Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Nasterea prin hipnoza

Am auzit in treacat pe cineva vorbind despre nasterea prin hipnoza, nu stiam ca exista acesta posibilitate asa ca m-am documentat putin.

Se pare ca nasterea prin hipnoza se foloseste de starea naturala de transa hipnotica si relaxare profunda permitand astfel inconstientului sa depaseasca starea de anxietate ce apare in momentul travaliului si implincit al nasterii.

Prin intermediul hipnozei si a tehnicilor de imaginatie, graviduta poate sa experimenteze nasterea in repetate randuri si sa se obisnuiasca astfel cu aceasta si astlfe se spune ca in timpul nasterii propriu-zise organizmul va ramane relaxat si desi va fi constienta de contractii, cu ajutorul relaxarii profunde si a tehnicilor de respiratie dar si a endorfinelor, le va ajuta sa treaca isi urmeze cursul fara dureri.

Fetelor, ce parere aveti despre nasterea prin hipnoza? Credeti ca tehinca asta chiar ajuta la un travaliu si o nastere fara dureri?

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Da, eu cred in chestia asta. Dar cred ca este greu de obtinut transa in momentul respectiv, mai ales la noi in Romania pentru ca nu poti naste acasa si mereu esti intrerupta de personalul medical care vrea sa te consulte, etc.
    Eu am folosit tehnici de relaxare si respiratie... dar mult departe de cele din hipnoza... de abia acum am dat de casete cu hipnoza... si oricum durerile le-am putut suporta bine si am ramas surprinsa de ce putere are creierul si cat de mult iti poti ghida interpretarea durerii.

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    eu as fi incercat orice in acel moment numai sa scap mai repede de dureri! N-am avut pregatirea necesara, chiar daca am fost la al doilea... Dar dati-ne un caz real de nastere cu hipnoza!

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Am deschis acest subiect tocmai in speranta ca vor posta aici mamici care au nascut prin hipnoza pentru ca as vrea sa citesc povestea lor.
    Si eu cred (pana la un punct) in puterea de concentrare si de autosugestie

Floricica Nou Venita calus's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2010
    Postari in forum
    2
    cunoaste cineva un psiholog in ORADEA?
    Am nevoie de o recomandare buna, de cineva nu numai de incredere, dar si cu multa experienta si multe traininguri.
    multumesc

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari