Vezi rezultatele sondajului: Nasterea la domiciliu. Sunteti de acord sau nu?

Votanti
10. Nu poti vota in acest sondaj
  • Da

5 50,00%
  • Nu

5 50,00%
Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169

Nasterea la domiciliu. Sunteti de acord sau nu?

Am intalnit in ultima vreme din ce in ce mai multe femei care iau in considerare varianta de a naste in intimitatea caminului propriu, desi femeile din Romania nu pot beneficia de aceasta optiune. Cu siguranta ca aceasta optiune are si avantaje si dezavantaje, ca orice situatie de altfel. Este adevarat ca esti acasa, unde te simti confortabil, unde poti fi dezinvolta si existe sanse mai mici sa te inhibi, ca sa nu mai vorbim de avantajele financiare, cu toate astea, nu cred ca m-as simti confortabil sa nasc acasa din motive de siguranta. Voi ce parere aveti?

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    in romania dupaq cum ziceai nu se poate si nu cred ca o sa se poata curand...nu cred ca o moasa in romania poata sa fie la fel de bine echipata din punct de vedere al instrumentelor medicale si al medicamentelor ca una din state de exemplu...
    mie mi-ar fi fost frica sa nasc acasa, dar dupa nasterea pe care am avut-o la urmatoarea cred ca mi-ar place sa nasc acasa, am nacut usor,fara complicatii si cred ca mi-ar fi placut sa fiu in patul meu de acasa si dupa asemenea efort sa adorm in bratele sotuului...

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Dragele mele, va cred ca vreti siguranta de la spital, dar sunt o multime care au preferat 'sguranta' spitalului si au patit-o!! Eu am stat acasa pana ce mi s-au rupt membranele si am inceput sa sangerez. Cand am ajuns la spital, copilul se angajase pe canal, pe dilatatie 2 si s-a nascut fara probleme, doar eu m-am refacut mai greu. Dar o alta mamicuta nu a fost la fel de norocoasa. Au lasat-o sa se chinuie ca, deh, 'cand l-ai facut, nu te-a durut??' si ea a venit inca de la debutul travaliului la spital si au trebuit sa bage forcepsul sa scoata copilul, cand era cat pe ce sa il piarda.. Asa ca, sincer, daca voi mai avea vreodata curajul sa mai raman vreodata insarcinata iar, tot pe ultima suta de metri voi ajunge la spital.. Asta pentru ca nu se poate naste acasa cu personal specializat..

Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    daliacris peste incompetenti poti da atat acasa cat si la spital...si eu m-am dus la spital abia cand aveam contractii la 7 min distanta, dar eu in permanenta am tinut legtura cu moasa care m-a asistat..membranele mi le-a rupt la spital cand aveam deja dilatatie 4 ca sa nu chinui si in 5 min am ajuns la dilatatie 7...pe mine una nu m-a speriat sau traumatizat experienta nasterii...cu riscul de a supara pe cineva nu ma pot abtine sa spun ca multe traume si probleme se datoreaza si lipsei de informare a mamicilor, care se duc la spital fara a avea nici macar o ideea asupra a ceea ce urmeaza sa se intampla. imi cer scuze anticipat daca am suparat pe cineva dar eu una de la 7 luni mergeam la monitorizare, unde ma intalneam cu moasa care urma sa ma asite si care imi explica ce urmeaza sa se intample pe parcursul nasterii, la ce sa ma astept...deci am avut 2 luni in care m-am pregatit atat fizi cat si mental prentu momentul nasterii...scuze inca odata daca am suparat pe cineva

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Eu sunt pentru nasterea acasa. Am nascut prima oara la spital, o clinica privata, si n-am fost prea multumita. In conditiile din Ro, da, a fost ok, dar cred ca puteau totusi sa imi respecte mai mult dorintele, si sa fi decurs lucrurile mai natural.
    La al doilea bb, am nascut acasa, in Germania, cu o moasa care mi-a urmarit si sarcina. Desi a fost dureros, totul a decurs bine si s-a terminat si repede. Per total a fost o experienta mult mai buna, iar faptul ca am putut dormi cu bb in brate la mine in pat, cu sotul langa, ca n-a trebuit sa las copilul mai mare pe altundeva, a fost chiar super. N-am mai primit oxitocina, membranele s-au rupt singure in timpul expulzie, nu m-a mai taiat nimeni si nici nu m-am rupt, expulzia a fost infinit mai usoara, am putut sta pe scaun de nastere, in travaliu am stat in apa, si cred ca si asta a ajutat.

Cred ca locul nasterii este o optiune personala asta. Varianta ideala dupa mine ar fi o nastere la spital, dar cu conditii ca totul sa decurga natural si intim, dar in cazul complicatiilor sa se poata interveni.

Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    pavalina cum ai pus sondajul ca eu am tot incercat si nu reusesc?

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Citat Postat de erendis Vezi mesajul
    pavalina cum ai pus sondajul ca eu am tot incercat si nu reusesc?
    Cand editezi un subiect nou ai o optiune pe care trebuie sa o bifezi care se numeste :"Post a poll" bifezi, selectezi cate variante de raspuns vrei sa aiba sondajul tau, scrii textul postarii apoi cand dai submit te duce intr-o pagina in care poti efectiv sa setezi sondajul, intrebare si variante:) Succes!

Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    ok
    multumesc mult de tot
    nu gaseam nici cum...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari