Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94

Prezentatie pelviana - cum sa nasc?

Avem 36 saptamani si bebe nu s-a intors pana acum iar o intoarcere nu e posibila pt ca nu am suficient lichid amniotic asa ca trebuie sa aleg intre cezariana si nastere normala dar in pozitie pelviana a lui bebe si nu stiu ce sa fac cum e mai bine pt bebe?la nasterea naturala ar putea sa-i rupa solduletul sau umarul,nu stiu ce sa aleg...

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    Citat Postat de lilyssss Vezi mesajul
    avem 36 saptamani si bebe nu s-a intors pana acum iar o intoarcere nu e posibila pt ca nu am suficient lichid amniotic asa ca trebuie sa aleg intre cezariana si nastere normala dar in pozitie pelviana a lui bebe si nu stiu ce sa fac cum e mai bine pt bebe?la nasterea naturala ar putea sa-i rupa solduletul sau umarul,nu stiu ce sa aleg...
    alege ce e mai bine pentru tine si pentru copilul tau sa nu va puneti in pericol! Eu cunosc pe cineva care a avut 2 nasteri in pozitie pelviana si totul a fost bine dar nu te poti baza e asta!

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Nasterea o pregatesti cu dr care ti-a supravegheat sarcina. El stie cel mai bine ce sa faca si impreuna luati decizia

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Breech birth - Wikipedia, the free encyclopedia
    Eu as mai astepta, poate se mai intoarce. As incerca ceva pozitii si alte sugestii ce se gasesc pe net pt a favoriza intoarcerea. As consulta cativa medici cunoscuti pro nastere naturala sa vad ce parere au despre o nastere naturala in cazul acesta.
    Daca as gasi care ar fi optimisti, cred ca as incerca. Iar daca toti ar fi f categorici si mi s-ar parea ca e riscant asa, probabil as accepta cezariana, dar as opta sa mi se faca la cald... adica dupa ce incepe travaliul si stiu ca bb e gata sa se nasca... Asta bineinteles daca nu intervine nimic intre timp.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Si eu am fost in aceeasi situatie,iar doctorita mi-a recomandat cezariana.Decizia o poti lua numai impreuna cu doctorul,sa-i ceri sa-ti explice foarte bine ,iar in momentul nasterii sa fii sigura ca este cea mai corecta decizie,pentru ca sanatatea copilului si a ta sa nu fie pusa in pericol.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de ankag Vezi mesajul
    Breech birth - Wikipedia, the free encyclopedia
    Eu as mai astepta, poate se mai intoarce. As incerca ceva pozitii si alte sugestii ce se gasesc pe net pt a favoriza intoarcerea. As consulta cativa medici cunoscuti pro nastere naturala sa vad ce parere au despre o nastere naturala in cazul acesta.
    Daca as gasi care ar fi optimisti, cred ca as incerca. Iar daca toti ar fi f categorici si mi s-ar parea ca e riscant asa, probabil as accepta cezariana, dar as opta sa mi se faca la cald... adica dupa ce incepe travaliul si stiu ca bb e gata sa se nasca... Asta bineinteles daca nu intervine nimic intre timp.
    Asa hotarasem si eu cu doctorita,ca in momentul declansarii travaliului sa fac cezariana.Din pacate,capul copilului era intr-o pozitie care imi afecta respiratia si aveam frecvente stari de lesin si astfel a hotarat ca operatia sa aiba loc cu cateva zile inainte.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si8 fetita mea a fost pelvian,si cand mi sa rupt apa la 36 sapt si a vazut ca tot nu se intoarce am hotarat sa fac cezariana

mada_lyna
    Guest
    eu zic sa mai astepti pina te hotarasti, poate se intoarce. oricum, decizia este a ta, dar ia-o impreuna cu medicul. nastere usoara!!

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    medicul imi spune ca e in totalitate alegerea mea,bineinteles ca pot alege cezariana sau sa nasc normal doar ca mi-a explicat ca daca dilatatia nu e destul de mare capusorul ar putea ramane blocat,iar de intors nu sunt sanse pentru ca am putin lichid amniotic iar burtica e mai tare decat in mod normal, fara grasime,de asta imi este frica nu vreau sa pateasca bebe ceva..

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    eu ti-as sugera sa te gandesti la cezariana ca sa nu risti. de intors, nu cred ca se va mai intoarce dar tot ce e posibil..... si eu am venit cu picioarele inainte si mama a facut cezariana (pe vremea aia nu se facea asa usor cezariana). n-are rost sa risti!

Floricica Nou Venita ego81's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.09.2009
    Postari in forum
    32
    Alege impreuna cu medicul si alege numai ceea ce te face pe tine sa te simti impacata! Riscuri sunt si de o parte si de cealalta... iar tu esti singura in masura sa hotarasti ce riscuri iti asumi.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari