Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Nasterea normala cu circulara de cordon

In unele cazuri cordonul ombilical ajuge sa se infasoare in jurul gatului bebelusului, in acest caz fiind voba despre circulara de cordon. Bebelusii nascuti cu circulara de cordon pot duce o viata perfect normala daca medicul deface cu grija cordonul din jurul gatului.

In cazul circularei de cordon se poate ca viitoarea mamica sa nasca natural daca nu apare suferinta fetala acuta, daca nasterea decurge repede pentru ca altfel bebelusul este pus in pericol deoarece nu se poate oxigena. In cazuri severe sau in care se constat suferinta fetala grava se va apela la nasterea prin cezariana.

Edi a avut circulara de cordon insa eu am nascut prin cezariana din cu totul alte motive. Am auzit de multe ori ca se poate naste nastura in cazul circularei de cordon, am auzit chiar cazuri de dubla circulara de cordon in care mamica a nascut natural.

Bebelusii vostri au avut ciculara de cordon? Cum ati nascut?

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Eu am nascut natural cu circulara de cordon. Am aflat ca fetita a avut circulara de cordon de-abia la externare pt ca d-na doctor nu mi-a spus ca sa nu ma sperie. (asa am inteles ca procedeaza majoritatea doctorilor in Norvegia)
    La externare m-a chemat moasa sefa si mi-a povestit cum a decurs nasterea din punctul lor de vedere. La sfarsit m-a intrebat daca vreau o diagrama a nasterii (ce s-a intamplat / ore), pe care am luat-o cu mare drag pt ca e dovada nasterii mele.

Atunci mi s-a spus ca am avut o nastere cu mare risc, intrucat bataile inimii Anei Maria au scazut in mai multe randuri, asa ca nu am fost asistata numai de o moasa si o asistenta de nou nascuti (cum se procedeaza la nasterile fara probleme), ci si de o doctorita f draguta care era pregatita sa ma bage in sala de operatii pt cezariana in caz de urgenta. Eram conectata la un aparat care furniza informatii legate de ritmul cardiac al copilului si de contractiile mele si la inca un aparat care arata cat lichid perfuzabil primeam intr-un anumit interval de timp, caci mi-au bagat perfuzii pt stimularea contractiilor.

Din fericire fetita mea a respirat de cum s-a nascut si nu a avut nevoie de ventilare si a primit nota 10 la cele 3 momente de evaluare de dupa nastere.

stefaniajohansson
    Guest
    si eu am nascut-o natural pe J, cu circulara de cordon. si mie mi-a spus doctorita abia pe urma. cred ca si la noi e cam acelasi stil ca la voi. si eu am pimit diagramele nasterilor:) avem o emisiune norvegiana (unge mødre) despre tinere mamici si arata si nasterile, e cam totul la fel:)

Floricica Nou Venita rusu elena geanina's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2007
    Postari in forum
    188
    si eu am avut tripla circulara decordon si am nascut natural .am avut parte de un dr. minunat si cu experienta dr. vulcan de la martenitatea brasov d-zeu sai dea sanatate ca nu am avut probleme cu alex dupa nastere.a primit nota 9 si acum are aproape 4 ani este voios si sanatos.deci in concluzie si in romania poti naste usor si fara probleme daca ai un doctor cu daruire pt meserie

Floricica Debutanta cris25's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.07.2009
    Postari in forum
    716
    Am nascut natural cu fetita cu circulara de cordon, totul a fost bine caci moasa si dr au fost pe faza.

Floricica Novice mica82ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    Mama l-a nascut natural cu circulara de cordon pe fratele meu. Dupa 12 ore de travaliu ( nu se punea problema de cezariana pe vremea tovarasului, doar trebuia sa creasca poporul) l-a nascut vanat si fara reactii. Era viu , insa aproape sufocat. Medicii i-au spus ca este posibil sa aibe probleme mai tarziu din cauza neoxigenarii eficiente a creierului in timpul nasterii. La 1 an a facut epilepsie, desi nu exista precedente in familie. I s-a spus mai tarziu ca a fost de la nastere cel mai probabil si ca problema exista inca de atunci insa nu se manifestase. Eu nu mi-as risca sanatate copilului daca as stii ca are circulara de cordon, am vazut cat s-a chinuit mama timp de 16 ani cu fratele meu , pana au inceptat crizele. Cand nu stii e una...insa daca as stii as alege cezariana. Nu mi-as asuma nici macar un risc de 1%.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari