Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita bordeisimona's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2006
    Postari in forum
    1

Nasterea si dioptriile

Topicul este raspuns la articolul Nasterea si dioptriile

eu aveam dioptrii-3,5 , am născut prin cezariană și tot am făcut dezlipire de retină. Părerea mea este că nu se poate naște normal dacă ai miopie, indiferent de ce tip este.

Floricica Nou Venita ciupercutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.06.2007
    Postari in forum
    1
    Eu am -12 la un ochi si -10 la celalalt, si am facut si o operatie de implant negativ de cristalin acum 5 ani la cab Oculus din Bucuresti. Doctorii de acolo, ca si alti doctori oftalmologi din Romania care m-au vazut mi-au spus ca neaparat trebuie sa nasc prin cezariana, cand voi vrea sa am copii. Acum sunt insarcinata, sapt 35, tocmai am venit din Romania in Portugalia, ca sa nasc aici, iar doctorii (ginecolog si oftalmolog) la care am fost la control aici, mi-au spus ca ei nu au auzit niciodata ca nasterea normala ar afecta miopia, cat de forte ar fi ea, si ca nu exista nici un risc. Oftalmologul a fost chiar f contrariat, iar eu acum sunt f confuza, mi se pare total anormal ca medicii oftalmologi din Rom si Portugalia sa aiba pareri atat de diferite, am crezut ca medicina este la fel peste tot si se invata dupa aceleasi carti. Sunt dezorientata, as vrea sa nasc norml, dar imi e teama pt ochii mei, nici nu stiu ce sa mai cred.
    Cristina

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Eu am miopie mica, -1,5 la ambii ochi, si au nu am auzit pina dupa ce am nascut despre faze cu dezlipire de retina si altele. Mie nu mi-a spus niciun doctor ca nu as putea naste normal. Am nascut normal, si nu am patiti nimic la ok, Slava Domnului.

Floricica Avansata adina23carla's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2007
    Postari in forum
    2.193
    Am o fetita de 3luni si 5zile.
    Sotul si soacra mea au probleme de vedere.
    Egzista posibilitatea sa mosteneasca acest fapt si fetita mea.

Floricica Debutanta corneliamate's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    Buna Cristina
    Eua cand eram insarcinata in 3 luni cu primul copil am fost la oftamolog pt ca vedeam in ceata. Medicul m-a intrebat daca ma nevoie de o hartie pt nastere, eu i-am spus ca nu ca sunt insarcinata doar in 3 luni si atunci l-am intrebat ce legatura are ochii cu nasterea. Medicul mi-a spus atunci ca eu am miopie si strabism (pe atunci aveam -2,5)si e pericolul de a mi se marii dioptriile. Cand m-am dus la ginecologie la control am vb cu doctorita si i-am spus parerea med oftalmolog si atunci d-rita ginecolog mi-a spus ca voi naste prin cezariana. Tine cont ca medicii ginecologi nu prea stiu pericolul de a-ti creste dioptriile din cauza nasterii normale, asta decide doar medicul oftalmolog. Mie miau crescut dioptriile chiar si intimpul sarcinii si chiar daca am nascut prin cezariana, eu am 3 nasteri prin cezariana. Acum fiecare medic cu parerea lui. Oricum eu nu voiam sa nasc normal tot la cezariana as fi apelat.
    Cornelia

Floricica Nou Venita silviandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2007
    Postari in forum
    4
    BUNA CRISTINA,ma numesc SILVIA,locuiesc in Italia.Sunt in 36 sapt.,am aceleasi probleme oftalmologice ca si tine.Doctorii de aici mi-au sugerat dupa o vizita la oftalmolog ca trebuie neaparat sa fac cezariana.Pt ca,boala mea este ceva genetica mi_a fost frica ca bb va avea aceleasi 'defect',dar dupa multe analize si in urma unei ecografie morfologica mi-au spus ca momentan bb este ok la ochii.ABIA dupa 6 luni de viata a lui ,vom stii daca si el va avea asa ceva.Despre mine,doctorul oftalmolog mi-a spus ca, dupa un tratament de un an jumatate,totul va fii ok,chiar voi putea sa am carnet de sofer.DECI NU CRED CA TREBUIE SA FII CONFUZA ,DOAR TREBUIE SA CAUTI DOCTORII COMPETENTII.Daca doresti poti sa imi scrii ,si eu cat si sotul meu te putem indruma la un doctor bun de aici.SANATATE SI CURAJ,SILVIA

Floricica Avansata stef.irl's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2006
    Postari in forum
    1.204
    Buna Cristina. eu am dioptrii -3.5 si -2.5. Am auzit si eu ca in Ro medicii recomanda cezariana. eu sunt in Irlanda si aici doctorii au zis ca nici vorba de cezariana pt asa ceva. Asa ca anul trecut am nascut normal si nu s-a intamplat nimic rau. acum sunt din nou insarcinata in 37 sapt si o sa nasc tot normal daca ajuta D-zeu. Cred ca in Ro medicii recomanda cu mult prea mare usurinta cezariana.

Floricica Nou Venita crysy's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2008
    Postari in forum
    1
    Salut Silvia. Am vazut raspunsul tau pentru Cristina. Am si eu aceeasi problema. Am -8 la ambii ochi. Sunt in a 36-a saptamina de sarcina si inca nu stiu ce sa fac. As vrea sa nasc natural dar mi-e frica sa nu se agraveze miopia. Totusi, n-am inteles tu ce vei face. Vei naste prin cezariana? Si apoi, e oare atit de groaznica cezariana? Am citit mult despre ea, dar opiniile sunt diverse. Mie cam frica si sunt confuza.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari