Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Ce alegeti? si de ce?

avantaje si dezavantaje

Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Buna,am vazut ca nu exista un astfel de subiect.

Eu am un baietel de un an si 3 luni acusica,pe care l-am nascut normal,fara nici un fel de anestezie.Am avut o nastere relativ usoara fata de ce auzisem si ce am mai citit.

Cu al 2-lea bb asi vrea tot normal.Spun \"asi vrea\" ca nu se stie nicioadata ce poate sa apara pe ultima suta de metrii.
    Recuperarea la mine a fost foarte rapida.

Am vrut normal ca mi-e frica de anestezii si de operatii.

Floricica Cu Vechime simo30's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2008
    Postari in forum
    6.411
    alina eu nu am nici o nastere la activ dar si mie mi-e frica de anestezii si operatii.Cred ca nastrea naturala daca ai si un dr bun linga tine si familia nu este asa groaznica cum se spune.intr adevar pot exista complicatii si inainte se murea la nastere dar traim in sec vitezei,nu?

cristina elena
    Guest
    Eu sustin nasterea naturala, am deja doua la activ
    Si nu e chiar asa groaznica cum se spune, ale mele au fost foarte usoare si rapide.
    Depinde foarte mult si de corpul femeii, e pacat sa ceri cezariana si corpul tau sa fie dispus/pregatit pentru o nastere usoara. Cezariana e "buna" doar in cazul in care medicul (sau mai bine zis pozitia copilului, diferite afectiuni ale mamei) o cere. E parerea mea! Mi se pare ciudat sa ceri cezariana ca ti-e frica de durere.
    Si la una si la alta sunt avantaje si dezavantaje.
    Dar zic eu e mult mai usoara recuperarea la o nastere normala decat la o nastere prin operatie cezariana.
    Sora mea care e asistenta medicala are o vorba: "la nastere normala te doare cateva ore la cezariana te doare toata viata"
    Or mai fi si exceptii poate, depinde de la femeie la femeie. Nu e o regula generala.
    Dar daca pot naste natural de ce sa fiu taiata degeaba?

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    si eu cred la fel cristina. eu m-am rugat sa nu cumva sa se ajunga la cezariana.si eu am 2 nasteri la activ si la prima a fost bine. a doua nu as mai fi repetat-o cu toate ca a fost f rapid. totul s-a terminat intr-o ora si cu un impins si jumate

Floricica Debutanta irra's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2007
    Postari in forum
    810
    Pe primul bebe l-am nascut normal, fara medicamente, fara inducere. A fost o experienta fantastica, m-am simtit in control; contractiile puternice au durat vreo 4 ore jumate, a fost incredibil de dureros, dar ma bucur ca am ales sa nasc asa si ca totul a mers bine. Am de gand sa nasc la fel si cu al doilea, sper sa reusesc. Corpul femeii acomodeaza bebele pe care il creste timp de 9 luni, si e "construit" in asa fel ca nasterea (naturala) sa fie posibila, se adapteaza la procesul nasterii. Sunt numai foarte putine situatii in care ceva nu decurge "normal" si e nevoie de interventie. Din pacate, doctorii intervin de mult mai multe ori decat e nevoie...
    Avantaje: mai bine pentru sanatatea mamei si a bebelui, recuperarea rapida a mamei (eu am mers la plimbare a doua zi), e mai usor pentru mama si bebe sa petreaca primele minute si ore impreuna si asta faciliteaza atasamentul, poate ajuta ca alaptarea sa inceapa bine.
    Dezavantaje: durerea... :-) dar se poate suporta.

Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    aa,am uitat,sunt pentru nastere normala,
    pentru mine taietura e taietura

Floricica Nou Venita danielap's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2007
    Postari in forum
    230
    eu am nascut prin cezariana de urgenta, datorita preeclampsiei. Anestezia nu si-a facut efectul pe partea dreapta a corpului, dupa operatie am avut hemoragie (am pierdut 2 litri de sange) si au fost nevoiti sa-mi faca transfuzie .In rest nu m-a durut rana decat trei zile, m-am ridicat usor din pat si cicatricea nu se mai vede ( doctorul ala putea sa schimbe ginecologia pe chirurgia plastica) dar imi pare nespus de rau ca nu mi-am adus singurica puiutul pe lume desi am incercat.

Floricica Novice coradyna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.04.2008
    Postari in forum
    581
    Mi se pare intr-adevar mai fireasca nasterea naturala..cuvantul "natural" spune totul. Dar sunt asa recunoscatoare ca in caz de urgenta poti apela la cezariana.. asta iti poate salva copilul (cazul meu) si nu mi-as asuma nici cel mai mic risc pt bebe de dragul "naturalului".
    Pt mine cezariana a fost foarte usoara, fara complicatii, refacere rapida, alaptare fara probleme. Sincer cred ca se chinuiau mai mult fetele din salon care avusesera epiziotomie.. (deci nu se pune problema ca te doare toata viata;)) Doctotita mea zice ca am fost norocoasa.. Dezavantaje au fost totusi - am stat 2 zile fara bebe langa mine (politica spitalului in caz de cezariana), am inceput sa alaptez mai tarziu..si se mai vede un pic cicatricea;)) Si mie mi-e un pic ciuda ca n-am reusit singura, cred ca nasterea naturala iti da un sentiment de forta, de control..dar asta e, bebe conteaza mai mult.

Floricica Novice coradyna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.04.2008
    Postari in forum
    581
    Natural din punctul meu de vedere ar insemna nu doar nasterea vaginala..ci multe alte lucruri: un cadru cat de cat intim si confortabil, prezenta sotului, posibilitatea de a-ti alege pozitia pe care tu o simti eficienta atunci (nu conectata la 2 perfuzii si cu picioarele in sus pe masa), fara epiziotomie (daca nu e cazul), fara provocarea nasterii cand e medicul X de garda..

Floricica Cu Vechime simo30's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2008
    Postari in forum
    6.411
    De cind am ramas insarcinata urmaresc subiectul cu interes pt a face o alegere cit mai buna si a-mi termina sarcina intr un mod pozitiv.Din pacate dr mi-a spus de la bun inceput ca voi face cezariana din cauza placentei joase(nu previa),din pacate nu se ridicase la ultimul control.Intr-adevar nasterea vaginala inseamna si un cadru intim ,prezenta familiei,evitarea epizio care conform ultimelor cercetari se vindeca mult mai greu si creeaza mult mai multe complicatii decit ruptura .Din pacate la noi in romania nasterea e mult prea medicala ca sa spun asa si n-ai nici o sansa cu dr de aici si spitalele care continua sa trateze pacientele "ti-a placut sa te f---- acum sufera"DIn pacate asta e realitatea.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari