturimi, am stat in fund din primele ore, m-am recuperat repede si bine. cred totusi ca in final medicul e cel mai in masura sa decida dar ea poate sa vb. cu medicul si sa-si exprime dorinta.

mischa2000
    Guest
    taietura e controlata ...
    rupturile nu ... si mai sunt si in franjuri ...

asa ca mai bine taietura ....

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari