Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Citat Postat de Olina Vezi mesajul
    @ankag
    Sa stii ca am dat niste telefoane si m-am interesat. Da, se permite sa nasti 100% natural. Poti sa fii examinata si in alta pozitie decat pe masa de nasteri si ceea ce mi se pare cel mai fain e ca poti sa nasti in rezerva sau oriunde vrei tu. In plus, nu-mi vor face epidurala daca nu vreau si nici nu-mi pun cateter. Sigur, voi fi atent monitorizata si lasata sa decurga totul asa e firesc sa se intample. Mi-au zis ca nici cordonul ombilical nu-l vor taia pana nu le voi da eu acordul.
    Pentru aceasta acreditare, dr. Ionel zice ca tot personalul a trecut un training. Asa ca ma asteapta daca vreau sa nasc la ei.

Nasteri usoare, eu voi merge la Maternitatea MedLife Eva!
    Fain! Doamne ajuta asa sa si fie. Cand ai termenul? Am o prietena care si ea ar vrea ceva de genul si nu stie unde sa mearga. Prima oara a nascut la Eva dar cu interventii.

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Si atunci cum se explica ca acum 100 de ani cand femeile nasteau singure acasa, rata mortalitatii (mama si copil) la nastere era muuult mai mare decat astazi, cand femeile nasc ajutate de personalul medical?
    In primul rand diferenta este facuta de descoperirea antibioticelor, inainte se murea mult din infectii. In al doilea rand, cezariana in cazurile in care se indica chiar salveaza vieti, in schimb in cazurile in care nu se indica expune la risc. Cu noile metode de investigatii se determina din timp sarcinile cu risc care pot evolua in nasteri complicate.
    Motive probabil mai sunt, nu le stiu chiar pe toate.
    Nu spun ca medicina nu ajuta, ca ajuta categoric, dar abuzul unor proceduri, folosirea lor in afara indicatiilor creste riscul de complicatii. Iar 95% dintre nasterile care urmeaza unei sarcini normale au loc fara nicio complicatie, fara sa fie nevoie de interventii. In Olanda se naste acasa daca ai o sarcina normala, doar cu moasa, iar rata mortalitatii materne si a nou nascutului e mai mica decat la spitale.

Floricica Avansata gazica's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.07.2007
    Postari in forum
    2.384
    Cine stie ceva despre nasteri la Regina Maria, Brasov.

Floricica Nou Venita aliginina's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.04.2012
    Postari in forum
    27
    Eu am incheiat contract cu MedLife Genesys din Arad tocmai pe considerentul ca am sansa sa nasc natural. Initial am spus ca cel mai bine ma duc la maternitatea de Stat din Arad si o sa fie bine, dar apoi am auzit tot felul de povesti... legat de: "preturile" practicate, felul in care este ingrijita pacienta sau cel mic, de stafilococul auriu care "nu a mai parasit" incinta spitalului de cativa ani.... Si mai trebuia sa platim consultatiile lunare la cabinete particulare.

In Arad aveam doua variante: Genesys si Laser Systems. lar la cea din urma se naste doar prin cezariana... asa ca a cazut. Mai erau ceva clinici in Timisoara... dar cand am pus totul in balanta mi-am spus ca iesim cel mai ieftin cu Genesys si sincer sunt foarte multumita pana acum.

Pachetul de nastere a costat 990 euro (incheiat in noiembrie) si contine consultul lunar, analizele de sange recomandate la inceputul sarcinii si cu o luna inainte de nastere, consult preanestezic, nasterea naturala sau cezariana. In luna mai am fost la controlul preanestezic si doctorii care m-au consultat au fost foarte incantati ca sunt hotarata sa nasc natural. Mai ales anestezista si dr. neonatolog. Nu am ales doctor preferential ca ne mai costa ceva euro. Oricum toti medicii sunt buni.
    Stiu ca majoritatea femeilor care nasc la Genesys aleg cezariana din prima... dar prefer sa nu fiu ciopartita. Inca nu stiu exact daca aleg epidurala... doctorita anestezista mi-a explicat ca daca nu se administreaza o doza prea mare, voi fi capabila sa percep contractiile.

Revin cu impresii dupa nastere.

Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    Felicitari pentru alegerea facuta cu privire la alegerea clinicii, cred ca ai nascut deja ... probabil .. vroiam sa zic doar ca eu nu as avea atata incredere nici in cei de la Eva ... cum auzi o gramada de povesti urate despre maternitati si spitale de stat, daca ai urechi sa auzi ... si clinicile private au asemenea povesti !Asta e parerea mea !Eu imi doresc sa nasc pe cale naturala, si voi alege o materniatate de stat, cea din Brasov ... chiar daca am atatea clinici private de unde sa aleg !Dupa ce voi naste , o sa va spun si daca a fost o alegere buna :) , dar pana atunci tin sa cred ca este ! o zi buna !

Floricica Nou Venita aliginina's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.04.2012
    Postari in forum
    27
    Sunt datoare cu un rapuns...
    Am nascut in 22.06.2012 la Genesys in Arad. Conditiile au fost extraordinare, felul in care m-au tratat pe mine cat si pe bebe. Pana la urma a trebuit sa recurg la cezariana deoarece bebe se intorsese cu spatele catre iesire si mi se declansase nasterea.
    Eu cica m-am dus ca sa ma linisteasca ca totul este bine... si m-au pastrat acolo. Teoretic trebuia sa nasc peste o saptamana. Eu mi-am dorit foarte mult sa nasc natural dar daca nu s-a putut... in timp ce il scotea pe Bogdan din uter, doctorul mi-a spus ca copilul s-a intors intr-o pozitie neregulamentara din cauza ca uterul meu are o malformatie, intr-o anumita regiune este mai subtire. La vizita mi-a explicat ca si daca copilul ramanea intors regulamentar, la nasterea naturala mi se putea rupe uterul.
    Nu pot sa zic... saloanele foarte prezentabile chiar cum arata cele din strainatate. Nu m-a interesat ca am televizor in camera. Am avut la incheietura un emitator prin care alertam asistenta. Veneau sa ma intrebe daca am nevoie de ceva. Acuma facand o paralela... mama si-a rupt mana si a fost internata datorita riscurilor de complicatii la Spitalul Judetean din Arad la sectia ortopedie... am adus asternuturi de acasa, patul in care a stat era blocat pe cea mai inalta inaltime, ea fiind supraponderala nu reusea sa se urce cau sa se coboare din pat fara sa fie ajutata (cu toate ca isi rupsese mana) si cu ajutor... ii era foarte greu deoarece era si pe roti si se deplasa cum incerca sa se aseze. Butonul de alertare a asistentei era pe perete la capul patului ... iarasi nu ajungea sa cheme pe careva... una dintre cele 5 colege de salon avea improvizat un bat. Asa fericita a fost cand a ajuns acasa.
    D-na dr. neonatolog Satmarean de la Genesys mi-a explicat foarte bine cum trebuie sa ne ingrijim de copil si cat de important e alaptatul la san. Toate femeile care nasc la Laser au probleme cu alaptatul la san, nu cunosc nici una care sa fie la primul copil si sa il alimenteze exclusiv la san. Am inteles ca la maternitatea de stat incurajeaza de asemenea alaptatul.
    Saptamana aceasta a nascut o cunostinta la maternul din Arad si... mi-a spus ca a cheltuit cu consulturile si nasterea (spaga) in jur de 900 euro... cam cat am platit eu.
    Nu contest, fiecare padure are uscaciunile sale.
    Sincer... eu nu am dat spaga niciodata niciunde, nici nu stiu cum se da spaga ... si nici nu imi place sa fiu pusa in situatia asta. Asa la privati stiu de la bun inceput cat costa!
    Sunt maternitati de stat care au fost modernizate, care au aparatura de ultima generatie, unde doctorii, asistentele si femeile de servici nu asteapta/solicita spaga... dar nu este cazul maternitatii din Arad.
    Inainte sa raman gravida "ma bateam cu piatra in piept" ca voi naste la maternul de Stat, ca clinicile private sunt ifose...
    Sarcina usoara in continuare si iti doresc ca nasterea sa decurga cum ai planuit. :)

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Felicitari pentru bb! Sa va traiasca si sa va bucurati de viata impreuna!

Dupa ce ti-am citit povestea, eu vad doar o clinica privata, cu conditii de lux, pro cezariana. Spun asta pentru ca nu vad nicio intentie spre natural. Daca bb era in pozitie transversala, adica avea capul intr-o parte, fundul in alta si spatele inspre colul uterin, da, nu se poate naste natural. Dar pozitia asta se discuta in timpul travaliului, nu inainte. Pana la travaliu mai are timp sa se intoarca, se pot face exercitii sa se favorizeze intoarcerea sau chiar versiunea externa. Adica se pot intoarce copiii care sunt cu totul invers, adica au fundul spre col. Nu ti s-a propus nimic din asta din ce am inteles. Iar pe langa asta nu se recomanda cezariana asa la rece, ci la cald, dupa declansarea travaliului. Asta este in beneficiul copilului si mai aproape de natural.
    Din poveste rezulta ca si-au dat seama de pozitie in timpul operatiei... dar nu cred ca poate fi adevarat, ca ma gandesc ca au facut eco inainte si nu aveau cum sa rateze asa ceva. Iar ca ti se putea rupe uterul... asta e parerea mea motiv ca sa fi tu impacata ca ti-au facut cezariana. Uterul se poate rupe oricum, mai ales cand baga ei oxitocina, dar asta nu ii impiedica sa o faca.

Cu alaptatul spui ca sunt pro. Am si eu cateva intrebari, daca vrei sa informezi putin mai complet despre clinica.
    La cat timp dupa nastere s-a intiat alaptatul? (Spitalale prietene cu copilul cer ca alaptarea sa se intieze in primele 30min - 1 ora, chiar la cezariana)
    Sustin rooming-in-ul 24 de ore din 24?
    Copiii primesc si altceva in afara de lapte matern, gen solutie cu glucoza, lapte praf?
    Ce politica au privind folosirea suzetei?
    Uite aici un link despre cerintele care sunt necesare ca o insitutie sa fie declarata din punct de vedere al sustinerii alaptarii spital prieten cu copilul
    Cei 10 pași pentru o alăptare de succes | spital-prieten.ro

Pot sa spun ca sigur ca experienta intr-o maternitate privata este mai buna decat la spital. Ca ti se vorbeste mai frumos, conditiile materiale sunt mai bune. Probabil si ingrijirea are aspecte mai bune. Dar politica este pentru mai multe cezariene, nu se respecta procesul natural al nasterii de cele mai multe ori, folosindu-se tot felul de interventii de rutina, si daca e cazul si daca nu. Iar pentru alaptare poate sunt mai pregatiti, dar tind sa cred ca majoritatea clinicilor nu sunt. Ca spun ca vor sa alaptezi e adevarat, ca asta atrage, dar intrebarea este si ce fac pentru asta. Majoritatea iti iau copilul peste noapte sa te odihnesti, la inceput de tot nu iti dau copilul la alaptat, ca sta sa fie observat la neonatologie, apoi poate n-ai lapte, sau n-ai destul dupa parerea lor si primeste si biberon. Sunt curioasa sa ne povestesti mai in detaliu cum este la aceasta clinica, poate mai sunt mamici care vor sa nasca acolo.

Ma gandesc ca poate o sa intelegi putin gresit comentariile mele si poate o sa le iei personal si vreau sa te asigur ca eu sunt ferm convinsa ca alegerile care le-ai facut au fost pentru a-i fi cat mai bine copilului tau si tie, ca totul a venit din suflet si din buna intentie. Comentariile se adreseaza practicilor din clinicile private mai ales, dar si spitale, care nu respecta procesul natural al nasterii, nu il cunosc, si gasesc tot felul de "motive" medicale ca sa se intervina medical, fie ca e cezariana, fie ca e oxitocina, sustinerea impinsului prelungit, epiziotomie, etc.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari