Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana ursulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542

Nasterea prin cezariana - sfaturi practice de la mamici

Dragi mamici, cele care ati trecut prin experienta acestei nasteri, sunteti invitate sa va impartasiti experientele ce vor fi extrem de folositoare pentru viitoarele mamici care nu au trecut niciodata pe aici sau chiar pentru mamicile care sunt la a doua, treia...nastere.

Fiti libere sa ne spuneti tot ce va trece prin minte: sfaturi legate de aceasta nastere, ce ati simtit inainte, cum v-ati pregatit, cum a fost dupa operatie, ce a trebuit sa aveti la indemana.....ORICE LEGAT DE ACEASTA NASTERE.

Va astept cu mare drag la discutii!!

Floricica Novice ioana_dinu2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    eu am avut anumite probleme in timpul nasterii prin cezariana, in operatie, adica... dupa ce mi-a scos Ingerasul, mi-a scazut tensiunea si au incercat sa imi bage nu stiu ce substanta prin vechiul cateter, iar pana s-au gandit sa ma asculte si sa ma intepe si sa-mi puna un alt cateter in cealalta mana a mai durat, am avut doar senzatie de voma, pe masa, atat, dar credeam ca nu mai pot!
    in rest, dr mea ginecolog a facut o operatie si o cusatura de nota 10! iar dupa operatie, mi-a spus sa ma ung cu fastum gel! asa ca am facut asta si este totul f bine!
    nu va spun ca am avut reactie la firele care se absorbeau, adica am facut pe o portiune din operatie infectie, iar asta doar unde nu s-a topit firul, chestie care nu este de speriat, m-am dus la dr ginecolog si mi-a taiat firul pe portiunea respectiva si am dat acasa 2 zile pe locul respectiv cu baneocin pudra, cu care se da si la sugari pe bontul ombilical.
    pupici

Floricica Nou Venita ceatza05's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.02.2010
    Postari in forum
    1
    Nu ne mai scrie nici o mamica? eu as vrea sa nasc natural dar se pare ca nu voi putea, din cauze medicale. si am gasit foarte multe articole care m-au cam speriat... ca nu se declanseaza lactatia, ca perioada de recuperare e foarte lunga si grea. Mamele care au nascut prin cezariana poate ma lamuresc si pe mine daca o sa am dupa un abdomen normal sau un balon dezumflat si daca o sa pot sa-mi tin bebelusul in brate.

Floricica Nou Venita livia croitoru's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.02.2010
    Postari in forum
    1
    Draga viitoare mamica nu ai de ce sa te ingrijorezi. Eu am nascut prin cezariana deoarece puiul meu era pelvian. Nu trebuie sa-ti fie frica. . . Lactatia poate sa vina si inainte sa nasti. . . Eu am avut grija pe timpul sarcinii sa-mi desfund canalele mamare,prin masarea mameloanelor. . . Aveam laptic inainte sa nasc. Cat despre faptul ca o sa ai abdomenul ca un balon. . . Si dupa nasterea normala il ai cateva zile. . . La fel si la cezariana. Eu am aratat mai bine dupa cezariana decat inainte sa raman gravida. . . Daca nu ma crezi am sa-ti las adresa de mess. Cat despre recuperare. . . Eu dupa 2 zile eram acasa. Am nascut duminica,iar marti m-am externat. Operatia tine 45 de min. Un sfat iti dau sa nu ceri anestezie generala(sa te adoarma)te refaci greu dupa aceasta anestezie ,opteaza pentru rahianestezie(se face in coloana) si nu doare deloc,asa poti sa-l vezi pe micut(a). Dureri am avut , dar suportabile. . . (asta depinte de la persoana la persoana), dupa ce a inceput sa treaca anestezia. . . Dar mi-au facut calmante si totul a fost ok. Stii eu daca nu era sa fie pelvian voiam sa nasc normal ,dar la cat de repede m-am refacut nu ash naste normal sub nici o forma. Daca la ora 13 am iesit din sala de operatie si la ora 20 eu imi alaptam copilul stand in fund. Acum mai depinde si de medicul care iti face operatia. Ad de mess krokos4ever@yahoo. Com daca mai ai nelamuriri cu cea mai mare placere iti pot da un sfat. Pana atunci curaj,o nastere usoara si un bebe sanatos.

Floricica Nou Venita tesa4's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2009
    Postari in forum
    80
    Buna fetelor! si eu am nascut prin cezariana deoarece am avut o luxatie de sold si era interzisa dilatarea bazinului! desi mi-a fost frica de operatie acum nu am ce sa reprosez! In afara de durerile postoperatorii nu am avut alte neplaceri! Si nici alea nu au fost prea mari - am iesit din spitaal pe picioare si dupa 2 saptamini nu mai simteam decit o jena la miscari bruste!

Floricica Senior codrutasim's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2009
    Postari in forum
    2.718
    mai intereseaza pe cineva subiectul?
    eu as mai naste prin cezariana de 1000 de ori! nu am simtit ABSOLUT NIMIC si dupa ce anestezia a inceput sa scada, venea tot timpul cineva si-mi facea calmante in perfuzie; singurul lucru urat (pot sa spun groaznic) a fost cand a trebuit sa ma ridic in fund si apoi in picioare; simti ca ti s-a asezat un elefant pe piept si ti se taie respiratie si te ia cu lesin; asta a fost greu......dar trebuie sa-ti impui sa te misti cat de mult poti; si refacerea va fi pe masura; cu cat te misti mai mult si mai repede cu atat te vei reface mai repede; si laptele a venit a treia zi de m-am udat pana pe picioare; e foarte usoara recuperarea dupa cezariana daca ai vointa si te misti; la cate povesti de groaza am auzit de nasterile naturale....de uter iesit prin vagin, rupturi uterine.........INGROZITOR.....
    eu recomand cezariana; mi se pare cea mai de bun simt si decenta metoda de ati aduce copilul pe lume; nu mai traim in pestera ca sa nastem prin vagin....mie una mi se pare scarbos ca pe acolo pe unde faci sex sa scoti copilul...parerea mea.

Floricica Nou Venita roxana11's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2010
    Postari in forum
    1
    Buna
    Eu am nascut tot prin cezariana pt ca asa mi-a recomandat dr ginecolog, copilul fiind destul de mare. Sincer as mai naste tot prin cezariana, daca as mai face un copil. Dureri sunt indiferent de modul prin care nasti.
    Am facut anestezie generala. Ce-i drept ca nu-ti vezi copilul imediat cum nasti, dar eu cred ca as fi lesintat de o mie de ori daca ii auzeam cum discutau in timpul operatie- adica la fiecare chestie de genul "da-mi bisturiul" eu deja imi imaginam si n-as fi putut sta linistita.
    A fost greu cand a trebuit sa ma dau jos din pat(asta fiind pe la 9 a doua zi dimineata),dar am primit analgezice.Din momentul acela eu nu am mai stat in pat decat pe la 9 seara deaorece paturile erau tare incomode in maternitate ca niste barci si prima data cand a trebuit sa ma ridic la copil am simtit ca ma rup in doua. In maternitatea unde am nascut eu copilul statea in camera cu noi si noi aveam grija de el.
    Referitor la lapte eu am avut lapte a doua zi dupa operatie. De pe la 8 luni cand faceam dus ma masam usor de la baza sanului spre varf(sfarc) si dupa operatie n-am baut apa ci doar ceai de chimen cu anason. Sincer am fost obsedata ca n-o sa am lapte si am baut ca disperata ceai si vreo 3 l de apa pe zi, dar apa multa beau in general. Dupa o perioada de la nastere am descoperit la farmacie ceai pt stimularea lactatiei de la fares si e si mai bun la gust pentru ca are si alte plante in afara de chimen si anason. Si dupa aceast perioada in care s-a invatat si organismul meu si bebe sa suga am avut lapte din belsug alaptandu-l pana la un an si trei luni. L-am intarcat ca am vrut eu deoarece incepuse sa ma traga de tricou si nu mai reuseam sa-l stapanesc, nu mai zic ca obosisem si eu destul de mult. Laptele praf a fost si alegerea lui- adica i-am dat si san si biberon si a ales biberonul.
    Am reusit sa slabesc destul de mult. Adica cand am ramas insarcinata aveam 96 kg. La nastere aveam 101, cand m-am externat(la 5 zile dupa operatie) aveam 91 si cand copilul avea 3 luni eu aveam 75 kg. Mai exact eu zic ca depinde de organismul fiecareia si nu neaparat daca nasti prin cezariana o sa ramai o grasa.
    Cam atat pentru moment din aventura cu cezariana. Sper ca e de folos experienta mea.
    Multa sanatate la viitoarele mamici, la cele care au nascut deja si nu in ultimul rand la bebei!!!

Floricica Cu Vechime tweetydeea's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2009
    Postari in forum
    9.296
    Buna
    Si eu tot prin cezariana am nascut deoarece am bazinul mic si existau riscuri pt nasterea naturala.La inceput mi-a parut rau si tot insistam pana mi-am revenit si am zis ca doctorul stie mai bine asa ca am acceptat.Am 2 cumnate care au nascut tot prin cezariana si au incercat sa ma sperie dar nu au reusit. Am intrat in sala de operatii cu zambetul pe buze si optimista (am nascut a doua zi dupa ziua mea de nastere,cel mai frumos cadou). Ce-i drept am avut uun doctor super de treaba care m-a incurajat foarte mult si la al doilea bebe daca voi fi sanatoasa si il voi avea tot cu el as naste si tot prin cezariana. Am facut rahianestezie si am fost constienta tot timpul operatiei,cand mi-am vazut printesa am inceput sa plang de emotie. Mi-a fost putin rau dar mi-am revenit repede cu o "gura" de oxigen. Operatia a durat vreo 45 min.Mie mi s-a parut ca a trecut greu pentru ca nu mai aveam rabdare sa-mi sun sotul si prietenii si mai ales,sa-mi tin fetita in brate.Cand a trecut efectul anesteziei,au inceput durerile dar erau suportabile.Mai rau a fost cand venea asistenta si ma apasa pe burta (nu stiu nici acum de ce facea asta).Spre seara (am nascut la 11.30 dimineata) ne-au spus sa ne miscam in pat,sa stam si in alte pozitii decat pe spate pentru a ne fi mai usor.eu stiam de la alte mamici ca putin efort nu strica,ci din contra ajuta pentru o recuperare mai rapida asa ca m-am conformat.A doua zi pe la 9 m-au mutat in salon.e adevarat,am avut dureri groaznice cand m-am ridicat sa ma puna pe targa dar au trecut.Dupa ce am ajuns in salon,au venit mama si sotul care m-au ajutat sa ma ridic si intr-o ora mergeam singura prin salon.Apoii mi-au adus fetita si am pus-o la san. Fetita a stat in salon cu mine si am avut grija de ea fara probleme.M-am chinuit un pic cu alaptarea deoarece nu aveam sfarcurile formate bine.Primele 3-4 zile am avut colostru,din a5a zi a venit lapticul care il am si acum din belsug si mentionez ca nu am baut nici un ceai pt stimularea lactatiei,lichide (apa,suc,bere fara alcool,lapte) beau in general.Din luna a-7a si-a facut aparitia colostru.ma trezeam dimineata uda pe tricou). Am stat 3 zile in spital,a4a zi am plecat pe la 12.
    Cateva zile am mai avut dureri cand faceam miscari bruste,sangerari vreo 10 zile am avut si constipatia care m-a chinuit pana la 1 luna jumate de la nastere.in rest,no problem cu operatia.Kilogramele le-am dat jos foarte repede,pot sa zic ca in 2-3 sapt aveam 53 kg,mai putin cu 1 kg ca perioada inaintea sarcinii (am luat 16 lg in sarcina) si asa am si acum.Ma mentin desi mananc destul de mult.
    In spital mi-au trebuit urmatoarele:absorbante,vata la greu,chiloti marimi mai mari,vreo 2-3 camasi de noapte cu deschidere in fata pt alaptat,apa,un caiet si pix pentru eventualele notite (bebelusii dorm mult dupa nastere si e o plictiseala),tampoane pt sani,am folosit si mameloane artificiale,sapun,periuta si pasta de dinti,prosop,dosar cu analizele din timpul sarcinii (mi le-a cerut dr anestezist),deodorant,servetele umede si uscate,papuci,sutiene de alaptat,iar pt bebe:
    -scutece de finet
    -pampersi
    -servetele umede (servetele umede mi-au trebuit si pt bebe si pt mine..eu nu stiam si mi-a spus o mamica si mi-a fost de mare ajutor)
    -crema pt fundulet (recomandare:crema de galbenele)
    -1-2 prosoape
    -suzeta
    -biberon si cutia cu lapte praf nu cred ca sunt utile pt ca dau de la ei lapte cu seringa sa nu se obisnuiasca bebe cu biberonul
    -ser fiziologic
    -baneocin si bepanthen
    -hainutele pt iesirea din maternitate le poate aduce sotul sau alta ruda apropiata in ziua externarii,nu are rost sa le luati dupa voi din prima zi.
    -multe body-uri,pantalonasi cu botosei,salopete,botosei...daca e vara nu prea folositi manusi si caciulite si e mai bine sa lasati bebelusii numai in body si inveliti cu un scutec de finet.eu as am facut.
    Sper sa va fie de folos ce am scris.Va pup pe toate si va doresc sarcini si nasteri usoare si bebici sanatosi si cumintei,fara colici.

Floricica Cu Vechime tweetydeea's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2009
    Postari in forum
    9.296
    Aaaa. . . Cand va faceti bagajelul faceti unu mic pt ce va trebuie strict la operatie si postoperator pana ajungeti in salon (dosar cu analize si ecografii din timpul sarcinii,cativa pampersi pt ca vor veni sa va ceara,vata,serv umede,absorbante/tampoane,apa plata,o camasa de noapte si cam atat) si celalalt cu restul lucrurilor care le veti folosi dupa ce ajungeti in salon. . . . Mie mi-a fost de mare ajutor acest sfat. . La inceput vroiam sa fac un singur bagaj care sa-l iau cu mine peste tot si erau inutile multe lucruri. . . Inca ceva. . . Incarcatorul telefonului. . . Dupa nastere veti vb ff mult la tel si veti da/primi mesaje. . . . Puuppp

oanachampion
    Guest
    ti se pare cea mai de bun simt si decenta metoda de a naste? Ti se pare decent si faptul ca, din 5 copii cu astm bronsic, 4 au fost "nascuti" prin cezariana (si asta e doar unul din multele riscuri la care e supus un copil care e adus pe lume in felul asta)? Ti se pare normal sa-ti pui copilul in pericol aiurea? Una e cand mama si/sau copilul au nevoie de cezariana, alta e sa nu existe alt motiv decat ca. . . E scarbos sa iasa copilul pe acolo pe unde faci sex. . . Pai de ce crezi ca ne-a dat natura in felul asta, de ce crezi ca facem sex? Nu ca sa procreem? Pt. Asta sunt facute organele sexuale, pt. Procreere (inclusiv nasterea produsului de conceptie, ca sa zic asa). Cat despre conceptii invechite. . . In pestera traiesti tu si cele ca tine, care aveti impresia ca cezariana e "ultimul racnet" in materie de nasteri! Va inselati amarnic, ultimele descoperiri in materie sprijina nasterea naturala (vaginala si fara interventii de genul epidurala, epiziotomie etc). In final, cel mai important lucru: cine apeleaza la cezariana nu va cunoaste niciodata sentimentul pe care il are o mama cand naste (cezariana nu e nastere propriu-zis. . . Ca daca e. . . In cazul asta, am "nascut" si eu un apendic cand aveam 15 ani ). Nu am facut niciodata ceva mai greu si mai frumos decat sa le dau nastere gemenilor mei. . . Asa. . . Ca in pestera. . .

Floricica Veterana ursulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    acum am vazut cat de mult s-au inmultit postarile aici!!!
    Mie imi este frica de cezariana...de fapt ca de orice, alta operatie!!
    Eu cred ca dr nostri se cam grabesc in a face imediat cezariana, ba altii o lasa la latitudinea gravidelor...pe mine m-a intrebat din luna a 7-a:"cum vrei sa nasti?"", pai eu trebuia sa decid asta sau dansul??
    Am nascut normal, nu spun ca imi aduc aminte cu placere de durerile nasterii...si daca eu am avut intoleranta la firele de la epiziotimie, oare cum as fi suportat o cezariana??

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari