Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita obliuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2006
    Postari in forum
    8
    mamicilor voi cum va simtiti dupa nastera naturala asa i ca parca nimic nu mai e ca inainte?

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    acum avem un bebe frumos,normal ca nu e ca inainte
    cat despre organismul nostru se va reface cam intr-un an de zile.
    [bebelus]

Floricica Nou Venita baghera's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.09.2006
    Postari in forum
    4
    eu cred ca este normal sa nu te mei simti la fel ca si inainte de nastere, dar din punctul meu de vedere cred ca a meritat efortul si schimbarea.Avem o fetita dulce si nimic nu este mai de pret pentru noi acum.

Floricica Avansata stef.irl's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2006
    Postari in forum
    1.204
    Eu am avut noroc la nastere si nu am avut nici o ruptura. E drept ca bebele nu a fost f mare, 3.2kg. Dar cred ca a ajutat f mult si faptul ca mi s-a spus exact cum si cand sa imping, (foarte incet, cand a inceput sa iese bebe). Pt asta ii sunt fff recunoscatoare asistentei care m-a ajutat enorm!!!

cristina elena
    Guest
    Perineu intact dupa nastere?
    Eu zic ca asta depinde de moasa si medic. Cel putin la Bistrita se practica taietura inainte de a naste pentru a preveni ruptura.
    Si cred eu ca mai depinde si de muschii perineali, cat sunt de elastici sau nu la fiecare din noi.
    Eu ma bucur ca la ambele nasteri moasa a decis ca e nevoie de taietura, pentru ca nu ai cum sa stii dinainte cum reactioneaza perineul la nastere.
    Stefi cum ai zis si tu...ai avut noroc si nu ai avut ruptura, dar ce faci daca te-ai rupt si nu ai fost taiata inainte?

Floricica Debutanta cristinaradu's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.08.2006
    Postari in forum
    1.062
    Cristina, eu am avut nenorocul sa am ruptura...de gradul 2 (nu ma intrebati ce inseamna gradul 2, ca nu stiu) si asta fara sa fiu taiata inainte. Intr-adevar depinde f mult si de moasa (sau asistenta sau doctor). Moasa care m-a asistat pe mine la nastere a fost foarte "neprofesionala". Totul a fost ok pana i-a iesit capul lui Sebastian, dar apoi l-a tras afara foarte repede si de-aia s-a rupt perineul. Acum totul este ok, m-am vindecat f bine.

Floricica Nou Venita roxanavlt's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    101
    Eu nu am auzit pana acum ca perineul ramane intact dupa nastere mai ales daca a fost o nastere grea. Majoritatea femeilor care sunt la prima nastere si nasc normal sunt taiate. Eu am nascut normal, am avut o nastere foarte grea. un travaliu de 9 ore si am fost taiata, dar m-am refacut repede si acum dupa 3 luni ma simt bine.

Floricica Debutanta juliana's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.09.2006
    Postari in forum
    912
    Ramane intact in unele cazuri,in salon cu mine a fost o mamica ,cu asa ceva,dar a avut bb de 2,6 kg.pe mine m-a taiat dinainte doctorul,cand a vazut ca nu prea are pe unde iesi, m-am refacut abia peste o luna pt ca am stat in fund dupa nastere si nu s-a prins taieturar acum am uitat tot

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    eh,acu vrem sa fim si virgine dupa nastere.....

cristina elena
    Guest
    Hi hi hi. Nico simpatica ca de obicei. Dar e cumplit in primele zile cand trebuie sa te asezi si ai fost cusuta. Eu la prima nastere nu am stat cu copilul in salon si cand mergeam la alaptat aveam "onoarea" sa stau pe un scaun de lemn. Au au au si vai vai vai. Cam asa era. La a doua nastere era pe la 5 dimineata moasa a fost draguta si m-a intrebat: "vrei in rezerva?" si binenteles ca am acceptat. Ce sa va zic, a fost foarte bine ca stateam intinsa in pat la alaptat.
    Si vreau sa spun ca moasa m-a cusut mult mai bine decat a facut-o medicul la prima nastere.

Floricica Novice anna30baby's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2006
    Postari in forum
    449
    Eu am cam avut ghinion.M/a taiat moasa pentru ca bebe era foarte mare si apoi m/a cusut sub orice critica.A durat vreo trei luni pana am putut sta jos.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari