Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior irina27's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    Citat Postat de denyy10 Vezi mesajul
    Eu am nascut prin cezariana la 37 de saptamani cu o greutate de 2660 gr.si nota 9...Multi dr.nu dau nota 10 la cezariana si incep notarea de la 9...mi sa spus fata este f.bine cu nota 9,iar eu am intrebat atunci de ce nota 9 si nu 10 si mi sa raspuns scurt,este nascuta prin cezariana...
    acelasi raspuns am primit si eu la nastere.

cristina elena
    Guest
    Ce nota ati luat?

http://www.copilul.ro/forum/sarcina/nasterea-bebelusului/ce-nota-ati-luat-414/index4.html#post7778

Scorul APGAR consta in urmatoarele criterii pentru care se da punctaj:
    -culoarea tegumentelor:roz=2 puncte;cianoza la extremitati=1;cianoza generalizata sau paloare=0
    -respiratiile:normale, regulate=2;neregulate, rare=1;absenta miscarilor respiratorii=0
    -tonicitatea musculara:miscari ale membrelor=2; miscari limitate la extremitatile membrelor=1;absenta miscarilor=0
    -reflexul de iritatie la introducerea sondei de desobstruare:tipat,stranut=2;simpla grimasa=1;absenta oricarei reactii=0
    -activitatea cardiaca:batai cardiace regulate, peste 100/min=2;batai neregulate sub 100/min=1;absenta batailor cardiace=0

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari