Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 10
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita monicaioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2013
    Postari in forum
    9

NU mai avem bani pentru nastere

Buna,

sunt noua si am venit sa va cer o parere; risc foarte mult daca nu merg sa nasc cu doctorul care mi-a urmarit sarcina si merg sa nasc la o maternitate oarecare fara sa cunosc medicul?

NU mai avem bani pentru nastere. Pe toata perioada sarcinii am mers la cabinetul particular al medicului care mi-a urmarit sarcina.Ecografia, consultatia plus analizele ma costau in jur de 1000lei aproape lunar

de vreo doua zile stau pe internet si imi iau notite cu preturile care sunt in bucuresti pt o nastere normala sau cezariana. nuavem decat o parte din bani iar pe restul pana la 2000 lei ar trebui sa ii imprumut si nu prea vreau sa fac asta fiind si platitoare de asigurari de sanatate(stiu ca in Romania nu conteaza)
    M,am certat foarte rau cu sotul pe tema aceasta; ca nu mai vreau sa nasc cu bani si aleg sa merg la un spital oarecare , sa nasc cu un medic pe care nu-l cunosc si fara sa platesc niciun ban

va mai spun ca nu am nicio problema de sanatate .analizele au iesit bine de fiecare data. bebelusul este bine si la fiecare echografie totul a fost normal.

daca doriti sa imi dati un sfat va rog mult sa o faceti. cred ca am nevoie de un sfat venit de la cineva care are experienta nasterii la stat. nici eu nu sunt sigura suta la suta ca pot sa fac asta.

va multumesc

Floricica Nou Venita andadeea's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2012
    Postari in forum
    61
    parerea mea este ca totul va fi ok. din moment ce tu ai toate analizele facute, ecografi,bebe e bine. nu e nici o problema sa nasti la spitalele de stat si acolo sunt medici foarte buni care or sa aiba grija de tn. daca le dai si tu acolo cat de cat de ceva, va fi si m-ai bn. eu am nascut tot la spital de stat, fara doctor, aveam analize, controale ginecologice, ecografi,era totul bn. am avut o mica pila si totul a fost ok,am nascut foarte usor. mult succes!

Membru inregistrat la
    02.11.2013
    Postari in forum
    9
    multumesc pentru raspuns
    pai la spital de stat am "programare'' sa nasc dar nu vreau sa mai merg la medicul care m-a consultat toata sarcina pentru ca nu am 10 milioane nastere normala si 13 milioane cezariana in cazul in care ar aparea complicatii..si totalul nu se opreste la doctorul cu care o sa nasc.

poate nu m,am facut eu inteleasa.. NU VREAU SA DAU NICIUN BAN LA NASTERE..motivul este ca nu am dar nici nu vreau sa imprumut.
    o sa le spun de la inceput ca nu am bani sa nu ii induc in eroare. daca apar complicatii sa ma lase sa mor daca asta le spune lor constiinta.

oricum, in tara asta scapa cine poate si cine are noroc, vorbesc despre oamenii care sunt in situatia mea.
    e neplacut ca in loc sa ma gandesc la bebelus eu ma gandesc cu groaza ca nu am bani sa ii dau doctorului, moaselor asistentelor etc.

Floricica Nou Venita andadeea's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2012
    Postari in forum
    61
    eu nu am dat nici macar 1 leu, e drept ca am avut o cunostinta care era moasa dar in acel moment era in concediu, dar a vb cu colegele sale si a fost bn. nici eu nu am vrut sa dau bani, k doar ele sunt platite. nu cred ca ar trb sa le spui ca nu o sa le dai bani, lasale asa. oricum sa te lase sa mori nu are cum.chiar si daca apar complicati or sa iti faca cezariana, cunosc pe cnv care a avut comp si la fel nu adat nici un leu.

Floricica Nou Venita roxyb's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2013
    Postari in forum
    64
    si eu cred la fel ca totul este in regula sa nasti intr-un spital de stat.eu iti spun din proprie experienta ca nu am dat nici un ban nimanui avand in vedere ca am trecut prin trei nasteri.nu sunt de acord cu asa ceva mai ales ca sunt platiti pentru munca care o fac.fii increzatoare in tine si nu te teme daca nu vei da nimic nimanui(nu te duce la spital cu gandul ca vei da bani in stanga si in dreapta).tu doar crede ca vei naste fara probleme si totul va fi bine.curaj!!!iti doresc o nastere usoara!

Floricica Nou Venita floricika23's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2013
    Postari in forum
    115
    si eu am nascut acum 4 ani la stat si nu am dat bani nimanui, si nu am nascut cu medicul meu ca era plecat in concediu si am fost trimisa la alta maternitate de urgenta cu ambulanta. Eu cred ca e ok sa nasti la stat fara bani. Nastere usoara si sa ne anunti cum a fost :)

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    La fel am nascut si eu. La maternitate de stat, fara dr ginecolog si fara bani. Nu stiu daca a fost intentionat sau chiar asa trebuia sa se intample dar eu m-am internat miercuri la amiaza pentru ca mi se rupsese apa de marti seara dar nu am stiut, si nu am avut dureri, nu m-am dilatat si asa mai departe. Doar mi s-a rupt apa, am stat la travaliu miercuri toata ziua si extrem de rar venea moasa la mine ca sa asculte inima lui bebe, dar mie nu-mi facea nimic. Am stat asa, intre timp nasteau femei una dupa alta, numai eu nu. La un moment dat ma gandeam ca poate tre sa le dau ceva sa imi faca si mie ceva, dar nu am dat nimic pentru ca nu aveam dureri si apa nu a curs toata. In final joi mi-au pus 2 perfuzii si degeaba, nu ma dilatam, nu aveam contractii aproape deloc. Abia joi la 18:35 am nascut prin cezariana. Si doar cand mi-a zis moasa sa ma pregatesc ca ma baga la cezariana i-am dat 20 de lei, 2 ciocolati si o cafea. Le aveam pregatite preventiv. La dr cu care am nascut nu i-am dat nimic, pentru ca era un mos libidinos. Si asa ca am nascut prematur un baietel de nota 10, sanatos, si fara bani. :)

Membru inregistrat la
    02.11.2013
    Postari in forum
    9
    buna,

uite, de asta imi este frica. sa fie nevoie de ceva interventii si moasele/doctorii sa ma lase sa sufar.. nu mi-e teama de durere ci de complicatiile care ar putea aparea..

va multumesc mult pentru raspunsuri.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Draga mea,
    te rog sa imi scuzi sinceritatea, dar...la noi in tara fara bani nu se uita nimeni la tine! La ambele nasteri am dat bani in toate partile...daca nu dadeam mi se "sugera" ca e spre binele meu si al copilului!
    Mai bine te imprumuti sa ai ceva banuti la tine! La noi cadrele medicale sunt inumane si pline de...tupeu, cel putin eu de asta am avut parte la doua maternitati diferite! Nu iti imagina ca am dat sumele care se vehiculeaza, ca nu am avut de unde! M-a costat cam 800 lei toata "afacerea" - 350 la medic (care, atunci cand i-am spus, imediat dupa nastere "sa va dea Dumnezeu sanatate", mi-a raspuns ca nu are ce face cu atata sanatate care i-a fost urata de paciente!), 100 de lei la moasa, si restul la asistente, medic neonantolog, etc.Celelalte mamici dadeau cate 1000 lei la medicul obstretician, e drept, dar cum nu era afisata pe usa de la sala de nasteri o suma fixa, am dat cat am avut:))

Nu vreau sa te sperii, dar e mai bine sa fii pregatita!

Nastere usoara iti doresc :)

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Si mie mi se pare cam anapoda gandirea - adica pana acu ai dat bani pe tot felul de ecografii si analize, care poate erau necesare, poate nu, iar acum, in momentul decisiv te lasi in voia sortii. Sa te duci in spital fara bani e ca si cum nu ti-ar pasa de copilul tau. Nu te supara, nu e vorba numai de tine aici. Daca se va intampla ceva iti vei reprosa toata viata si asemenea lucruri lasa traume serioase.Poti da peste un doctor ok sau poti da peste cine stie cine care te va lasa in dureri pe un pat acolo...E pur si simplu o loterie. Asta iti doresti pentru copilul tau?

sadia
    Guest
    Citat Postat de supermami Vezi mesajul
    Draga mea,
    te rog sa imi scuzi sinceritatea, dar...la noi in tara fara bani nu se uita nimeni la tine! La ambele nasteri am dat bani in toate partile...daca nu dadeam mi se "sugera" ca e spre binele meu si al copilului!
    Mai bine te imprumuti sa ai ceva banuti la tine! La noi cadrele medicale sunt inumane si pline de...tupeu, cel putin eu de asta am avut parte la doua maternitati diferite! Nu iti imagina ca am dat sumele care se vehiculeaza, ca nu am avut de unde! M-a costat cam 800 lei toata "afacerea" - 350 la medic (care, atunci cand i-am spus, imediat dupa nastere "sa va dea Dumnezeu sanatate", mi-a raspuns ca nu are ce face cu atata sanatate care i-a fost urata de paciente!), 100 de lei la moasa, si restul la asistente, medic neonantolog, etc.Celelalte mamici dadeau cate 1000 lei la medicul obstretician, e drept, dar cum nu era afisata pe usa de la sala de nasteri o suma fixa, am dat cat am avut:))

Nu vreau sa te sperii, dar e mai bine sa fii pregatita!

Nastere usoara iti doresc :)

Cu mentalitatea asta lungim o boala lunga si urata........si fara cuvinte am ramas
    Analizele costa o avere si trebuiesc facute nu e vina pacientului~gravidei ca ele costa o avere si eco bune se fac cu preturi enorm!.
    Mie mi se face scarba tare tare cand vad ce citesc>exp lu Mami de Maxi(te rog eu spunet/ti numele daca vrei ca e asa lung sa/l scriu)...lasata la voia sortii pt ca nu a dat bani.......bleahh.Dar oare cine mentine practica asta.nu noi
    Cum sa fie mai o loterie,si sa nu aud ca asa e in Romania,pentru ca practica asta am fc noi si o mentinem.
    Draga mea muuuuuuulte mamici au nascut la spitale de stat ,mai ales ca esti platitoate de taxe,dute linistita dureri oricum o sa ai ,e nastere nu e masaj la sauna ,logic ca bine nu o sa te simti,dar stai linistita ca totul o sa fie bine,toate am trecut prin asta,stim cum e.

+ Raspunde
Pagina 1 din 10
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari