Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita atish's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2010
    Postari in forum
    264

Sangerarea dupa nastere

Stiu ca la nasterea naturala curge mult sange dupa. Vreau sa va intreb daca numai cu vata nu te patezi rau si ce mai pot folosi sa-mi asigur o oarecare protectie?

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    In spital te obliga sa pui vata,tu acasa poti folosi tampoane din alea mari de noapte si nu vei avea probleme!

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de atish Vezi mesajul
    Stiu ca la nasterea naturala curge mult sange dupa. Vreau sa va intreb daca numai cu vata nu te patezi rau si ce mai pot folosi sa-mi asigur o oarecare protectie?
    Asa este, dupa nastere naturala sangerezi mult, dar oricum schimbi tampoanele foarte des si te schimbi si tu la fel de des. Pregateste-ti in bagajul pentru spital macar 2 pachete mari de vata si mai multe perechi de chiloti de bumbac. Intr-adevar in spital te sfatuiesc sa pui vata pentru ca e de bumbac si este mult mai bine asa, cel putin in primele zile, pana se prinde un picut cusatura.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si dupa cezariana este cam la fel. Pe mine m-au invatat tot mamicile de aici cum sa procedez. Vata este de baza si iti poti face tu singura din bucati de vata invelite in tifon (cam 2-3 straturi de tifon) si cat de multe.

Floricica Senior irina27's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    subscriu la cele zise de gabitza, e ff bine ca vata sa fie invelita in tifon, din motive bine cunoscute de toata lumea, eu le-am pregatit de acasa, plus ca pe chilotul de bumbac prima saptamana e bine de pus si un tampon de cel de noapte, eu asa am procedat la prima nastere si a fost bine, nu m-am patat. daca trece de vata da piept in piept cu tamponul, o infirmiera m-a invatat.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    eu a doua zi dupa operatie de cezariana am folosit tampon....dar curgea ff putin.....adica catev-a picaturi.......

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si eu am folosit si vata si tampon,dar din motiv de igiena,si pt ca a curs suficient sange ma schimbam din 2 in 2 ore in primele 3-4 zile,si chilotii de 3 ori pe zi,iar apoi erau suficiente 4-5 tampoane pe zi,din cele de noapte ca erau mai mari.oricum in maternitate,la spalaturi doamnele imi puneau vata.nastere usoara si bb sanatos

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari