Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alexya28's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2013
    Postari in forum
    3

Pot sa nasc natural?

buna asi vrea sa cer parerea unui doctor in legatura cu problema mea
    sunt insarcinata in luna a 3 si asi vrea sa stiu daca asi putea naste natural dar am condiloame genitale perineale.
    va rog sa-mi raspundeti .
    va multumesc

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Numai daca ai face extirpare sau ardere cu laser, desi nu stiu daca se poate, data fiind sarcina. Daca nu, nu ai voie sa nasti natural pe fond de condiloame genitale.

tabitha
    Guest
    Operație cezariană sau naștere pe cale vaginală?

Paradoxal, nașterea pe cale vaginală este probabil cea mai bună opțiune, cu excepția situatiei cand exista leziuni condilomatoase exuberante. Trebuie însă ținut cont de implicațiile medico-legale posibile în cazul în care nou născutul dezvoltă papilomatoză laringiană, risc estimat la 1/40 – 1/2000 nașteri la o femeie infectată. De aceea este recomandată semnarea unei declarații de acord care să cuprindă riscurile, chiar dacă mici, legate de nașterea pe cale vaginală. Nu este recomandată operația cezariană având ca indicație unică prezența condiloamelor genitale.
    Rareori, nou născuții din mame cu condiloame genitale dezvoltă condiloame în gât (papilomatoza respiratorie, papilomatoza laringiana). Această afecțiune, deși rară, reprezintă o amenințare vitală pentru nou născut, necesitând chirurgie laser pentru prevenirea obstrucției căilor respiratorii.
    http://http://www.ginecologie.ro/Def...o-RO&tabid=143

Floricica Nou Venita alexya28's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2013
    Postari in forum
    3
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Numai daca ai face extirpare sau ardere cu laser, desi nu stiu daca se poate, data fiind sarcina. Daca nu, nu ai voie sa nasti natural pe fond de condiloame genitale.
    multumesc pentr-u raspuns
    dar un tratament condyline mi-ar rezolva problema

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari